Wyrównywanie szans pracowników - przykłady dobrych praktyk

Ile zakrętów musimy minąć, aby być na dobrej drodze?

Dominika Jajszczak

Każda z nas jest w drodze. Pytanie, ile zakrętów musimy minąć, jakie szanse dostrzec, jakie lekcje odrobić, żeby dotrzeć do siebie i poczuć, że jesteśmy na właściwej drodze? To właśnie osobista droga jest motywem rozmów Anny Maruszeczko z siedmioma kobietami, których historie są jak lustro. W ich odbiciu możemy znaleźć fragmenty własnych wyzwań i emocji, a potem odetchnąć głęboko i zaczerpnąć z nich siły.

„Ostatnio podczas spotkania w kobiecym gronie usłyszałam, że kobiety potrzebują lustra. Nie tylko po to, by poprawić makijaż, lecz także w sensie metaforycznym – by przejrzeć się w czyjejś historii, zobaczyć podobieństwa, zaczerpnąć inspiracji i energii. Więc przystawiłam Wam i sobie to lustro. Główną nauką, jaką wyniosłam z tych rozmów, jest przekonanie, że oprócz decyzji o zmianie, oprócz autorefleksji potrzebujemy innych kobiet, by uzmysłowić sobie swoją wyjątkowość, wartość i możliwości” – mówi Anna Maruszeczko, autorka książki.

Kim są bohaterki książki „7 dróg”?

Siedem historii kobiet we wnikliwych rozmowach o poszukiwaniu misji życiowej. Aktywistka społeczna, podróżniczka, kosmetolożka, tancerka, menedżerka walcząca o zdrowie swojego partnera, ultramaratonka, architektka porządku, opowiadają o tym, co przeżyły i gdzie zabłądziły, zanim odkryły swoje powołanie.

Anna Cieśla

Z wykształcenia pedagog o specjalności resocjalizacja. Do niedawna pracowała na stanowisku referenta do spraw organizacji imprez kulturalnych w Zamku Piastowskim w Raciborzu. Animatorka wielu akcji społecznych. Pomysłodawczyni projektu dla kobiet „Era Zmian”. „Osobowość Roku 2019” powiatu raciborskiego w kategorii „Działalność Społeczna i Charytatywna” w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”. Od 1 kwietnia 2020 roku wiceprezeska Fundacji Kobieta Niezależna. Żona, mama przysposobionej Julii oraz Agaty.

Renata Sabela

Podróżniczka, żeglarka, fotografka, przewodniczka, żona i mama. Z wykształcenia dziennikarka. Studiowała na 7 uczelniach, mówi w 5 językach, odwiedziła ponad 70 krajów. W 2015 roku założyła biuro podróży „Soul Travel”. Organizuje autorskie wyprawy, które komfort podróży łączą z głębokim poznaniem lokalnej kultury. Działa na rzecz etycznego i odpowiedzialnego podróżowania, organizując konferencje „Fair Travel Event”. Znawczyni kultur rdzennych i ich tradycji. Od 12 lat praktykuje nauki starszyzn plemiennych: Lakota, Majów, Shipibo, Wixaritari oraz zgłębia mądrości kultur z zachowaną tradycją: Bhutan, Ladakh, Kirgizja, Mongolia. Szczególnie interesują ją intuicja i moc kobiet, przejawiane w rdzennych kulturach jako wolność do samostanowienia o sobie.

Dúnia Pacheco

Pochodzi z Angoli, ukończyła stosunki międzynarodowe i politologię na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Żona i mama dwójki dzieci. Tancerka, promotorka afrykańskich kultur i tańców, instruktorka kuduro, afro house. Aktywistka społeczna, zaangażowana w akcje na rzecz tolerancji i walki z różnymi przejawami dyskryminacji. Założycielka i liderka afrykańskiej rewii „Mulemba”, z którą doszła do półfinału VI edycji programu „Mam talent”. Inicjatorka i organizatorka pierwszego w Europie festiwalu współczesnych tańców afrykańskich „KuduroMania Festival”. Nieustannie poszerza swój warsztat taneczny o nowe formy ruchu.

Ewa Sidor

Licencjonowana kosmetolożka, właścicielka gabinetu „Gabriel Salon Urody” w Pruszczu Gdańskim. Kosmetologia komplementarna – tak definiuje zakres swoich usług. Szkoli przyszłych kosmetologów, realizuje się w mentoringu zawodowym, dzieli się wiedzą z zakresu zdrowia skóry oraz miłością do naturalnego piękna. W latach 2016–2019 właścicielka kolejnego miejsca dla kobiet – butiku „Gabriel Salon Bielizny” z brafittingiem. Od wielu lat zaangażowana w działania społeczne na rzecz profilaktyki raka piersi, m. in. w akcję „DOTYKAM = WYGRYWAM”. Prywatnie żona oraz mama. Trenuje pływanie, jazdę na rowerze oraz bieg. Uczestniczka zawodów triathlonowych.

