warto wpisać do swojego cv

5 doświadczeń, które warto wpisać do swojego CV

Aleksandra Bończewska

Wysłać 40 CV i nie dostać żadnego zaproszenia na rozmowę? Jakimi doświadczeniami się chwalić i jak zaciekawić pracodawcę radzi Aleksandra Bończewska.

Wysłać 40 CV i nie dostać żadnego zaproszenia na rozmowę? To prawdziwa historia mojej klientki. Pani Ania zakończyła właśnie ponad 5-letni etap życia, jakim było prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Zgłosiła się do nas w momencie, w którym bezradność i frustracja brały górę nad pozytywnym myśleniem. Klientka była przekonana, że informacja o prowadzeniu własnego biznesu, a przede wszystkim o jego zamknięciu przekreśliła jej szansę na pracę.

Usłyszałam: „W Polsce zamknięcie działalności jest traktowane w kategorii porażki, a nie cennego doświadczenia. Gap year, urlop macierzyński czy praca za granicą poniżej naszych kwalifikacji, to rzeczy, którymi nie warto się chwalić. Są pewne doświadczenia, które lepiej przemilczeć. To nie Ameryka”.

Myślisz tak, jak moja klientka? Nie wiesz, co warto wpisać do swojego CV?

W tym artykule pokażę Ci:

  • Czy i jakimi doświadczeniami w CV warto się chwalić?
  • Co zrobić z zawodową przerwą w życiorysie?
  • Jak wyeksponować wartość pracy za granicą, nawet jeśli była poniżej Twoich kwalifikacji?

1. Czy warto tuszować przerwy w zatrudnieniu?

Gdy piszesz CV bądź przede wszystkim szczery. Uczciwość jest (prawie) zawsze najlepszą polityką.

Nie opisuj wszystkiego w szczegółach, pamiętaj jednak, że luki w CV zwracają szczególną uwagę pracodawców. Jeśli w Twoim CV znajduje się luka, rekruter domyśla się wtedy, z jakiego powodu nie pracowałeś.

Mimo przerwy w zatrudnieniu nigdy nie przedłużaj okresu pracy w poprzedniej firmie. W momencie podpisywania umowy, wszystko i tak wyjdzie na jaw. Zdradzą Cię Twoje świadectwa pracy.

Taka sytuacja na samym początku nie przysporzy Ci sympatii. Dużo trudniej będzie Ci też zdobyć zaufanie przełożonych.

2. Jak zaprezentować informację o tzw. Gap Year, by zaciekawić pracodawcę?

W Polsce Gap Year nadal nie jest tak popularny jak na zachodzie i budzi zaciekawienie wśród pracodawców.

Jeżeli wykorzystałeś szansę i odważyłeś się na wyjazd życia, to z pewnością przywiozłeś ze sobą coś więcej niż tylko pamiątki. Pokaż, jakie kompetencje dał Ci wyjazd!

Gdzie w CV umieścić informację o Gap Year?

Gap Year możesz opisać w sekcji „edukacja”, „doświadczenie” lub „działalność dodatkowa”. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie życia zrobiłeś sobie „przerwę”. Podaj datę rozpoczęcia i zakończenia podróży. Wypunktuj podejmowane aktywności, które bezpośrednio odnoszą się do stanowiska, o jakie się ubiegasz.

W sekcji umiejętności umieść takie cechy jak:

· Gotowość do wyzwań
· Łatwość adaptacji
· Inicjatywa
· Komunikatywność
· Samodzielność

Dzięki informacji o Gap Year, pracodawca zyska pewność, że umiejętności w Twoim CV są poparte prawdziwym doświadczeniem.

Zastanawiasz się, jak opisać Gap Year w liście motywacyjnym?

Pokaż pracodawcy, jak spędziłeś czas za granicą i w jaki sposób czyni Cię to lepszym pracownikiem. Podkreśl, że dzięki gap year poznałeś wiele ciekawych osób, zdobyłeś cenne doświadczenia, wyszedłeś poza swoją strefę komfortu oraz szlifowałeś język obcy. Dodatkowo przemyślałeś swoje potrzeby i znalazłeś właściwą drogę zawodową.

3. Jak zaprezentować informację o urlopie macierzyńskim?

Kobiety, które mają dzieci wiedzą, że macierzyństwo to ciężka praca. Jeżeli podołałaś temu wyzwaniu, to z pewnością posiadasz szereg kompetencji. Wyeksponuj je!

