Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
4 sposoby na to, jak zachęcić dziecko do nauki języka

4 sposoby na to, jak zachęcić dziecko do nauki języka

4 sposoby jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego

Czy trzylatek powinien już zacząć uczyć się angielskiego lub chińskiego? Oto cztery podpowiedzi jak nie dać się zwariować i mądrze wykorzystać potencjał dziecka.

Czy mój trzylatek powinien już zacząć uczyć się angielskiego? A może wyślę go też na kurs języka chińskiego, żeby był w przyszłości bardziej konkurencyjny na rynku pracy? Zaraz, zaraz – czy aby nie jest już za późno? Przecież języków można zacząć się uczyć już w okresie prenatalnym… Nie dajmy się zwariować! To naturalne, że chcemy dla naszych pociech jak najlepiej. Z pewnością warto motywować dzieci do nauki języków już od najmłodszych lat, ale należy podejść do tego ze spokojem i robić to tak, by – wbrew naszym zamierzeniom – ich do tego nie zniechęcić przez wywieranie niepotrzebnej presji. Oto co można zrobić, by dziecko rzeczywiście chciało się uczyć języków i by ta nauka przynosiła pożądane efekty:

1. Mądrze wykorzystaj potencjał i możliwości malucha

Dzieci szybciej uczą się języków niż dorośli. Czy to prawda? Na pewno z większą łatwością przychodzi im naśladowanie melodii języka obcego i dźwięków, których nie ma w języku ojczystym. Co więcej – sprawia im to prawdziwą radość. Warto wykorzystać ten ogromny potencjał i zapewnić dziecku jak najwięcej kontaktu z językiem obcym. Jeśli lubi oglądać bajki – zadbaj, by chociaż część z nich była w języku obcym. Śpiewajcie razem obcojęzyczne piosenki, słuchajcie nagrań i powtarzajcie słowa po native speakerze. Nie martw się, że maluch nie potrafi jeszcze rozszyfrować wszystkich znaczeń. Ważne, że w młodym wieku ma szansę „chłonąć” brzmienie języka, co niemalże gwarantuje mu opanowanie poprawnej wymowy.

2. Dopasuj materiały do wieku i zainteresowań dziecka

Dzieci powinny w pierwszej kolejności poznawać słownictwo, do którego łatwo im się odnieść, związane z najbliższym otoczeniem, czyli z takich grup tematycznych jak dom, człowiek, rodzina, szkoła, podwórko, zwierzęta, rośliny. Jeśli Twoja pociecha aktualnie nie widzi świata poza postaciami z najnowszego hitu Disneya – wykorzystaj ich wizerunek na przykład do ćwiczenia przymiotników czy słownictwa związanego z częściami ciała (wystarczy wydrukować zdjęcie ulubionego bohatera i wspólnie je opisać). To Ty wiesz najlepiej, co lubi Twoje dziecko – wykorzystaj tę wiedzę, sprytnie łącząc jego zainteresowania z nauką języka.

3. Pokaż dziecku, że nauka języka to frajda!

Warto jednak pamiętać, że nawet idealnie dobrane materiały nie zagwarantują koncentracji dziecka przez dłuższy czas. Maluchy zazwyczaj wytrzymują w skupieniu ok. 15–20 minut i nie ma sensu wymagać od nich więcej. Jeżeli sesje nauki będą regularne, tyle czasu w zupełności wystarczy. Gdy tylko zauważysz, że dziecko zaczyna się dekoncentrować, zachęć je do kontynuowania nauki w ruchu. To nie tylko motywuje, ale również ułatwia zapamiętywanie. Gdy liczycie po angielsku, podskakujcie lub róbcie przysiady. Wykorzystajcie wspólne chwile na połączenie rozrywki z nauką języka – zaopatrzcie się w FISZKI dla dzieci (dwustronne karty obrazkowe z angielskimi słówkami), które można wykorzystać w wielu zabawach i grach (np. domino, memorki, Piotruś, kwartet) – w sklepie fiszki.pl na hasło SPS do 30 września obowiązuje zniżka 30% na wszystkie produkty dziecięce.

4. Zamiast oceniać – motywuj

Gdy Twoje dziecko wraca z lekcji angielskiego w przedszkolu czy w szkole, nie zasypuj go pytaniami, w rodzaju: czego się dziś nauczyłeś?, powiesz coś po angielsku? Nie zmuszaj go do mówienia. A gdy maluch sam zacznie się chwalić swoimi umiejętnościami, nie poprawiaj z uporem jego błędów. Pokaż dziecku, że opanowanie języka to szansa na poszerzenie horyzontów, poznawanie nowych, „magicznych” światów (przez podróże, obcojęzyczną literaturę itd.) i przede wszystkim – prawdziwa przyjemność, a nie tylko kolejna umiejętność, którą powinno opanować, żeby odnieść w życiu sukces. Bo to właśnie wykształcenie pozytywnych skojarzeń związanych z językiem obcym zaprocentuje w przyszłości tym, że młody człowiek sam będzie czuł potrzebę uczenia się języków i nikt nie będzie musiał go do tego szczególnie zachęcać.

***
Martyna Kubka, autorka i redaktorka FISZEK językowych, która po godzinach, w szkole językowej, entuzjazmem do nauki języków obcych zaraża dzieci i młodzież. Na blog.FISZKI.pl dzieli się pomysłami na ciekawe lekcje i podpowiada, jak skutecznie się uczyć.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!