Designed-by-Dragana_Gordic-freepik.com

Czas powiedzieć 'DOŚĆ’. 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet

Zjawisko przemocy w dalszym ciągu silnie wiąże się z płcią i ma różne odmiany. Przemoc domowa, przemoc psychiczna, przemoc ekonomiczna, przemoc seksualna, gwałt. Wg danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji, tworzonych w ramach procedury Niebieskiej Karty, ogólna liczba osób dotkniętych przemocą domową w 2018 r. wyniosła  88 133, z czego w 65 057 zgłoszonych przypadkach sprawy dotyczyły kobiet. Z kolei największą grupę wśród sprawców przemocy w rodzinie stanowią mężczyźni.

Tyle statystyki. Niestety, za tymi liczbami stoją prawdziwe historie i ludzkie dramaty.

Przemoc wobec kobiet jest poważnym naruszeniem praw człowieka i w dalszym ciągu stanowi zjawisko powszechne na całym świecie. Przemoc spotykamy w każdym środowisku: w domu, w pracy, w szkołach i na uczelniach, na ulicy, w transporcie publicznym, w internecie. Blisko połowa kobiet w Unii Europejskiej doświadczyła w swoim życiu molestowania w formie werbalnej, fizycznej lub przez internet. Według danych Eurostatu aż 80 proc. ofiar handlu ludźmi w UE stanowią kobiety.

Przemoc jest demokratyczna

Skąd biorą się zjawiska przemocowe? Jak tłumaczy Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia“ IPZ przemoc to stosowanie władzy i kontroli nad innymi ludźmi w sposób, który sprawia ból i cierpienie. Dlaczego ludzie usiłują władać, zarządzać innymi ludźmi? Głównie z lęku, że jeśli utracą nad czymś/kimś kontrolę to nie poradzą sobie. Na tym lęku narasta agresja, niepewność, brak poczucia bezpieczeństwa, odbieranie godności innym, aby przydać jej sobie. Oczywiście dotyczyć to może każdego – zarówno rodzin „patologicznych” (cokolwiek to dziś znaczy) jak i rodzin tzw. „normalnych”.

Nie tolerujmy przemocy

Eksperci podkreślają, jak ważne jest kształtowanie postawy odpowiedzialności za przeciwdziałanie przemocy. Problem przemocy istnieje, jest powszechny, dlatego nikt nie powinien przymykać na to oczu.

Podobnie wypowiada się Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet: działania warszawskiego ratusza w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet są w tym roku skierowane przede wszystkim do świadków przemocy. Interwencja świadka może zapoczątkować proces wychodzenia z przemocy osoby doznającej przemocy, ale przede wszystkim może pomóc zapewnić jej bezpieczeństwo. Chcemy pokazać jak ważne jest wyciągnięcie pomocnej dłoni do osoby dotkniętej przemocą, wysłuchanie jej oraz niepodważanie tego, co mówi na temat swoich traumatycznych przeżyć. Kobieta doznająca przemocy boi się o życie swoje i swoich dzieci, wstydzi się, że jest w takiej sytuacji. Często bierze na siebie całą odpowiedzialność i nie wierzy, że ktoś może jej pomóc.

Kampania społeczna 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć

25 listopada rusza kolejna edycja Kampanii 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. To międzynarodowa inicjatywa, organizowana przez Center for Women’s Global Leadership i poświęcona wspieraniu działań na rzecz zlikwidowania wszelkich form przemocy wobec kobiet. Te daty nie są przypadkowe. 25 listopada to ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wszystko po to, aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, że przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.

W tym roku tematem przewodnim Kampanii jest ‘Przemoc ze względu na płeć w świecie pracy’.

Jak podają organizatorzy kampanii, dwa główne przejawy przemocy ze względu na płeć, które w znaczącym stopniu wpływają na świat pracy to molestowanie seksualne oraz przemoc ze strony bliskiej osoby- przemoc domowa i przemoc ze strony byłego lub obecnego partnera.

W polskiej edycji Kampanii szczególny nacisk położony został na zjawisko przemocy o charakterze seksualnym w świecie pracy.

Więcej informacji o Kampanii znajdziesz tutaj!