Ale zamień na więc

Jak „ale” zamienić na „więc”?

Magdalena Gawin

W dzieciństwie zazdrościłam uczniom Akademii Pana Kleksa. Marzyłam o szkole, gdzie nauka polegałaby na naprawianiu zepsutych rzeczy i tworzeniu kleksografii. Chciałam lekcji geografii na świeżym powietrzu, zamiast siedzieć w klasie z nudnymi podręcznikami. Dziś, po obejrzeniu najnowszej wersji kinowej, odkryłam jeszcze jedną lekcję, którą uważam za niezbędną na każdym etapie edukacji – lekcje „Aleeliminacji”.

Często kiedy mówimy o w naszych planach i marzeniach, sami ograniczamy się używając słowa „ale”. Nie wierzysz? To zastanów się jak wiele razy słyszymy, czy nawet sami mówimy: „Chciałabym… ale…”? A profesor Kleks udziela prostej, ale jak skutecznej rady – usuń słowo „ale” ze swojego słownika. Kiedy masz marzenie, skup się po prostu na tym, co musisz zrobić, aby je osiągnąć. Zamiast szukać przeszkód, skup się na rozwiązaniach i możliwościach.

I tak z „ale” przechodzimy do „więc”.

Od dzisiaj mówmy: „Chciałabym… więc…”. Zobaczmy, jakie efekty to przyniesie w naszym życiu. Chciałabym schudnąć, więc poszukam sprawdzonego dietetyka i zacznę chodzić na spacery.

Chciałabym zmienić pracę, więc codziennie przeglądam portale z ofertami pracy i zapisuję się na kurs języka angielskiego.

Chciałabym mieć własną firmę, więc dowiem się, gdzie mogę szukać wsparcia w pozyskaniu środków na działalność, porozmawiam ze znajomymi, którzy prowadzą własne biznesy i dowiem się, jak zrobić biznesplan.

„Ale-eliminacja” może być zastosowane w różnych obszarach życia:

1. Przeszkody w biznesie

Zamiast skupiać się na przeszkodach, takich jak brak kapitału czy konkurencja, skup się na tym, jak możesz przekuć te przeszkody w możliwości. Zamiast martwić się brakiem kapitału powiedz: „Potrzebuję kapitał na założenie firmy, więc zacznę poszukiwać alternatywnych źródeł finansowania, takich jak granty, kredyty dla przedsiębiorców czy inwestorów”.

2. Zmiana stanowiska – awans

Zamiast skupiać się na swoich słabościach, skoncentruj się na swoich mocnych stronach i możliwościach rozwoju. Zamiast mówić sobie, że nie masz wystarczających umiejętności do awansu, lepsze wyniki osiągniesz kiedy powiesz: „Chcę awansować, więc zapytam w dziale HR, jakie umiejętności są wymagane na dane stanowisko i zacznę inwestować w ich rozwój poprzez szkolenia, kursy online”.

3. Planowanie działania

Zamiast tylko marzyć o sukcesie, określ konkretne kroki, które musisz podjąć, aby go osiągnąć. Jeśli chcesz zmienić specjalność, zidentyfikuj umiejętności i doświadczenia, które musisz zdobyć, a następnie każdą wolną chwilę wykorzystuj na zdobywanie tej wiedzy.

4. Planowanie podróży

Zamiast mówić sobie, że chciałbyś podróżować, ale nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, możesz zmienić podejście i powiedzieć: „Chciałbym podróżować, więc będę oszczędzać każdego miesiąca pewną kwotę pieniędzy. Wykorzystam strategie oszczędzania, takie jak ograniczenie wydatków na niepotrzebne rzeczy i poszukiwanie promocji, aby zbierać środki na wymarzoną podróż”.

5. Nauka języka obcego

Zamiast mówić sobie, że chciałbyś nauczyć się nowego języka, ale brak ci czasu, możesz zmienić swoje podejście. Możesz powiedzieć: „Chciałbym nauczyć się nowego języka, więc codziennie poświęcę 15 minut na naukę. Wykorzystam dostępne aplikacje mobilne lub kursy online, aby systematycznie rozwijać swoje umiejętności językowe, nawet wtedy, gdy mam napięty grafik”.

Poprzez zastosowanie tej prostej zasady możemy przełamać bariery i skutecznie podążać w kierunku naszych celów, a nie pozwalać przeszkodom zatrzymać nasze postępy.

Jak powiedział Abraham Mashlow: „Albo zrobisz krok do przodu w kierunku rozwoju, albo cofniesz się w kierunku bezpieczeństwa„. I to od nas zależy, którą drogę wybierzemy. Gorąco zachęcam was do podjęcia pracy domowej z zajęć u profesora Kleksa z Ale-eliminacji i podążania w kierunku rozwoju.

Magdalena Gawin

O autorce

Magdalena Gawin – certyfikowana mentorka biznesowa. Dyrektor Zarządzający w międzynarodowej firmie z sektora sprzętu medycznego.  

Jako mentorka biznesowa, pomaga innym rozwijać kompetencje managerskie i osiągać ich cele biznesowe. Współpracuje z początkującymi managerami, osobami planującymi karierę i awans na stanowiska managerskie, a także właścicielami, zarządami i freelancerami pracującymi z biznesem.

Lubi działać i osiągać założone cele. Wierzy w ciągły rozwój i odczuwa wielką potrzebę uczenia się i zdobywania nowych kompetencji. Jej doświadczenie biznesowe oraz kompetencje osobowości pomagają budować w jej podopiecznych motywację do osiągania ambitnych celów.

Na co dzień, jako mama trójki dzieci, pokazuje na swoim przykładzie, że kobiety nie muszą wybierać między rozwojem kariery a rodziną.