Praca z urzędu

Katarzyna Gradek

Polskie urzędy pracy działają prężnie od wielu lat. Świadczy o tym nie tylko malejące bezrobocie, ale przede wszystkim fakt, że osoby szukające zatrudnienia mogą liczyć na realne wsparcie.

Polskie urzędy pracy działają prężnie od wielu lat, a czasy skromnej tablicy ogłoszeń odeszły do lamusa. Świadczy o tym nie tylko malejące z roku na rok bezrobocie ( według MRPiPS stopa bezrobocia w czerwcu 2016 wynosiła 8,8 %), ale przede wszystkim fakt, że osoby szukające zatrudnienia mogą liczyć na realne wsparcie, i co najważniejsze – na pracę.

Przeglądając ofertę urzędów pracy można odnieść wrażenie, że funkcjonują jak dobre firmy. Przejrzyste strony internetowe, propozycje dla bezrobotnych szukających zatrudnienia oraz dla tych, którzy mają w planach własny biznes. Dodatkowo, możliwość współpracy z przedsiębiorcami, staże, refundacje, dofinansowania studiów podyplomowych, dotacje unijne. Nie brakuje również doradztwa zawodowego i szerokiej oferty szkoleń. Ponadto, targi pracy, aktywizacja młodych bezrobotnych i osób powyżej 50 roku życia. Brzmi jak bajka? Oto konkrety.

Co oferują urzędy?

Z kilkuset urzędów pracy z całej Polski niemal każdy, dzieli swoją ofertę na następujące działy: Oferty pracy, Formy aktywizacji, ABC bezrobotnych i poszukujących pracy oraz ABC pracodawców i przedsiębiorców. W poszczególnych działach można znaleźć niezbędne informacje, a część spraw, jak np. wprowadzenie CV do urzędowej bazy danych, czy złożenie wniosków, załatwić przez internet. Na wielu urzędowych stronach www dostępny jest również tzw. Kreator CV, dzięki któremu można stworzyć standardowy dokument niezbędny do poszukiwania pracy.

Urząd Pracy m.st. Warszawy w ramach unijnego programu EFS PO WER proponuje między innymi kurs komputerowy wraz z egzaminem uprawniającym do uzyskania certyfikatu ECDL STANDARD oraz szkolenie z obszaru przedsiębiorczości.

Miejski Urząd Pracy w Olsztynie oferuje Szkolenie z zakresu umiejętności poszukiwania pracy, w ramach którego, oprócz metod skutecznego poszukiwania pracy, można poznać tajniki twórczego myślenia oraz zasady pisania dokumentów aplikacyjnych i prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych.

Tarnowski Urząd Pracy, jak wiele innych, w ramach Funduszu Pracy proponuje możliwość skorzystania z samodzielnie wybranego szkolenia pod warunkiem, że jego koszt nie przekroczy 300% przeciętnego wynagrodzenia. W okresie odbywania kursu przysługuje stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeśli godzinowy wymiar szkolenia wynosi co najmniej 150 h.

Powiatowy Urząd Pracy w Wolsztynie zaprasza chętnych bezrobotnych do odbycia stażu w co najmniej kilku zawodach – sprzedawcy, zootechnika, kosmetyczki, kucharza itd.

Wsparcie dla młodych przedsiębiorców

W ramach Funduszu Europejskiego Wiedza Edukacja Rozwój i programów aktywizujących młodych w przedziale wiekowym 18-29 lat większość urzędów pracy proponuje dotacje na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Kwota jaką można otrzymać to najczęściej sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 24 tys. zł. Wiele urzędów, w tym np. gorlicki PUP proponuje wsparcie finansowe także starszym przedsiębiorcom. Dotacje można uzyskać także z Funduszu Pracy, poprzedzając rozpocznie działalność gospodarczej profesjonalnym kursem przedsiębiorczości.

Grant na telepracę

Bez pomocy nie pozostają również bezrobotni rodzice, a zwłaszcza mamy małych i niepełnosprawnych dzieci. Grant na utworzenie miejsca pracy dla takich kobiet może otrzymać pracodawca, który zdecyduje się na utworzenie stanowiska pracy w formie telepracy. Oczywiście kryteria dotyczące podjęcia telepracy można sprawdzić we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie.

Zestawienie aktualnych ofert pracy z całej Polski oraz ofertę szkoleń i praktyk można znaleźć w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

Przeczytaj także