W CV informację o urlopie macierzyńskim umieść w sekcji „doświadczenie”.
Podaj datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu. Nie opisuj zakresu obowiązków.

W sekcji umiejętności umieść takie cechy jak:

· Przywództwo
· Zdolności organizacyjne
· Lojalność
· Odpowiedzialność
· Zaangażowanie

Czy warto wspomnieć o urlopie macierzyńskim w liście motywacyjnym?

Oczywiście, pod warunkiem, że urlop macierzyński przedstawisz jako atut. Pokaż, jak wzbogaciło Cię to doświadczenie. Zagwarantuj taką samą postawę do pracy w nowej firmie.

4. Co warto napisać o pracy za granicą?

Mieszkałeś i pracowałeś za granicą, a teraz chcesz wrócić do kraju?

Martwisz się, że doświadczenie w pracy za granicą w ogóle nie przyda Ci się w CV, bo pracowałeś w zupełnie innej branży, a być może poniżej kwalifikacji?

Nawet jeżeli praca za granicą nie była związana ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, wspomnij o niej w swoim CV!
Informację umieść w sekcji działalność dodatkowa. Zakres obowiązków opisz bardzo ogólnie.

W sekcji „umiejętności” umieść takie cechy jak:

· Samodzielność
· Radzenie sobie z trudnymi sytuacjami
· Gotowość do podejmowania wyzwań
· Zdolności interpersonalne

Pobyt za granicą możesz ciekawie przedstawić w liście motywacyjnym. Podkreśl zupełnie inne spojrzenie na pracę i metody rozwiązywania problemów. Pokaż, że rozumiesz różnice międzykulturowe i posiadasz liczne kontakty.

Przeczytaj także: Szukasz pracy? Te portale musisz odwiedzić!

5. Czy warto wspominać prowadzeniu i zawieszeniu biznesu?

Otworzyłeś działalność gospodarczą? Natrafiłeś na trudności, które zmusiły Cię do jej zawieszenia? A może doszedłeś do wniosku, że prowadzenie własnego biznesu nie jest dla Ciebie i marzysz o pracy na etacie?

Niezależnie od przyczyny, nie traktuj zamkniętego biznesu jak porażki. Twoje doświadczenie może pasować do stanowisk managerskich. Musisz jedynie przekonać pracodawcę, aby wykorzystał Twój potencjał.

Zobacz, jak opisać swoją działalność w CV:

Informację o działalności gospodarczej wpisz do sekcji „doświadczenie”. Podaj datę rozpoczęcia i zakończenia biznesu. Stwórz szczegółowy zakres obowiązków, który będzie pasował do stanowiska, o które się ubiegasz. Opisz swoje osiągnięcia.

W sekcji umiejętności umieść następujące cechy:

· Przedsiębiorczość
· Dojrzałość biznesowa
· Samodzielność
· Odpowiedzialność
· Zaangażowanie

W liście motywacyjnym wspomnij, że potrafisz doskonale zarządzać, a wiedzę i kluczowe umiejętności możesz wykorzystać u potencjalnego pracodawcy.

Nie traktuj swojego doświadczenia jak przeszkody, ponieważ również w ten sposób może potraktować to pracodawca.

Skorzystaj z bezpłatnego kursu online „Jak zdobyć pracę krok po kroku?”

Słyszałeś o zjawisku samospełniającego się proroctwa?

Nieświadomie mu ulegamy. Jeśli wierzysz, że Twoje doświadczenia przeszkodzą Ci w powrocie czy znalezieniu pracy, to prawdopodobnie tak właśnie będzie.

Jeśli skorzystasz z moich wskazówek, istnieje duża szansa, że Twoje CV przekona pracodawcę i dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Czy zgadzasz się, że urlop macierzyński może być zaletą w oczach pracodawcy? Czy dzięki jednemu z opisanych doświadczeń udało Ci się kiedyś dostać pracę? Wypowiedz się w komentarzu poniżej!

***

Autorką tekstu jest Aleksandra Bończewska – psycholog, coach i konsultantka kariery w Interviewme. Pasjonuje ją budowanie marki osobistej. W wolnym czasie recenzuje warszawskie „suszarnie” i planuje podróże.

Przeczytaj także