Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Antysuberbohaterki, wredne suki i niegrzeczne dziewczyny – silne kobiety zmieniają świat

Antysuberbohaterki, wredne suki i niegrzeczne dziewczyny – silne kobiety zmieniają świat

alexis colby

Są twarde, bezkompromisowe i żyją po swojemu – coraz więcej kobiet w serialach telewizyjnych łamie stereotypy.

Gdyby nie Alexis Morell Carrington Colby Dexter nie jestem pewna, czy tak wcześnie zostałabym feministką. Byłam nastolatką i szukałam inspirujących modeli kobiecości. A tych w latach 80. i 90. jakoś nie było w nadmiarze. Dość szybko odrzuciłam Anię z Zielonego Wzgórza i nie mając nic w zamian, poszłam w kierunku Pana Samochodzika – inteligentnego poszukiwacza zaginionych zabytków, odważnego i niekonwencjonalnego. Tak bardzo marzyłam, że kiedyś ktoś napisze o takiej kobiecie.

Kiedy na ekranie zobaczyłam przebiegłą Alexis, obudziła się we mnie ciekawość, bo oto z uśmiechem na ustach pokazywała, że kobieta może szturmem wejść do męskiego świata i osiągnąć biznesowy sukces. Alexis po raz pierwszy pojawiła się w „Dynastii” w 1981 r. Miała być postacią epizodyczną, ale jej obecność sprawiła, że serial nagle poszybował w rankingach oglądalności na sam szczyt. Została do ostatniego odcinka, wzbudzając liczne kontrowersje i dyskusje – nie bała się oceny, była bezkompromisowa, skuteczna, sypiała z kim chciała, swój seksapil budowała na pewności siebie graniczącej z arogancją. Można było jej nienawidzić, ale trudno było jej nie podziwiać.

W przypadku tej postaci ryzyko opłaciło się scenarzystom. Nie oznacza to jednak, że inni poszli za ich przykładem. Wciąż chętniej stawiano na krwiste typy skomplikowanych mężczyzn. Pod prąd zdecydowały się pójść dopiero stacje kablowe i kanały filmowe – HBO, Showtime i Netflix, które odważniej poszukiwały nowych typów bohaterów. Wreszcie ktoś wpadł na rewolucyjny pomysł – a gdyby tak postawić na kobiety? I tak w telewizji jedna po drugiej zaczęły pojawiać się bohaterki, którym daleko było do ideałów. Z jednej strony pokazywały przemiany obyczajowe, z drugiej społeczne, biznesowe i polityczne. Nazywano je antybohaterkami, bo większość z nich budowano w kontrze do stereotypów. Były silne, twarde, bezkompromisowe, same ustalały reguły gry, rzucały wyzwanie mężczyznom i pokazywały, że kobiety mogą realizować się w wielu rolach i scenariuszach na życie, a kobiecość ma różne odcienie.

Seriale, podobnie jak reklama raczej odwzorowują rzeczywistość niż ją tworzą. Silne postaci kobiecie pojawiły się w serialach, bo coraz więcej było ich w realu. Ale działało to w dwie strony – im więcej było ich w telewizji, tym łatwiej było kobietom znaleźć swoje idolki i przełamywać realne stereotypy. Ostatnie lata to już prawdziwy wysyp telewizyjnych antybohaterek, wrednych suk i twardych bab, a trend powoli opanowuje także Hollywood – dość wymienić bohaterkę graną przez Charlize Theron w Mad Maxie. Przyjrzyjmy się zatem tym bohaterkom, które przez ostatnie dwie dekady zmieniały to, jak postrzegamy kobiety i kobiecość.

Oto 10 najciekawszych i niejednoznacznych serialowych bohaterek ostatnich lat:

Samantha Jones | Kim Cattrall | Seks w wielkim mieście | HBO

Właściwie wszystkie przyjaciółki Carrie Bradshaw były wyzwolone, ale tylko Samantha wyłamywała się ze stereotypu kobiety poszukującej wielkiej, romantycznej miłości. A kiedy już ją przypadkiem znalazła, wywołało w niej to raczej konsternację niż poczucie szczęścia i spełnienia. Samantha kochała wolność, niezależność i niezobowiązujący seks. Była przy tym jedną z pierwszych bohaterek, której z tego powodu nie przypisano roli femme fatale lub czarnego charakteru. Ma przy tym wiele cech, za które się ją po prostu lubi – jest oddana i lojalna w przyjaźni, nie ocenia innych kobiet i jest z nimi szczera. Czasem aż do bólu. Cattrall za swoją rolę dostała m.in. nagrodę Złotego Globa.

Nancy Botwin | Mary-Louise Parker | Trawka | Showtime

Kiedy Nancy zostaje wdową, dwójką dzieci i bez środków do życia, musi zacząć sobie radzić. Wybiera drogę nietypową – zaczyna handlować narkotykami. Szybko okazuje się, że ma do tego niebywały talent. Sukces w biznesie nie idzie jednak w parze z porządkiem w życiu osobistym. Wręcz przeciwnie, kolejnych trzech mężów Nancy nie daje jej stabilizacji i kończy raczej tragicznie. Ona sama działa coraz bardziej ryzykownie i flirtuje z mroczną stroną rzeczywistości. Dzięki postaci Nancy serial został uznany za wydarzenie i za jeden z najważniejszych seriali stacji Showtime. Parker za swoją rolę zdobyła Złotego Globa.

