Kobieta w kawą i laptopem (Foto. Canva Pro)

5 prostych sposobów, żeby uczyć się szybciej i osiągać lepsze rezultaty!

Dagny Kurdwanowska

Każdy, kto chce osiągać więcej, realizować kolejne plany i cele, a przede wszystkim stale się rozwijać musi robić tylko jedną rzecz – być gotowym do nieustannej nauki. Mogą to być nowe kompetencje, umiejętności, nowy język, studia podyplomowe – poszerzanie wiedzy ma wiele wymiarów. Może polegać także na tym, że uczymy się coraz więcej o sobie, poznajemy swoje potrzeby i marzenia.

Obojętnie, czego chcemy się uczyć, najczęściej trafiamy na kilka barier. Problemem może być czas, a raczej jego brak, zmęczenie i stres, które wpływają na to, ile potrafimy zapamiętać i na ile sprawnie przetwarzamy informacje. Co więc zrobić, żeby uczyć się skuteczniej? Oto 5 prostych podpowiedzi.

1. Zrób plan nauki korzystając z zasady Pareto

Zasada Pareto sprawdza się głównie w biznesie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać ją także wtedy, kiedy się uczymy. Tim Ferriss radzi, by z tego, co masz się nauczyć, wybrać 20% najbardziej istotnej wiedzy. Kiedy się tego nauczysz pokryje to 80% wiedzy potrzebnej w tym temacie. Siadając więc do jakiegokolwiek tematu spójrz na niego z szerokiej perspektywy i możliwie całościowo, a potem zadaj sobie pytanie – co w tym jest dla mnie najbardziej wartościowe. I na tym właśnie się skup.

2. Ucz się regularnie

Kluczem do sukcesu jest upór, konsekwencja, ale także wyrabianie nawyków. Dlatego to, czego mamy się nauczyć podzielmy sobie na możliwie równe moduły. Lepiej poświęcić materiałowi 30 minut każdego dnia niż cztery godziny jednego dnia. Nasz umysł traci uważność i zdolność skupienia w miarę jak podejmujemy wysiłek, więc krótsze moduły, ale robione regularnie dadzą nam lepsze wyniki. Sprawią też, że nie będziemy zbyt zmęczeni i znudzeni nauką.

3. Ogranicz korzystanie z nowych technologii

Po pierwsze, koncentracja. Kiedy uczysz się czegokolwiek, odłóż smartfon, tablet, a jeśli korzystasz z kursów on-line, postaraj się wyłączyć wszystkie powiadomienia z mediów społecznościowych. Będą cię tylko rozpraszać. Po drugie, robiąc notatki staraj się pisać ręcznie – także wtedy, gdy kurs jest on-line. Naukowcy z uniwersytetu Princeton i UCLA odkryli, że ręczne notowanie pobudza słuchanie, skupienie oraz pomaga wychwycić najbardziej istotne dla nas informacje!

4. Wypocznij i wyśpij się!

Zmęczony mózg nie będzie się zbyt chętnie uczył. Dlatego tak ważna jest regeneracja – dobry sen, sport, dotlenienie. Jeśli miałaś ciężki dzień, ale jesteś zdeterminowana, żeby wieczorem usiąść i jeszcze się pouczyć, wyjdź najpierw na choć 15-minutowy spacer. Dotlenisz mózg, trochę się zrelaksujesz i z odświeżonym umysłem usiądziesz do nauki.

5. Znajdź własny pomysł na naukę

Pamiętasz ze szkoły zasadę trzech Z? Zakuć, zdać, zapomnieć. Zdecydowanie nie o to teraz nam chodzi. Nauka na siłę, tylko po to, żeby zaraz pozbyć się „z systemu” wiedzy nie ma sensu. To stracony czas. Po pierwsze, zastanów się, czego i w jaki sposób chciałabyś się nauczyć? Dla jednych rozwiązaniem będą studia podyplomowe w weekendy, dla innych kursy on-line, które może robić wieczorami w domu. Po drugie, spróbuj tak wybrać kursy, żeby ciekawiły cię i były zgodne z twoją pasją. Wówczas nawet, gdy trafisz na trochę mniej nudny przedmiot na studiach lub mniej interesującą lekcję na kursie, będziesz w stanie utrzymać motywację i zmobilizować się do wysiłku.