Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Dołącz do grona najlepszych. Sprawdź 10 kategorii na 10 lat konkursu Bizneswoman Roku!

Dołącz do grona najlepszych. Sprawdź 10 kategorii na 10 lat konkursu Bizneswoman Roku!

Bizneswoman Roku
Laureatki IX edycji konkursu Bizneswoman Roku

 

W tym roku przedsiębiorcze kobiety zostaną nagrodzone w aż 9 kategoriach. Dzięki temu w konkursie w pełni docenione może być zaangażowanie kobiet w różne obszary biznesu, kultury, sztuki i nauki. Jedna kategoria – Male Champion of Change została stworzona z myślą o mężczyznach, wspierających kobiety i budowanie różnorodności.

Oto wszystkie tegoroczne kategorie X edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku.

Kategorie otwarte, czyli takie, w których kandydatka może zostać nominowana przez każdego lub zgłosić się samodzielnie.

Biznes Roku

W tym roku kategoria Moja Firma zmieniła się w Biznes Roku. W tej kategorii zgłoszenia zostały rozdzielone między firmy większe i mniejsze. Dzięki temu firma, która osiąga przychód poniżej 10 mln złotych rocznie, nie będzie musiała konkurować z firmą, która osiąga przychód znacząco większy, np. 100 mln zł. W tej kategorii nagradzamy kobiety, które stworzyły stabilne firmy, tworzące zrównoważone zatrudnienie w regionie, inwestujące w rozwój, mające partnerów w Polsce i w Europie. Dodatkowym atutem będzie pozytywny wpływ społeczny, np. wpływ na środowisko lub lokalną społeczność. Firma, którą prowadzi kandydatka musi działać nieprzerwanie najpóźniej od grudnia 2015 roku i mieć zamknięte dwa pełne lata finansowe: 2016 i 2017.

W poprzednich latach laureatkami były m.in. Katarzyna Kolmetz – Współwłaścicielka firmy POLIPACK, Izabella Wałkowska – Prezes Zarządu firmy Plastwil, Julia Sielicka-Jastrzębska oraz Zuzanna Sielicka-Kalczyńska – twórczynie Whisbear

Partnerem tej kategorii jest firma DPD Polska.

– W naszej firmie kobiety i mężczyźni mają równe warunki pracy i szanse rozwoju zawodowego. Wraz z całym zarządem kształtujemy kulturę różnorodności i jednakowych szans dla każdego, co jest jednym filarów strategii zrównoważonego rozwoju, która obowiązuje w DPDgroup. W tej edycji konkursu Bizneswoman Roku patronujemy kategorii „Biznes Roku”, aby podkreślić znaczenie wiedzy i kompetencji kobiet w biznesie jako takim. Jako partner z radością i satysfakcją towarzyszymy w rozwoju przedsiębiorstwom stworzonym i zarządzanym właśnie przez panie. Wierzymy, że zarówno cały konkurs Bizneswoman roku, jak i kategoria „Biznes Roku” stanowią wspaniałą inspiracją nie tylko dla tych pań, które już osiągają sukcesy jako przedsiębiorcy, ale także kobiet, które dopiero planują rozpoczęcie własnej działalności i marzą o własnym innowacyjnym biznesie – mówi Rafał Nawłoka, Prezes Zarządu DPD Polska

ZGŁOŚ SIĘ LUB NOMINUJ KANDYDATKĘ W KATEGORII BIZNES ROKU.

Start-up Roku

To jedna z najpopularniejszych kategorii konkursu, która pokazuje, jak wiele niezwykłych i innowacyjnych projektów tworzą dziś kobiety. Wśród finalistek w ubiegłych latach były m.in. Noemi Malska, która wraz z firmą HiproMine opracowuje metodę pozyskiwania biała z owadów, czy Agata Stefanek, CEO Nanosanguis, która prowadzi badania nad uzyskaniem preparatu krwiozastępczego. W tej kategorii nagradzamy kobiety tworzące firmy w początkowym stadium rozwoju, które osiągają przychody poniżej 5 mln rocznie. Firma powinna posiadać minimum prototyp innowacyjnego produktu lub rozwiązania. Eksperci będą brali pod uwagę także skalowalność firmy. Ważną cechą będzie innowacyjność rozwiązania oraz jego potencjał.

