Starsza kobieta z kawą w ręku (Foto. Canva Pro)

Jak oszczędzać na emeryturę?

Dagny Kurdwanowska

Tylko co piąty Polak oszczędza na ten cel. Wielu z nas brakuje wiedzy, jak odkładać pieniądze systematycznie. Radzimy, od czego zacząć.

Świętując Dzień Babci i Dziadka zazwyczaj skupiamy się na składaniu życzeń i wręczaniu kwiatków. Jeśli pojawiają się z tej okazji myśli o starości, zazwyczaj koncentrują wokół idyllicznych wyobrażeń, w których jesteśmy otoczeni wianuszkiem roześmianych wnucząt. Emerytura wciąż jednak wydaje się odległą perspektywą. Nic dziwnego, że niespecjalnie zajmuje nas także jej wysokość. Dyskusję na ten temat załatwiamy zwyczajowym – Jeszcze tyle może się zdarzyć.

Jak pokazuje raport Fundacji Kronenberga „Postawy Polaków wobec finansów”, aż 13 proc. pracujących Polaków całkowicie odrzuca temat starości przyznając, że w ogóle nie myśli o finansowym aspekcie swojego życia na emeryturze. Jedynie co piąty pracujący (21 proc.) oszczędza z myślą o emeryturze. I to mimo tego, że według szacunków ZUS dzisiejsi 30-latkowie mogą liczyć na emeryturę w wysokości około 30 proc. ostatniej pensji. Niefrasobliwość, czy może zwyczajny brak wiedzy i świadomości, że to, jak będzie nam się żyło za 20-30 lat w dużym stopniu zależy od tego, jakie decyzje podejmiemy dziś?

A zatem od czego zacząć i jak oszczędzać na przyszłą emeryturę, żeby miało to sens?

O opinię na ten temat poprosiliśmy Krzysztofa Kaczmara, prezesa Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

W Polsce pokutuje przekonanie, że na oszczędzanie stać tylko tych bardziej zamożnych, lepiej zarabiających. Jednakże, zgodnie z danymi GUS, po opłaceniu wszelkich zobowiązań, pozostaje nam przynajmniej 10% naszego dochodu, którym możemy dysponować. To dobra podstawa to tego, by pomyśleć o oszczędzaniu w szerszej, długoterminowej perspektywie, jeśli chcemy zabezpieczyć nasz byt na emeryturze. Z szacunków ZUS wynika, że dzisiejsi 30-latkowie mogą liczyć na emeryturę w wysokości około 30 proc. ostatniej pensji, chociaż może się okazać, że procent ten będzie jeszcze niższy. Należy pamiętać, że tzw. stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości świadczenia emerytalnego do ostatniej wypłaty systematycznie maleje, wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Niestety, nawet te ponure prognozy nie skłaniają nas do oszczędzania z myślą o emeryturze. Z badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec finansów” wynika, w sferze deklaracji, że warto oszczędzać, niestety regularnie robi to jedynie 16% z nas.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wakacje seniorów pod znakiem samotności

Jak zatem zabrać się do oszczędzania na emeryturę? Przede wszystkim powinniśmy o tym pomyśleć w perspektywie długoterminowej – nie kierujmy się chwilowymi modami inwestycyjnymi, lokujmy pieniądze w inwestycjach z długim horyzontem czasowym. Dywersyfikujmy też klasy aktywów, które wybieramy. Warto nasze środki inwestować bezpiecznie i pozwolić im na stabilny wzrost.

Kluczem do stabilizacji finansowej na emeryturze jest również systematyczność i jak najwcześniejsze rozpoczęcie oszczędzania. Wczesny start zwiększa pole działania magii procentu składanego a regularność w znacznym stopniu eliminuje wpływ wahań cykli koniunkturalnych na nasz portfel. Uczyńmy odkładanie pieniędzy nawykiem, nawet pozornie skromne kwoty oszczędzane w sposób systematyczny pozwalają, w dłuższym okresie, na zgromadzenie rozsądnego kapitału.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Praca po 60. roku życia. Zobacz, jakie masz możliwości

Poszerzajmy też naszą wiedzę finansową i ekonomiczną. Czytajmy portale, bądźmy na bieżąco z tym, co się dzieje w kraju i na świecie, ponieważ zawirowania na światowych rynkach mają wpływ także na nas, czego często nie jesteśmy świadomi. Jeśli zawieramy jakąś umowę, czy to kredytu, czy ubezpieczenia, poświęćmy czas na to, żeby nie tylko ją przeczytać, ale i zrozumieć. Starajmy się wiedzieć, w co i na jakich zasadach inwestujemy – warto znać nie tylko mechanizmy produktów finansowych, ale także to, jak działa rynek. Obecnie wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z efektów inflacji, procentu składanego, nie wie co to dywersyfikacja itp. A są to podstawowe pojęcia, jeśli rozmawiamy o oszczędzaniu na emeryturę.

Oszczędzanie nie musi być żmudnym wyrzeczeniem. Stawiajmy sobie realistyczne kilkumiesięczne cele, od których realizacji będzie zależało regularne oszczędzanie. Pozwoli nam to z jednej strony wyrobić w sobie nawyk oszczędzania, z drugiej zaś oferuje mechanizm gratyfikacji za podjęcie się wyrzeczenia. Dodatkowo rozkładając takie wydatki na kilka miesięcy zmniejszamy ryzyko dla domowego portfela związane z koniecznością wydania sporej sumy pieniędzy z jednej wypłaty.

Przeczytaj także