Jak skutecznie szukać pracy w czasach pandemii i jakie umiejętności wymienić w cv

Jak szukać pracy w czasach pandemii?

Katarzyna Radecka

Trudny rynek pracy, zwolnienia, mniejsza ilość ciekawych ofert, przeciągające się procesy rekrutacyjne, rosnąca ilość kandydatów na rynku – to tylko niektóre z elementów obecnej rzeczywistości. Pandemia nie sprzyja poszukiwaniom pracy i sprawia, że jesteśmy bardziej niepewni jutra, ale może się zdarzyć, że i my staniemy przed takim wyzwaniem i warto się do niego przygotować. Jak skutecznie szukać pracy w czasach pandemii? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Od czego zacząć?

Zanim zaczniemy rozsyłać CV, warto się zastanowić, czego tak naprawdę szukamy. Co nas motywuje do pracy? Jakie elementy tego, co robimy na co dzień, dają nam największą satysfakcję? Z czego jesteśmy szczególnie dumni? Zadanie sobie tych z pozoru prostych pytań pozwoli nam rozpoznać nasze mocne strony, a także oczekiwania związane z nowym stanowiskiem pracy. Powiedzenie na głos lub spisanie odpowiedzi jest doskonałym sposobem na to, aby przeanalizować siebie pod kątem tego, co możemy zaproponować potencjalnemu pracodawcy, co chcemy robić i w czym jesteśmy dobrzy.

CV

Najprostszym sposobem poszukiwania pracy jest oczywiście odpowiadanie na ogłoszenia rekrutacyjne. Obecne portale umożliwiają ustawienie powiadomień, więc nie ma potrzeby odwiedzania ich codziennie. Wystarczy ustawić obszar / stanowiska, jakie nas interesują i czekać na spływające oferty.  Ale ogłoszenia to dopiero początek, najważniejsze jest CV.

Warto wiedzieć, że rekruter najczęściej w ciągu kilkunastu – kilkudziesięciu pierwszych sekund po otworzeniu aplikacji, decyduje, czy dany kandydat zostanie zaproszony na rozmowę czy nie. W dobie, kiedy na jedno ogłoszenie spływa dziesiątki CV najistotniejszą rzeczą jest jak najlepsze dopracowanie swojej aplikacji i dopasowanie jej do oferty. Wasze CV musi wyróżniać się wśród innych. Jak to zrobić?

Jest kilka podstawowych elementów, o których absolutnie należy pamiętać:

  • CV nie powinno przekraczać 2 stron
  • Powinno być estetyczne: za duża ilość czcionek, podkreśleń, kursyw, kolorów itp. nie sprzyja dobremu odbiorowi cv. Pamiętaj! Im mniej, tym lepiej
  • Doświadczenie zawodowe wpisujemy od najnowszego do najstarszego
  • Ważne jest wskazanie wykształcenia (studia), odbytych szkoleń (kilka wybranych), posiadanych certyfikatów, znajomości języków obcych lub narzędzi np. IT
  • Jeśli zdjęcie to tylko profesjonalne! Jeśli więc dysponujesz jedynie zdjęciem z wakacji, lepiej go nie umieszczaj w ogóle
  • Pamiętaj o danych kontaktowych: imię i nazwisko, adres mailowy, telefon.
  • Niezbędna jest klauzula Rodo

I to co najważniejsze: CV powinno przede wszystkim pokazywać Twoje kompetencje i doświadczenia odpowiadające wskazanym w ofercie wymaganiom. Czyli, innymi słowy, powinno konkretnie pokazywać Twoją wartość jako Kandydata i być na temat.

Za każdym razem, przed wysłaniem CV, sprawdź, czy na pewno jest w nim to, czego poszukuje rekruter. Czy czytając Twoje CV rekruter wie, jakie są Twoje kompetencje i wie co dokładnie masz do zaoferowania? Czy Twoje doświadczenie jest tym czego szuka? W większości wysyłanych dokumentów problemem jest zbyt duża ogólność i wpisywanie wszystkich, czasem zupełnie niepotrzebnych informacji.


PRZECZYTAJ TAKŻE: POLACY KŁAMIĄ W CV NA POTĘGĘ. ZOBACZ WYNIKI NAJNOWSZYH BADAŃ!


LinkedIn

Poza sięganiem do ogłoszeń, podstawowym narzędziem każdego Kandydata powinien być LinkedIn. Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze to doskonałe miejsce na budowanie networkingu, który jest również skutecznym sposobem na znalezienie pracy; po drugie to codzienne narzędzie pracy rekruterów  i jeśli szukają oni kandydatów poprzez Direct Search (jest to dotarcie bezpośrednio do interesujących osób bez użycia ogłoszenia) to LinkedIn jest miejscem, gdzie będą to robić. Posiadanie zatem profilu na LinkedIn to obecnie podstawa dla każdej osoby, która szuka lub będzie szukać pracy.

LinkedIn, poza możliwością stworzenia profilu (swoistego CV w sieci), dodatkowo daje dostęp również do ogłoszeń i jest doskonałą platformą do kontaktów z innymi ludźmi. Networking to dziś również doskonały sposób na znalezienie pracy, zatem nie wystarczy posiadać profilu na LinkedIn, ale w sposób konsekwentny i spójny budować swoją markę osobistą i sieć kontaktów. Nie jest to proces łatwy i szybki, ale skuteczny, ponieważ w ten sposób możemy dotrzeć do tych ofert pracy, które na co dzień nie pojawiają się w innych miejscach.


ZOBACZ TAKŻE: BEZPŁATNY KURS „LINKEDIN DLA POCZĄTKUJĄCYCH”


Szukanie pracy to proces i należy go prowadzić wielotorowo.

Z jednej strony dobrze napisane CV (to podstawa!), z drugiej działania networkingowe, dzięki którym możemy dotrzeć do ofert pracy, które niekoniecznie pojawiają się na portalach ogłoszeniowych. Ważne jest, aby działać konsekwentnie i dać sobie czas, pamiętając, że celem jest zdobycie ciekawej i satysfakcjonującej pracy.

***

O Autorce:

Katarzyna Radecka – Coach kariery, rekruterka. Od 2008 roku związana z branżą rekrutacyjną, posiada 18-letnie doświadczenie biznesowe z obszaru szkoleń i sprzedaży. Obecnie aktywnie wspiera osoby szukające pracy i prowadzi indywidualny coaching kariery. Podczas spotkań pracuje z osobami stojącymi na rozdrożu zawodowym i wspiera je w skutecznej zmianie pracy. Więcej informacji na www.hr-inspire.pl

Katarzyna Radecka