W poprzednich latach laureatkami były m.in. Sara Koślińska – CEO w firmie Limitless, Urszula Herman – założycielka start-upu Pelvifly

Partnerem kategorii jest BGŻ BNP Paribas

– Kobiety, które osiągają sukces zawodowy na tym gruncie, niejednokrotnie muszą pokonać więcej przeszkód niż mężczyźni. Pamiętajmy, że to na nich spoczywa ciężar macierzyństwa, często większość wyzwań związanych z wychowywaniem dzieci czy sprawnym funkcjonowaniem domu, co oznacza, że w wyścigu do kariery mają bardziej „pod górkę”. Panowie mają zdecydowanie łatwiej, aby zdobywać kolejne szczebli kariery. Bardzo doceniam kobiety, które potrafią skutecznie łączyć swoje obowiązki rodzinne z karierą zawodową. Zasługują one na większe uznanie i szacunek, co nie zawsze i wszędzie ma miejsce. Konieczna jest zatem przede wszystkim zmiana mentalna i kulturowa środowisk biznesowych – mówi Przemek Gdański, prezes Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas. – Bardzo się cieszę, że dzięki inicjatywie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką możemy pokazać i wyróżnić przedsiębiorcze kobiece autorytety i nagłośnić temat równości płci, różnorodności w biznesie, szczególnie w aspekcie ciekawych pomysłów na startup. Jako Bank mocno angażujemy się we współpracę z młodymi firmami, czego przykładem jest nasze pierwsze wdrożenie NuDelta – startup zarządzany przez Jagodę Pieścicką, której pomysł na biznes może być inspiracją dla niejednej kobiety – dodaje Przemek Gdański.

ZGŁOŚ SIĘ LUB NOMINUJ KANDYDATKĘ W KATEGORII START-UP ROKU

Sara Koślińska, CEO Limitless, laureatka w kategorii Start-up Roku

Pomysł na Start/Biznes lokalny

To kategoria dla wszystkich kobiet, które odważnie wkraczają w świat biznesu i zakładają własne firmy, by realizować swoje pomysły. Zgłaszać mogą się w niej kobiety prowadzące młode, mniejsze firmy, działające lokalnie, które do tej pory nie miały szansy w starciu z biznesowymi gigantami. Badania pokazują jednak, że w tym sektorze kobiece biznesy są wielką siłą. Szansę na statuetkę mają kobiety, które swój pomysł na firmę wdrożyły już w życie i działają lokalnie lub mają sklep internetowy. Ich firmy istnieją nie dłużej niż dwa lata i oferują rozwiązanie odpowiadające na potrzebę rynku lokalnego lub ogólnopolskiego albo tę potrzebę kreują, a przy tym osiągają przychód do 1 miliona złotych rocznie.

W poprzednich latach laureatkami były m.in. Joanna Uszok – założycielka „PETSI the dog’s out of fun”, Natalia Świrska – start-up ADA (sztucznej inteligencji do wynajmu mieszkań).

Partnerem tej kategorii jest Coca-Cola Poland Services.

– Kobiety w Polsce są niezwykle kreatywne i przedsiębiorcze. Mają pomysły, które często otwierają zupełnie dotąd nieznane obszary biznesowe, nie tylko lokalnie, na polskim rynku, ale także w skali europejskiej czy światowej. Mają więc wszystko, co potrzeba, by założyć własny biznes – świetny pomysł, pasję i umiejętności, pozwalające urzeczywistnić projekt. Brakuje im tylko odwagi, by z tym pomysłem wyjść „na zewnątrz”, zrobić pierwszy krok na drodze do własnej firmy, opartej na ich własnym autorskim pomyśle. Właśnie dla takich kobiet jest kategoria „Pomysł na Start/Biznes lokalny”, której Coca-Cola jest partnerem już od kilku lat. Chcemy wspierać kobiety na samym początku samodzielnej drogi i zachęcać je do dzielenia się swoim potencjałem. Zależy nam na tym, by kobiety odważnie przelewały swoje pomysły na papier, tworzyły biznes plany, wdrażały je w życie – a my docenimy i nagrodzimy te najlepsze. Ten mały krok może być początkiem wielkiego biznesu, dlatego jesteśmy dumni, że możemy być częścią inicjatywy, wspierającej przedsiębiorczość kobiet – tłumaczy Anna Solarek, dyrektor komunikacji i kontaktów zewnętrznych w Coca-Cola Poland Services.

