jak żyć mądrzej i uważnie

5 książek, dzięki którym zaczniesz żyć mądrzej i bardziej uważnie!

Dagny Kurdwanowska

 

Erling Kagge, Cisza, wyd. Muza

Erling Kagge jest podróżnikiem i pierwszą osobą, która samotnie dotarła na biegun południowy. Jest także wydawcą i filozofem (filozofię studiował w Cambridge po zdobyciu biegunów). „Cisza” jest książką-refleksją nad znaczeniem skupienia i naturą ciszy w naszym bardzo hałaśliwym życiu. Kagge w swoich rozważaniach odwołuje się do wielkich filozofów i myślicieli, ale najciekawszą część książki stanowią jego własne rozważania na podstawie doświadczeń wyniesionych z podróży. Jak brzmi cisza, kiedy samotnie przemierzasz lodowe pustkowie? A jak, kiedy stoisz na szczycie Mount Everestu? Książka Erlinga Kagge przypomina nam nie tylko o wartości i znaczeniu ciszy, ale także uświadamia, że nie musimy wyjeżdżać na koniec świata, by ją znaleźć. Mamy ją w sobie. Sztuką jest nauczyć się ją odnajdywać. Inspirująca lektura!

OLEJ TO! CZYLI JAK ŻYĆ TAK, ŻEBY SIĘ ZA DUŻO NIE PRZEJMOWAĆ! Przeczytaj więcej o książce „Magia olewania”. 

Katarzyna Miller, Suzan Giżyńska, „Instrukcja obsługi faceta”, wyd. Zwierciadło

„Faceci są z innej planety!” – zdarzało ci się tak pomyśleć? Jeśli tak, mam dobrą wiadomość. Nie musisz lecieć na Marsa, żeby szukać instrukcji obsługi mężczyzny. Znajdziesz ją w tej wesołej i mądrej książce, w której Katarzyna Miller opowiada o komunikacji damsko-męskiej. Na tapetę wzięła 61 najpopularniejszych problemów kobiet, m.in. jak rozmawiać z mężczyzną o negatywnych emocjach wobec niego, jak się zachować, kiedy twój partner po raz pierwszy odezwał się do ciebie chamsko i bez szacunku, co zrobić, kiedy zakochujesz się w żonatym facecie. Miller z właściwym sobie poczuciem humoru i merytoryczną wiedzą na wszystkie te wątpliwości odpowiada. W formie tak przystępnej, że każda z nas znajdzie tam właściwą odpowiedź na dręczące ją pytania o mężczyzn.

Co się stanie, gdy szczęście będzie zakładało także negatywne myślenie? – pyta Oliver Burkeman i sprawdza, czy da się być szczęśliwym ponurakiem.

Dr Bertil Marklund, „Skandynawski sekret. 10 prostych rad jak żyć szczęśliwie i zdrowo”, wyd. Marginesy

„Lagom” po szwedzku znaczy „dokładnie tyle, ile trzeba”. Może się to odnosić zarówno do tego, co jemy i pijemy, do naszej aktywności fizycznej, jak i do ilości czasu, który spędzamy w pracy. Tę prostą skandynawską filozofię życia na konkretne porady postanowił przełożyć lekarz medycyny ogólnej, dr Bertil Marklund. No cóż, rady doktora Marklunda nie są odkrywcze. Któż z nas nie wie, że powinien lepiej spać, więcej się ruszać i wypoczywać? Marklund nie sili się jednak na odkrywczość, a raczej stara się pokazać, jakie korzyści dla zdrowia (i urody) oraz naszego samopoczucia ma wprowadzenie pozytywnych zmian w naszym życiu. Czyni to zgodnie z filozofią lagom – a zatem w równowadze, bez przesady i metodą małych kroków. Potrzebujesz aktywności fizycznej? Wybierz tę, która będzie ci sprawiała przyjemność. Potrzebujesz odpoczynku? Wybierz taki rodzaj, który będzie dobry dla ciebie. A przede wszystkim zróbcie choć jeden mały krok w tym kierunku. Bo od tego kroku zacznie się w Waszym życiu duża zmiana.

Urlich Schnabel, „Ile kosztuje uśmiech?”, wyd. Muza

Jak reagujesz, kiedy na drodze ktoś zajedzie ci drogę? Trąbisz, przeklinasz i się wkurzasz? A może ze stoickim spokojem myślisz „Zdarza się”? Jak się czujesz, kiedy coś ci nie wychodzi? Wpadasz w złość i frustrujesz się, czy zaciskasz zęby i postanawiasz spróbować jeszcze raz? To jak reagujesz w różnych sytuacjach zależy w dużym stopniu od twoich emocji. To także emocje i przyzwyczajenia decydują o tym, jak poradzisz sobie z porażką, czy uda ci się przebiec maraton albo wytrzymać na diecie lub to jak poradzisz sobie w biznesowych negocjacjach. Urlich Schnabel w swojej pasjonującej książce bada naturę naszych emocji, ich wpływ na zachowanie pojedynczego człowieka i całych grup. Pokazuje też, czym jest „krajobraz uczuć”, czyli mapa emocji, po której poruszamy się każdego dnia. To książka, która pozwoli ci lepiej zrozumieć twoje zachowania, wybory, decyzje i pragnienia. Może się okazać, że nie są aż tak nieracjonalne, jak ci się wydawało.

Ichiro Kishimi, Fumitake Koga, „Odwaga bycia nielubianym”, wyd. Galaktyka

Ta książka w Azji rozeszła się w ponad trzech milionach egzemplarzy. Teraz trafia do Polski i mam wrażenie, że tak u nas może stać się bestsellerem. Odpowiada bowiem na nasz odwieczny problem – jak uwolnić się od tego, co myślą o nas inni? Zbyt często bowiem przed tym, by być sobą powstrzymuje nas lęk, że inni nie polubią nas za to, jacy jesteśmy, co mówimy i co robimy. Kishimi i Koga, opierając się teorii psychologii indywidualnej, proponują ciekawą formułę rozmów z filozofem. Filozof zadając pytania i wskazując kierunki pomaga nam zidentyfikować to, co nas ogranicza i nie pozwala w pełni być sobą. Uczy też, jak przestać się wreszcie przejmować tym, co ludzie powiedzą.