jak podejmować ważne decyzje

7 zasad i 21 technik efektywnej nauki, które odmienią ciebie i twoje życie

Aleksandra Janowicz

Skuteczność i efektywność to dwa najważniejsze klucze do rezultatów w życiu i biznesie. Im częstsze i większe sukcesy, tym więcej paliwa wlewa się do baku zwanego umysłem. Z kolei za osiągnięcia na dowolnym polu odpowiada sprawne przyswajanie wiedzy i umiejętności wynikające z jakościowej pracy mózgu. Sukces i nauka stanowią więc nierozerwalny system naczyń połączonych.

Chcesz nauczyć się przyswajać wiedzę efektywnie, abyś zaczęła rozwijać się w zawrotnym tempie? Zastanawiasz się, jak w pełni wykorzystać potencjał swojego umysłu? Dowiedz się, jak rozwinąć poniższe 7 aspektów efektywnej nauki wdrażając od ręki jedną z przedstawionych 21 szybkich i prostych technik, dzięki którym zwiększysz szybkość i skuteczność nauki, a co za tym idzie obraz swojego życia.

Koncentracja

Umysł działa jak laser – może odpowiednio wykonać swoje zadanie jedynie w stanie skupienia, nigdy rozproszenia. Przed przystąpieniem do pracy odsuń od siebie jak najwięcej rozpraszaczy i pozwól swojemu mózgowi oddać się nauce w całości.

3 kroki do żelaznej koncentracji:

  1. Zanim przystąpisz do nauki wycisz wszystkie urządzenia elektroniczne i powiadomienia, zwłaszcza z maila i mediów społecznościowych.
  2. Jeśli masz przed sobą kilka zadań, które wymagają pracy umysłu, wykonaj je po kolei, nie jednocześnie.
  3. Zastanów się, jakie warunki sprzyjają twojej koncentracji, i dąż do stworzenia ich za każdym razem, gdy czeka cię nauka.

Organizacja

Zarządzanie karierą, jak i nauka, to procesy, które wymagają uporządkowanych kroków. Dopóki twój edukacyjny plan działania będzie niedopracowany lub nie będzie istniał w ogóle, efekty nauki nie pojawią się wcale lub będą o wiele mniejsze niż pozwalają na to twoje możliwości.

3 klucze do organizacyjnego mistrzostwa:

  1. Zaopatrz się w notatnik, w którym będziesz odnotowywał kolejne kroki w procesie nauki.
  2. Rozpisz kolejne etapy nauki i rozplanuj je w czasie.
  3. Regularnie weryfikuj założenia planu i w razie potrzeby wdrażaj poprawki.

Motywacja

Aby wytrwać w długim procesie nauki i kontynuować postępy, zadbaj o swoją motywację. Ustal, gdzie ma swoje źródło, na czym jest oparta i jak najszybciej ją wyzwalać, aby móc skorzystać z jej pokładów.

3 strategie motywacyjne ludzi sukcesu:

  1. Zastanów się, jakie mierzalne korzyści przyniesie ci nauka (oddziaływanie na część poznawczą mózgu).
  2. Przywołaj emocje, które będą ci towarzyszyć, gdy zrealizujesz cel swojej nauki (oddziaływanie na część emocjonalno-behawioralną mózgu)
  3. Codziennie wieczorem zapisuj swoje postępy z danego dnia, a kolejny zaczynaj od odczytania poprzednich notatek.

Segregacja

Odpowiedni podział materiału na informacje ważne i ważniejsze to podstawa efektywnej nauki. Regularne zastanawianie się nad przydatnością poszczególnych faktów pozwala w porę eliminować nieistotne szczegóły i przenieść uwagę na wiedzę kluczową dla zagadnienia.

3 pytania ułatwiające segregację informacji:

  1. Jak często wykorzystuję tę informację w praktyce?
  2. Z iloma innymi faktami się ona wiąże?
  3. Jakie znaczenie dla mojego celu nauki ma ta informacja?

Asocjacja

Mózg ludzki analizuje nowe informacje porównując je z już posiadanymi, dlatego też metody na zapamiętywanie oparte na skojarzeniach są jednymi z najskuteczniejszych mnemotechnik. Im bardziej wyraziste i oryginalne skojarzenie nowej informacji z poprzednimi, tym związek między nimi może wytworzyć się szybciej, przyswoić się łatwiej i zostać zapamiętanym na dłużej.

3 zasady tworzenia skutecznych skojarzeń:

  1. Stwórz własne skojarzenie – nie wykorzystuj gotowych.
  2. Zaangażuj w kreowanie związku wszystkie zmysły.
  3. Puść wodze fantazji, aby stworzyć jak najbardziej kreatywne powiązanie.

Regeneracja

Jeśli wykonujesz dużą ilość jakościowej pracy, zapewnij sobie dużą ilość jakościowego wypoczynku. To samo dotyczy nauki – wypoczęty mózg przyswaja i utrwala informacje zdecydowanie szybciej i łatwiej, a sam proces uczenia się wymaga mniej wysiłku umysłowego aniżeli w przypadku mózgu przeciążonego.

3 sposoby na regenerujący odpoczynek:

  1. Śpij 7-8 godzin na dobę.
  2. Podejmuj wysiłek fizyczny, który odpręża twój umysł.
  3. Stosuj jedną krótką „drzemkę mocy” w ciągu dnia.

Ewaluacja

Każdy system, w tym nauki, ma swój punkt krytyczny – to tak zwane wąskie gardło, które w największym stopniu ogranicza proces rozwoju. Systematyczna analiza stosowanych metod, a także odnotowywanie i sprawdzanie postępów pozwolą ci wychwycić newralgiczne punkty twojego planu działania i je zmodyfikować.

3 pytania do skutecznego przeglądu:

  1. Dlaczego pojawił się ten problem?
  2. Jak mogę go rozwiązać?
  3. Co mogę zrobić, aby nie pojawił się w przyszłości?

***

O AUTORCE:

Aleksandra Janowicz – Lekarz chorób wewnętrznych, ekspert efektywnej edukacji i artysta w jednym. Propagatorka holistycznego rozwoju osobistego w zakresie Ciała, Umysłu i Ducha według autorskiej koncepcji CUD. Ekspert Brian Tracy International – specjalistka w dziedzinie efektywnej edukacji i nauki języków obcych, coach kryzysowy ze specjalizacją coaching w biznesie, certyfikowana trenerka mentalna.