ZGŁOŚ SIĘ LUB NOMINUJ KANDYDATKĘ W KATEGORII POMYSŁ NA START/BIZNES LOKALNY

Nagrodę w tej kategorii wręczyła Anna Solarek z Coca-Cola. Laureatką została Joanna Uszok.

Liderka w Nowych Technologiach

O sytuacji kobiet w sektorze STEM mówi się wiele. Ta kategoria honoruje ich wkład w rozwój nowych technologii oraz wykorzystania ich w tworzenie i rozwój biznesu. W tej kategorii nagradzane są kobiety, tworzące nową technologię (w obszarach STEM i medycyny) lub wykorzystujące nową technologię w biznesie i dzięki niej mające szansę na rynkowy sukces. Eksperci pod uwagę biorą między innymi poziom innowacyjności rozwiązania oraz potencjał rozwoju formy.

Dotychczas laureatkami w tej kategorii były m.in. Anna Wójcicka – Współzałożycielka i prezes spółki Warsaw Genomics, Patrycja Wizińska-Socha i Anna Skotny – założycielki firmy Nestmedic, Karolina Cikowska i Van Anh Dam – pomysłodawczynie Girls Code Fun

Partnerem kategorii jest IGT Polska.

– Z roku na rok rośnie liczba kobiet zatrudnionych w branży IT, ale wzrost ten jest nadal bardzo mały. Dlatego między innymi to my, przedstawiciele firm technologicznych, musimy zwiększyć nasze wysiłki, by jak najaktywniej wspierać wszelkie inicjatywy, mające na celu zachęcanie pań do planowania swoich karier w tym obszarze. Stąd nasz udział w kolejnej edycji konkursu Bizneswoman Roku. Laureatki kategorii „Liderka w Nowych Technologiach” są najlepszym przykładem, że branża IT jest otwarta na każdego, bez względu na płeć – tłumaczy Jarosław Dąbrowski, Jarosław Dąbrowski, Członek Zarządu, Dyrektor ds. technologii IGT Poland.

ZGŁOŚ SIĘ LUB NOMINUJ KANDYDATKĘ W KATEGORII LIDERKA W NOWYCH TECHNOLOGIACH.

Nagrodę w kategorii Kobieta w Nowych Technologiach wręczył Jarosław Dąbrowski z IGT Poland. Zdobyła ją Anna Wójcicka.

Działalność społeczna

Po krótkiej przerwie wraca kategoria Działalność społeczna, w której honorujemy kobiety, które działają na rzecz innych, tworząc ważne projekty, zmieniające jakość życia ludzi potrzebujących wsparcia, wykluczonych, w trudnej sytuacji życiowej. Oferują także rozwiązania dla ważnych społecznie problemów.
W tej kategorii laureatkami były m.in. Marianna Sitek- Wróblewska – Prezes Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, Ewa Błaszczyk – współzałożycielka Fundacji „Akogo?”, Katarzyna Gulczyńska, Prezes Fundacji „Pokonaj Raka”.

Patronką tej kategorii jest Anna Lewandowska

ZGŁOŚ SIĘ LUB NOMINUJ KANDYDATKĘ W KATEGORII DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA.

Kategorie zamknięte, czyli takie, w których kandydatki i kandydaci nominowani są przez ekspertów, członków jury i Fundację.

Grand Prix: Inspiratorka Roku

To nowa kategoria w X edycji konkursu – tu nagrodzimy wyjątkową kobietę, która swoimi działaniami wspiera i inspiruje inne kobiety, by były odważniejsze i sięgały po więcej. Jej działania i inicjatywy, które podejmowała w ciągu ostatniej dekady miały wpływ na sytuację Polek, przyczyniały się do podejmowania ważnych tematów i budowały świadomość różnorodności oraz praw kobiet.

Partnerem kategorii jest HUAWEI.

