Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
5 politycznych liderek, które zmieniają świat

5 politycznych liderek, które zmieniają świat

liderki polityczne
Michelle Bachelet, fot. Antônio Cruz/ABr - Agência Brasil

Choć polityka jest rodzaju żeńskiego, wciąż jeszcze nie jest kobietą. Pojawia się jednak coraz więcej liderek, które rozdają karty i przecierają szlaki kolejnym.


Kobiety pełniące najwyższe stanowiska w państwie to wciąż raczej wyjątek niż reguła. I choć do pełnej równości wciąż daleka droga, na scenie międzynarodowej pojawia się coraz więcej wyjątkowych liderek, które zostają prezydentami, premierkami i pełnią coraz ważniejsze funkcje w państwie.

Zmianie nastawienia sprzyjają badania, które pokazują, że kobiety i mężczyźni mają takie same kompetencje przywódcze. Różnice wychodzą dopiero w kwestii, tego co motywuje daną płeć do sprawowania władzy i jak wygląda jej droga na szczyt. Mężczyźni prą do przodu, nie oglądając się za siebie. Kobiety po drodze, zwątpią parę razy w swoje możliwości, rozważą wszystkie za i przeciw i sprawdzą, czy w razie czego, mogą jeszcze zawrócić. Mężczyźni są lepsi w monologach. Kobiety jednak są mistrzyniami dialogu, który w polityce odgrywa przecież bardzo ważną rolę. Lepiej także zarządzają ryzykiem, co w czasach ciągłych zmian i chaosu jest szczególnie ważne.

Oto 5 kobiet, które weszły na polityczny szczyt w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej.
Aung San Suu Kyi, Birma

Działaczka opozycyjna. Przewodnicząca Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) i jednocześnie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 roku. Ikona pokojowej walki o przywrócenie demokracji w rządzonej przez wojskowych Birmie. Obecnie pełni funkcję Minister Spraw Zagranicznych i State Counsellor. Choć pozbawiona możliwości zostania prezydentem przez obowiązującą konstytucję (jest wdową i matką dzieci, które mają inne obywatelstwo), odgrywa bardzo ważną rolę w birmańskim życiu politycznym. Obecny prezydent Birmy Htin Kyaw, w czasie jej wieloletniego aresztu domowego był jej doradcą, powiernikiem i łącznikiem ze światem. Mówi się zatem, że Kyawa wybrano jedynie jako zastępstwo dla Aung San Suu Kyi i to ona ma realną władzę w państwie. Aung San Suu Kyi jest również znana, ze swojej walki o prawa kobiet. – „W społeczeństwach, gdzie mężczyźni są naprawdę pewni własnej wartości, kobiety są nie tylko tolerowane, ale przede wszystkim cenione” – tłumaczy.

Theresa May, Wielka Brytania

Premier Wielkiej Brytanii. Objęła to stanowisko, kiedy po głosowaniu na temat wyjścia z Unii Europejskiej, David Cameron podał się do dymisji. Nazywana bywa „drugą Margaret Thatcher” oraz „cholernie trudną kobietą”. Wcześniej była jednym z najdłużej urzędujących ministrów spraw wewnętrznych i ma prawie 20-letnie doświadczenie parlamentarne. Oprócz Brexitu, zapowiada też walkę z biedą i wszelkimi przejawami dyskryminacji na tle rasy i płci oraz chce zapewnienia gwarancji stabilizacji materialnej dla wszystkich rodzin. W swoim pierwszym przemówieniu jako premier powiedziała, że chce z Wielkiej Brytanii uczynić „kraj dla wszystkich, a nie dla niewielkiej grupy uprzywilejowanych”.

Angela Merkel, Niemcy

Kanclerz Niemiec od 2005 roku i zarazem najdłużej urzędująca głowa państwa w Unii Europejskiej. Numer 1. na liście najbardziej wpływowych kobiet według magazynu Forbes. Przeprowadziła Niemcy przez trudny okres recesji, m.in. dzięki pakietom stymulacyjnym i dotacji dla firm, które redukują godziny pracy. Dzięki niej Niemcy zakończyły 2016 rok z nadwyżką budżetową w wysokości 12,1 mld euro. Porównuję się ją do największych kobiet polityki – carycy Katarzyny czy Margaret Thatcher. To na cześć tej drugiej Helmut Khol ochrzcił Merkel mianem „żelaznej dziewczynki”. Wszystko wskazuje na to, że w 2017 roku Angela Merkel będzie się ubiegać o fotel kanclerza już po raz czwarty.

Ellen Johnson Sirleaf, Republika Liberii

Obecna prezydent Republiki Liberii. Jako pierwsza kobieta została wybrana na głowę państwa w krajach afrykańskich, a także stała się pierwszą na świecie czarnoskórą kobietą sprawująca funkcję prezydenta. W 2011 roku została wraz z Leymah Gbowee i Tawakkul Karman, nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla za „pozbawioną przemocy walkę o bezpieczeństwo kobiet, ich prawo do pełnego uczestnictwa w działaniach pokojowych”. W 2012 roku otrzymała również prestiżową Nagrodę Indiry Ghandi z rąk Prezydenta Indii, Pranaba Mukherjee. Od początku swojej politycznej kariery pokazuje zaangażowanie w walkę o prawa kobiet i podkreśla znaczenie edukacji w celu zapewnienia lepszej przyszłości dla swojego kraju i jego mieszkańców.

Michelle Bachelet, Chile

Dwukrotna Prezydent Chile. W latach 2010-2013 była też dyrektorem wykonawczym ONZ Kobiety (UN Women). W kraju postrzeganym jako jeden z najbardziej konserwatywnych, łamie wszelkie stereotypy dotyczące kobiet u władzy. Dwukrotnie rozwiedziona, jako pierwsza kobieta sprawowała władzę, nie będąc wdową po innym prezydencie. Ateistka na czele mocno katolickiego Chile. Urodzona liderka, która zmienia obraz swojego kraju w oczach świata. Nie zaprzestaje walki o zmiany w systemie edukacji, reformę podatkową, złagodzenie restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej i legalizację związków partnerskich.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!