jak stworzyć cv, które zauważy pracodawca

4 przykłady, jak w CV opisać osiągnięcia, żeby szybko znaleźć pracę

Joanna Gąsiorowska

Zastanawiasz się, jak napisać CV tak, by pracodawca zwrócił uwagę właśnie na ciebie? Podkreśl swoje osiągnięcia i wyprzedź konkurencję!

Wyróżnij się

Pracodawcy otrzymują setki zgłoszeń, a na rozmowę zapraszają tylko kilka osób. Dlatego warto zadbać o tę część swojego CV, w której wymieniasz osiągnięcia. Poniżej prezentujemy przykłady opisania osiągnięć dla różnych branż. Zastosuj te metody w swoim CV i zwiększ swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

1. Jak pisać o osiągnięciach w branży handlowej lub marketingu?

Pracodawcy dostają wiele zgłoszeń i nie mają czasu na dokładne zapoznawanie się z CV. Dlatego, podczas szybkiego czytania życiorysów skupiają się na znalezieniu konkretnych informacji. Ułatw pracodawcy zadanie i pokaż osiągnięcia za pomocą procentów i liczb. Jeśli pracujesz w sprzedaży lub marketingu przypomnij sobie:

A) W jakim procencie realizowałaś swoje cele sprzedażowe? Jeśli są równe lub wyższe niż 100%, koniecznie o tym napisz!

Przykład: Realizuję cele sprzedażowe na poziomie 120%.

b) Jakie były efekty kampanii marketingowych, które zaplanowałaś i/lub zrealizowałaś? Zwróć uwagę na ilość pozyskanych klientów, ilość odsłon na stornie internetowej lub zwiększenie sprzedaży o X%.

Przykład: Zwiększyłam ruch na stronie firmowej o 40%.

Przeczytaj także: Kryzys zawodowy dotyka w pierwszych latach pracy aż 54% Polaków

2. Jak pisać o osiągnięciach w branży produkcyjnej, zakupach albo obszarach technicznych?

A) Jeśli pracujesz w produkcji i branżach technicznych to wiesz, że najczęściej optymalizuje się wiele procesów. Zastanów się o ile udało Ci się zredukować czas produkcji, czas pracy przy realizacji zadań lub o ile zredukowałaś koszty.

Przykład: Zoptymalizowałam czas produkcji o 15%.

B) Praca w dziale zakupów łączy się z poszukiwaniem dostawców i negocjowaniem cen. Napisz, o ile procent udało Ci się zoptymalizować koszty zakupu dzięki wynegocjowanym warunkom handlowym. Możesz też napisać z iloma dostawcami/podwykonawcami współpracujesz i ile nowych dostawców udało Ci się pozyskać.

Przykład: Zredukowałam koszty zakupu materiałów produkcyjnych o 20%.

3. Jak opisać osiągnięcia, jeśli pracujesz w obsłudze klienta lub dziale administracji?

Być może myślisz, że w tych obszarach nie ma wielu zadań, które mogłabyś opisać w procentach. Udowodnię Ci, że pośród obowiązków, które ciężko przedstawić liczbowo, znajdują się osiągnięcia, które bez problemu pokażesz przy użyciu cyfr.

A) Pracujesz w dziale obsługi klienta? Bardzo możliwe, że poziom tej obsługi jest mierzony. Firmy wysyłają do swoich klientów ankiety badające zadowolenie. Zobacz jaka jest Twoja średnia z ocen. Jeśli jest wysoka, koniecznie o tym napisz.

Przykład: Osiągnęłam wysoki poziom satysfakcji klientów (średnia ocena 9/10).

B) W pracach biurowych i administracyjnych trudniej wskazać dane liczbowe dotyczące typowych zadań na tym stanowisku. Zastanów się:

  • jakie dokumenty przygotowujesz,
  • ile weryfikujesz faktur,
  • ile zorganizowałaś wyjazdów służbowych.

Możesz też napisać o wysokiej satysfakcji swoich przełożonych lub współpracowników.

Przykłady: Weryfikuję 100 faktur tygodniowo. Organizuję 20 polskich i zagranicznych wyjazdów służbowych miesięcznie.

Skorzystaj z bezpłatnego kursu online „Jak znaleźć pracę?”

4. Jak i gdzie napisać o otrzymanych nagrodach i wyróżnieniach?

Nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania firmy, przełożonych lub uczelni. Jeśli otrzymałaś tego typu nagrodę koniecznie pokaż to w CV! Wyróżnienia powinny być widoczne pod opisem zadań i obowiązków. Jeśli otrzymałaś ważną nagrodę na studiach, napisz o tym pod informacją dotyczącą edukacji.

Przykład: Zajęłam pierwsze miejsce w konkursie na najlepszego handlowca roku.

Naprawdę da się

Prawie we wszystkich rodzajach prac można znaleźć informacje pokazujące jakość lub ilość wykonywanych zadań. Zastanów się nad charakterem swojej pracy, pomyśl jakie znaczenie ma Twoja praca dla firmy. Czy niektóre z zadań można określić liczbowo lub procentowo? Jeśli tak, koniecznie użyj liczb w swoim CV, a zwiększysz swoją szansę zaproszenia na rozmowę.

***

Autoką tekstu jest Joanna Gąsiorowska, Konsultant Kariery w Interviewme. Dyplomowany doradca zawodowy wyspecjalizowany w rozpoznawaniu i rozwijaniu kompetencji i preferencji zawodowych kandydatów. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji po stronie Agencji Doradztwa Personalnego oraz w wewnętrznym dziale personalnym.