– Wiedza, wyobraźnia, determinacja i ambicja – wartości definiujące kategorię Inspiratorka Roku są nam bardzo bliskie. W Huawei głęboko wierzymy i żyjemy w zgodnie z hasłem „Make it possible”. Dążymy do tego, żeby zmieniać rzeczy pozornie niemożliwe w możliwe, równocześnie inspirując siebie nawzajem do pokonywania ograniczeń, do doskonalenia się. Dlatego razem z Fundacją Sukces Pisany Szminką pragniemy promować i wspierać kobiety, które potrafią zachęcać innych do twórczego działania i wyróżniają się odwagą w podejmowaniu wyzwań. To są cechy bliskie naszej marce, bez nich Huawei nie zdołałby w tak krótkim czasie zdobyć pozycji lidera na polskim rynku smartfonów – powiedziała Dorota Haller, CMO, Dyrektorka ds. Marketingu, Komunikacji i Digitalu Huawei Polska.

Male Champion of Change

Mężczyźni zostali nagrodzeni w konkursie Bizneswoman Roku po raz pierwszy w IX edycji. To wówczas pod patronatem Paula Wojciechowskiego, Ambasadora Australii w Polsce powstała kategoria Male Champion of Change. W tej kategorii nagradzamy mężczyzn zajmujących kluczowe stanowiska kierownicze lub zarządcze (tj. są dyrektorami, członkami zarządu lub prezesami) w korporacjach. Realizują działania na rzecz promowania różnorodności i budowania kultury włączającej, równości płci i wspierania kobiet w biznesie.
W tej kategorii laureatami byli Robert Biedroń – prezydent miasta Słupska, Sebastian Drzewiecki– Dyrektor Zarządzający Centrum Usług Biznesowych GSK, Sławomir S. Sikora – Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie S.A.

Partnerem kategorii jest Mastercard.

– Inicjatywy takie jak Male Champion of Change służą włączaniu kobiet i wyrównywaniu ich szans na rynku pracy. Skoro mamy do czynienia z sytuacją, w której to mężczyźni w większości piastują stanowiska zarządcze, istnieje potrzeba, aby włączyli się oni aktywnie w proces zmiany status quo. Potrzebni są zatem mądrzy menedżerowie – mężczyźni pozbawieni uprzedzeń, którzy rozumieją potrzebę walki ze stereotypami, wyrównywania szans rozwoju kariery kobiet dla dobra swoich firm i całego biznesu. W Mastercard rozmawiamy o tym, jak mężczyźni mogą wspierać kobiety i szukamy sposobów na to. To także jeden z powodów, dla którego Mastercard został partnerem właśnie tej kategorii w konkursie Bizneswoman Roku – tłumaczy Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard, partnera strategicznego konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku.

Laureaci w kategorii Male Champion of Change

Female Champion of Change

Czy solidarność kobiet ma sens? Wierzymy, że tak i że jest konieczna, by więcej kobiet mogło obejmować wysokie stanowiska w firmach i organizacjach. W tej kategorii nagradzamy liderki pracujące w korporacjach, zajmujące wysokie stanowiska (n oraz n-1) , które już wdrażają i realizują działania wspierające kobiety i rozwój różnorodności wewnątrz swojej organizacji. To kategoria, która pokazuje również jak ważny jest wpływ kobiet w biznesie i jak swoimi działaniami mogą obalać stereotypy.

W tej kategorii laureatkami były m.in. Iwona Georgijew – Partner w Deloitte, Agnieszka Kosik – wówczas prezes Zarządu MediaCom Warszawa, obecnie Head of Poland at Facebook Poland, dr Ewa Łabno-Falęcka, dyr. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych w Mercedes-Benz Polska.

