kobiety we władzach spółek

5 zalet korzystania z inwestycji funduszy Private Equity lub Venture Capital

Katarzyna Gradek

Firma Apple jest świetnym przykładem na to, jakie możliwości stwarzają firmom inwestycje typu Venture Capital oraz Private Equity.

Kiedy Steve Jobs i Steve Wozniak spotkali się z menadżerem, Donem Valantinem, sprawiali dziwne wrażenie – zarośnięci, brudni, ale z błyskiem w oku. I to właśnie ich pasja przekonała Valantine’a do zainwestowania w raczkującą firmę. Dzięki zastrzykowi pieniędzy Jobs i Wozniak zbudowali komputerowego giganta. Apple jest świetnym przykładem na to, jakie możliwości stwarzają firmom inwestycje typu Venture Capital oraz Private Equity.

Venture Capital to z jednej strony pomysł na inwestycję w spółkę nie notowaną na giełdzie, będącą we wczesnej fazie rozwoju, czyli tzw. fazie zalążkowej (seed capital). Z drugiej, szansa dla młodej, ale innowacyjnej firmy na pozyskanie wartościowego inwestora i rozwój. Z Venture Capital skorzystał nie tylko Apple, ale również m.in. Google, Skype, a w Polsce Wirtualna Polska. Pojęcie funduszy Private Equity jest bardziej ogólne i dotyczy zaangażowania kapitałowego w duże stabilne firmy, planujące wejście na giełdę, przekształcenia lub modernizację. Inwestycja pozwala pozyskać im środki potrzebne na wprowadzenie zmian i rozwój.

Jak to działa?

Celem obu funduszy jest wzrost wartości przedsiębiorstw. Inwestorzy wybierają zatem firmy o dużym potencjale, kupują ich udziały, a po kilku latach sprzedają je ze znaczącym zyskiem. Wartość procentowa udziałów, którą przejmują inwestorzy to najczęściej ponad 50%. Fundusze typu Private Equity i Venture Capital mają charakter długoterminowy. Okres inwestycji trwa na ogół od 3 do 8 lat. Przez ten czas inwestor staje się współdecydującym partnerem firmy i utożsamia się z jej interesami. Ponadto, oferuje swoje doświadczenie i szerokie kontakty biznesowe (networking), a także bierze na siebie odpowiedzialność i ryzyko. Fundusze Private Equity i Venture Capital mają często preferencje co do branży przedsiębiorstw. Najczęściej są to: telekomunikacja, IT, biotechnologia, elektronika, ochrona środowiska, medycyna.

Kapitał

Rozpiętość kapitału, który mogą zaoferować fundusze jest różny w zależności od źródła informacji. Ogólnie podaje się, że minimalna wartość inwestycji typu Private Equity lub Venture Capital to 2,5 miliona euro, a Europie Środkowej stawki zaczynają się od 3 mln dolarów. W zamian za te pieniądze fundusze oczekują rocznej stopy zwrotu na poziomie 30% – 40%.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: KRÓTKI PORADNIK JAK ZNALEŹĆ INWESTORA

5 zalet korzystania z inwestycji funduszy Private Equity lub Venture Capital to:

  1. Perspektywa długofalowego wsparcia w rozwoju firmy, ponieważ fundusze te, w przeciwieństwie do banków, koncentrują się na przyszłości firmy
  2. Brak konieczności stosowania zabezpieczeń ale w zamian za większy wpływ na przedsiębiorstwo i podwyższenie premii za ryzyko,
  3. W przeciwieństwie do rat kredytów bankowych brak jakichkolwiek regularnych wypłat gotówkowych z przedsiębiorstwa na rzecz funduszu (np. dywidend)
  4. Większa wiarygodności i poprawa wizerunku firmy,
  5. Rozwiązanie trudności kapitałowych np. w dotarciu do infrastruktury technicznej.