Agnieszka Witkowska

Znana jako Architekt Porządku. Blogerka i instagramerka, prekursorka branży declutteringu w Polsce. Ukończyła ekonomię i zarządzanie na prestiżowej Uczelni Łazarskiego. W latach 2005–2011 pracowała w firmie telekomunikacyjnej Telestrada – od działu windykacji, przez księgowość i marketing, po dział relacji inwestorskich spółki. W 2012 roku założyła firmę sprzątającą (pierwsza nazwa: Robimy porządek, obecna: Clean Up Service). Dwa lata później została regionalnym dyrektorem sprzedaży w Związku Producentów Audio-Video (ZPAV). Od 2018 roku łączy wykształcenie w dziedzinach marketingu i relacji inwestorskich z doświadczeniem w zakresie sprzedaży oraz pasją do pięknych i funkcjonalnych wnętrz, z powodzeniem budując własną markę online „Architekt Porządku”. Świadczy komercyjne usługi declutteringu i profesjonalnej organizacji domowych przestrzeni.

Iwona Kruszyńska

Pochodzi z Kleczewa, mieszka i pracuje w Poznaniu. Ukończyła bankowość na poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym oraz Szkołę Zarządzania Sprzedażą w Warszawie. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie w sprzedaży na rynkach zagranicznych w branży spożywczej. Obecnie pracuje na stanowisku Regional Account Manager w międzynarodowej firmie Ornua Cooperative Ltd, gdzie odpowiada za rozwój sprzedaży na powierzonych rynkach. Lubi podróże, książki i planszówki. Kocha góry. Od 2010 roku wspiera swojego partnera po udarze mózgu w powrocie do zdrowia, organizuje koncerty i akcje charytatywne. Autorka bloga www.krzysztofsiwek.pl

Wioletta Czuryńska

Mama 3 chłopaków. Od 23 lat szczęśliwa żona tego samego mężczyzny. Wykształcenie: II LO w Gdyni, klasa humanistyczno-artystyczna, szkoła policealna Cossinus, specjalność: technik rachunkowości oraz projektowanie wnętrz. Ultramaratonka. Autorka książki dla dzieci „Tronditle”. Obecnie zawodowo buduje strony internetowe. Wcześniej pracowała w: McDonald’s Corporation, Filip Morris International, Nationale Nederlanden, Asseco Data Systems. Osiągnięcia sportowe: 2. miejsce w kategorii „K 40+” w Ultramaratonie Podkarpackim w Rzeszowie, dystans: 70 kilometrów. Lubi aktywny wypoczynek, podróże kamperem, wycieczki rowerowe oraz rękodzieło. Zagrała w kilku serialach paradokumentalnych. Ceni zdrowe jedzenie i dziką przyrodę.

Co mówią o książce?

… to opowieść o silnych kobietach, które z przeciwności losu uczyniły trampolinę i znalazły sens swojego istnienia. W pozornej słabości odkryły wielką siłę. Polecam książkę nie tylko tym, którzy wątpią, lecz także tym, którzy otrzepują się właśnie na życiowym zakręcie. Wszak wszystkie jesteśmy Supermenkami…” – Kayah, autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka, założycielka wytwórni Kayax

„…. ta lektura pokazała mi, że droga, którą wybieramy w życiu, jest ważniejsza niż cel, do którego zmierzamy. Biorąc sprawy w swoje ręce, pokonując kolejne przeciwności, stajemy się lepsze, silniejsze … i bardziej niezależne. W niezwykle inspirującej książce Ani Maruszeczko, którą przeczytałam jednym tchem, odnalazłam wiele prawd, które stopniowo sama odkrywałam w swoim życiu…” – Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, liderka transformacji cyfrowej, innowatorka

Całkowity dochód z książki zostanie przekazany na działania statutowe Fundacji Kobieta Niezależna, którą powołała do życia Kamila Rowińska.

***

7 dróg - Anna Maruszeczko

Anna Maruszeczko – Dziennikarka. Kolekcjonerka poruszających i budujących historii kobiet. Od lat rozmawia z nimi na łamach prasy, w telewizji, w radiu, on-line i jeszcze chętniej na żywo. Twórczyni i wieloletnia redaktor naczelna magazynu dla kobiet URODA ŻYCIA. Współautorka i autorka programów telewizyjnych w TVN Style–Miasto Kobiet, Kobieta na zakręcie, Bez oporów oraz w TVN, DDTVN, Canal+, TVP1. Przez wiele lat członkini Zarządu Fundacji TVN Nie jesteś sam.