Nauka i Biznes

Silny związek pomiędzy nauką i biznesem to jeden z warunków innowacyjnej gospodarki. Kobiety nagradzane w tej kategorii pokazują, jak odkrycia naukowe można przekuwać w biznesowy sukces. W tej kategorii nagradzamy bowiem kobiety efektywnie łączące prowadzone projekty bądź badania naukowe z obszarami przedsiębiorczości. Finalistki i laureatki realizują postulat dostarczania zasobu wiedzy do gospodarki, tworzą innowacyjne rozwiązania, które mogą zostać zastosowane komercyjnie. Przykłady? Iga Wasiak jest pomysłodawczynią metody otrzymywania nanocząsteczek polisacharydowych do podawania leków przeciwnowotworowych. Bożena Tyliszczak I Agnieszka Sobczak-Kupiec to naukowczynie z Politechniki Krakowskiej i ekspertki od biomateriałów i nanotechnologii. Z kolei prof. Maria Siemionow. Z kolei prof. Maria Siemionow naukowczynią działająca w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej o międzynarodowej renomie. Poprzez nowatorskie zastosowanie komórek chimerycznych opracowuje metodę leczenia dystrofii mięśniowej Duchenne’a – nieuleczalnej do tej pory choroby genetycznej. Dzięki stworzeniu start-upu Dystrogen Therapeutics będzie rozwijać tę unikalną terapię w Polsce.

Kobieta Sztuki

Nagroda w tej kategorii przyznawana jest za całokształt dokonań w obszarach sztuki przez Jury specjalne pod przewodnictwem dr Ewy Łabno-Falęckiej. W IX edycji została przyznana po raz pierwszy. Otrzymała ją wybitna artystka, Katarzyna Kozyra.

– Nagrodę otrzymuje artystka, która tworzy od przeszło już 25 lat. Zaczynała w latach 90., kiedy dopiero tworzyły się reguły współczesnego języka sztuki krytycznej – ona była współautorką tych reguł. Udowodniła, że sztuka może stać w kontrze do zasad tworzonych przez społeczeństwo. Że to dzięki artystkom i artystom mamy szansę zobaczyć świat bez przyjmowania powszechnego, interesownego puntu widzenia. Że to artyści stwarzają możliwość wyjścia poza rzeczywistość stworzoną przez systemy i formacje społeczne – uzasadniały w laudacji Marta Czyż, Beata Gessel, Natalia Sielewicz i przewodnicząca jury specjalnego, dr Ewa Łabno-Falęcka.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji przyjmowane są do 20 listopada 2018.

***

O Konkursie

Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku od 10 lat nagradza sukcesy kobiet w biznesie, nauce i kulturze i nagłaśnia je na skalę ogólnopolską. Przed uczestniczkami otwiera możliwości rozwoju, pozyskania partnerów biznesowych oraz inwestorów. Jako pierwszy konkurs tego typu, nagradza także mężczyzn wspierających kobiety i politykę różnorodności. Wszystko po to, aby przyczynić się do wzmocnienia roli kobiet w życiu gospodarczym Polski.

Organizator

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką jest największą społecznością kobiet przedsiębiorczych w Polsce. Jej misją jest kompleksowe wspieranie kobiet, dostarczanie im fachowej wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego i zawodowego oraz motywowanie ich do podejmowania odważnych działań. Współzałożycielkami fundacji są: Olga Kozierowska oraz Olga Legosz. Fundacja koncentruje się na wzmacnianiu pozycji kobiet i zwiększaniu ich aktywności zawodowej, budowaniu różnorodności i wspieraniu młodych ludzi w rozwoju zawodowym i osobistym. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.sukcespisanyszminka.pl oraz www.sukcestoja.pl.

Organizator: Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką
Partner strategiczny: Mastercard
Partner wspierający: Coca-Cola Poland Services
Partnerzy kategorii: BGŻ BNP Paribas, DPD Polska, Huawei, IGT Poland
Patronka kategorii Działalność społeczna: Anna Lewandowska
Partner edukacyjny: Microsoft
Partner merytoryczny: Deloitte
Partnerzy: Ambasada Australii, Shell, Teraz Polska, Program Executive MBA@UW, Vital Voices
Patroni medialni: Forbes, Wysokie Obcasy, chillizet, Polsat Cafe, Sukces Pisany Szminką

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

[newsletter_form type="minimal"]

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Podanie przez Ciebie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do korzystania z Newslettera.
Zapisując się wyrażasz zgodę na przesyłanie przez nas informacji o tematyce motywacyjnej, rozwoju osobistego, nowościach w serwisie oraz informacji handlowych.
Administratorem danych osobowych jest Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką z siedzibą w Warszawie (00-012) przy ul. Podchorążych 75/77 lok. 2.
Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności, z której dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close