Jak zrealizować marzenia?

ABC praktykowania wdzięczności

Dominika Jajszczak

O tym, dlaczego pośpiech zabija uważność, jak praktykować wdzięczność, zauważać mikrokomenty szczęścia i jakie korzyści możemy z tego wyciągnąć podczas webinaru dla Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką opowiadały Kasia Malinowska i Joanna Rek-Faber, Ambasadorki programu Sukces TO JA.

Pośpiech nie popłaca

Ochota rośnie w miarę jedzenia i o tym przekonał się już chyba każdy z nas. Zaczynasz osiągać więcej, rozpędzasz się zawodowo, wręcz się w tym trochę zatracasz i… przestajesz dostrzegać małe radości, sukcesy dnia codziennego. Chcesz więcej i więcej, i wcale nie jesteś szczęśliwy, bo nie masz z czego (ale tylko pozornie!). Dlaczego? Bo prostu nie zauważasz tych powodów do szczęścia. W szybkim tempie życia codziennego nie dostrzegasz pewnych rzeczy. A ja nie dostrzegasz to nie doceniasz i nie celebrujesz. Podczas ostatniego webinaru w ramach programu Sukces TO JA, współprowadząca Kasia Malinowska przytoczyła słowa Ryszarda Kapuścińskiego: „Kiedy się spieszysz, nic nie widzisz, nic nie przeżywasz, niczego nie doświadczasz, nie myślisz! Szybkie tempo wysusza najgłębsze warstwy twojej duszy, stępia twoją wrażliwość, wyjaławia cię i odczłowiecza.

Zatem warto być uważnym

Spróbujmy trenować uważność w ciągu dnia. Dostrzegajmy najmniejsze chwile i mikomomenty radości. „Wyłączenie tego czujnika, tej lampki uważności powoduje, że jakość naszego życia po prostu spada” – opowiada Joanna Rek-Faber, coach, trenerka i mentorka. Uważność na siebie i na innych daje nam szerszą perspektywę na to, co dotyka nas bezpośrednio oraz ludzi nas otaczających. W tym amoku i gonitwie codzienności pauza potrafi być błogosławiona. To także moment oddechu, podczas którego możemy przyjrzeć się temu, co mamy i temu, co zyskaliśmy. Jeżeli chcesz zacząć praktykować pauzę możesz sięgnąć po aplikacje medytacyjne i rozwojowe np. MyOla czy Calm. Joanna Rek-Faber podkreśla jednak, że: „najważniejsza aplikacją jest nasze serce, które warto uruchamiać codziennie…” – „… i aktualizować. Pożegnać stare programy, a potem wgrywać nowe” – dodaje Kasia Malinowska, trenerka rozwoju osobistego, certyfikowany coach i ekspertka w zakresie budowania pewności siebie.

Kiedy praktykować wdzięczność?

Istnieją dwie szkoły. Możemy spróbować i sprawdzić, która nam bardziej odpowiada. Niektórzy wdzięczność praktykują rano, aby doładować się pozytywnie na początek dnia. Inni wolą wieczór, który jest dla nich momentem refleksji i czasem, aby celebrować swoje codzienne dokonania i z tymi wibracjami iść spać.

Dobre życie to nie jest życie idealne

Nie daj się zwieźć Instagramowi. Życie tak nie wygląda. I tę myśl trzymaj przy sobie, gdy przeglądasz zdjęcia w social mediach. O wielkości naszego życia nie stanowi brak problemów, konfliktów, wyzwań z dziećmi czy zawirować zawodowych. Nic nie dzieje się bez przyczyny – wyciągnij wnioski z tego co Cię spotyka i ruszaj dalej. „To jest twój wybór, co z tym wszystkim zrobisz” – podsumowuje Joanna Rek-Faber.

Dlaczego praktyka wdzięczności jest taka ważna?

„Przede wszystkim pozwala zmienić perspektywę. Wychodzimy z energii deficytu oraz braku, a wchodzimy w energię obfitości, czyli skupiania się na tym, co mamy. Podnosimy swoje wibracje i pojawia się w nas witalność życiowa. Wówczas nie ma znaczenia to, czy mamy dwa samochody czy cztery, czy mieszkamy w domu czy w bloku, czy w mieście, czy pod miastem. Nasze poczucie szczęścia jest zawieszone na zupełnie czymś innym. Pamiętajmy, że za praktykowaniem wdzięczności idzie energia, która najpierw pojawia się w nas, a później rezonuje ze światem zewnętrznym.” – tłumaczy Kasia Malinowska.

Słoik wdzięczności

Pewnie nie raz o tym słyszałaś. Sprawa jest prosta, ale zdyscyplinowanie się o wiele trudniejsze. Przygotuj sobie słoik i wrzucaj do niego tak często, jak możesz małe karteczki ze swoimi sukcesami, chwilami przyjemności i mikomomentami szczęścia. Gdy przyjdzie gorszy czas, czas zwątpienia możesz swoje zapiski wyjąć i przeczytać. Wówczas zobaczysz, że Twoje życie jest pełne momentów radości i osiągnięć, a to, co teraz czujesz jest tylko chwilowe.

Słoi wdzięczności może mieć także inną formę

Jeżeli nie chcesz pisać to rób zdjęcia. To taki słoik wdzięczności w wersji digital W każdej chwili możesz przeglądać swoje albumy. Nie lubisz robić zdjęć – zacznij rysować. Przygotuj notes, w którym będziesz mogła tworzyć kolorowe mapy wdzięczności. A może czujesz potrzebę przelania wszystkiego na papier? Pisz do siebie listy. Napisz co danego dnia wywołało uśmiech na twojej twarzy i podziękuj sobie za to!

Kobieca solidarność

Oprócz praktykowania wdzięczności w stosunku do siebie warto praktykować ją także w stosunku do innych. Doceń swoją przyjaciółkę, dodaj skrzydeł koleżance z pracy, pochwal córkę, podziękuj mamie. Uczmy się od siebie jak najwięcej. Bądźmy dla siebie inspiracją. Karma naprawdę wraca!

Obejrzyj całość webinaru o wdzięczności poniżej!

Webinar poprowadziły Ambasadorki programu Sukces TO JA Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką:

Joanna Rek-Faber – coach, trenerka, mentorka i przedsiębiorczyni. Certyfikowany trener metody Points of You®. Współprowadząca podcast „Sukces Talks”. Blogerka i autorka e-booka „Kropka mocy”. Więcej na: https://blog.kropkamocy.pl/

Kasia Malinowska – trenerka rozwoju osobistego, certyfikowany coach. Ekspertka w zakresie budowania pewności siebie. Pisze felietony dla magazynu LIFE in łódzkie.  Prowadzi warsztaty, szkolenia oraz sesje coachingowe w języku polskim i angielskim. Więcej na: https://kasiamalinowska.pl/