Jackie Peyton | Edie Falco | Siostra Jackie | Showtime

Jackie Peyton jest pielęgniarką, ma przystojnego męża i dwie córeczki. Jest także uzależniona od środków przeciwbólowych, a żeby je zdobyć nie cofnie się przed niczym, łącznie z romansem z farmaceutą. Nie przeszkadza jej to bynajmniej w byciu znakomitą i wrażliwą pielęgniarką. Edie Falco stworzyła postać kobiety, która próbuje zapanować nad życiowym chaosem uciekając w pracę, a w końcu i w uzależnienie. Próbuje sprostać roli żony i matki, które są dla niej znacznie większym wyzwaniem niż praca z trudnymi pacjentami. Postać Jackie wzbudziła liczne kontrowersje, także w środowisku medycznym – Nowojorskie Stowarzyszenie Pielęgniarek zarzuciło twórcom, że szkalują dobry wizerunek zawodu.

Patty Hewes | Glenn Close | Układy | FX Channel

Cyniczna, bezwzględna mistrzyni manipulacji – tak o Patty Hewes mówili jedni. Silna kobieta, błyskotliwa prawniczka, która rzuca rękawicę mężczyznom – tak mówili inni. Postać Patty Hewes była przykładem typowej suki – kobiety zimnej i zdystansowanej, która pod chłodem skrywa prześladujące ją lęki, demony i swoją wrażliwość. I jak typowa suka wzbudzała liczne kontrowersje. Wielu recenzentów pisało, że Patty to jedyny powód, by oglądać „Układy”, inni, że szkoda czasu na oglądanie takiego tyrana i psychopatki. W ten sposób Hewes uświadamiała jak wciąż postrzegane są kobiety, które za wszelką cenę pragną sukcesu.

Cristine Yang | Sandra Oh | Chirurdzy | ABC

Cristina, błyskotliwa i niezwykle ambitna lekarka podważała stereotyp kobiety, która zawsze powinna wybrać rodzinę zamiast kariery. Dla Cristiny wybór był zawsze tylko jeden – kariera. Robiła to otwarcie i w zgodzie ze sobą, spychając na dalszy plan założenie rodziny i swoich partnerów. Jej postać pokazuje także uprzedzenia i ograniczenia, z którymi kobiety muszą radzić sobie w świecie lekarskim. Jej frustracja, gdy z powodu płci nie jest doceniania była bliska milionom kobiet przed telewizorami.

Carrie Mathison | Claire Daines | Homeland | Showtime

Agentka CIA na ciężkich prochach obsesyjnie oddana pracy – oto bohaterka, dla której wielu widzów pozostaje wiernych serialowi Homeland już od pięciu sezonów. Carrie cierpi na cyklofrenię i wielu jej kolegów uważa, że zachowuje się dziwnie i histerycznie. Mathison jednak mniej koncentruje się na tym, co sądzą o niej innych, a bardziej na swoim celu – skutecznym przeprowadzaniu kolejnych akcji. Ma w sobie przy tym nieprawdopodobną, by nie rzec obsesyjną determinację, która sprawia, że cel często przesłania jej środki. Działa wbrew regułom, naginając regulamin i prawo.

Cersei Lannister | Lena Headey | Gra o tron | HBO

Sypia z własnym bratem, knuje, spiskuje, doprowadza do śmierci męża, jest bezwzględna dla swoich wrogów. Postać Cersei stworzył George R. R. Martin, a Lena Headey dodała jej życia na ekranie. Jej postać, jak wszystkie antybohaterki, nie jest jednoznaczna – gdyby spojrzeć na nią szerzej, okazałoby się, że jest kobietą, która stara się przetrwać w męskiej rzeczywistości, realizując jednocześnie swoje plany i ambicje. A jest to szczególnie trudne, gdy wszyscy wokół próbują cię zabić. Fakt, że nie poddaje się nawet w najgorszych chwilach jest godny podziwu.

Saga Noren | Sofia Helin | Most nad Sundem

Wściekle inteligentna i skuteczna policjantka, która kompletnie nie radzi sobie w kontaktach z ludźmi. Wiele osób uważa, że Noren cierpi na zespół Aspergera, ale w serialu nigdy nie jest to powiedziane wprost. Bezpiecznie czuje się tylko w pracy i rozwiązując kolejne sprawy. Związki, które próbuje tworzyć, zdecydowanie jej nie wychodzą i powodują chęć ucieczki. Jej przywiązanie do wartości, prawdy i szczerości bardzo utrudnia jej także nawiązywanie przyjaźni, zwłaszcza, gdy musi aresztować bliską osobą za popełnienie przestępstwa. Jej twardy charakter sprawia, że mało kto widzi w Sadze wrażliwą kobietą. „Ludzie nie rozumieją, że nie jestem ze skały. Mnie też można zranić” – wyznaje swojemu policyjnemu partnerowi w rzadkiej chwili otwartości.

Stella Gibson | Gillian Anderson | The Fall

Stella jest kobietą chłodną, opanowaną, z analitycznym umysłem. Pracę traktuje ambitnie, sukcesy są jej trofeami, do mężczyzn podchodzi instrumentalnie. Sypia z nimi trochę dla sportu, trochę dla przyjemności, nie oczekując zobowiązań. Jest przy tym skuteczna i tropi przestępców bez skrupułów. Kiedy poznajemy ją lepiej widzimy, że jak wiele twardych i opanowanych kobiet ma swoją miękką i wrażliwą stronę, której nie lubi pokazywać innym.

Claire Underwood | Robin Wright | House of Cards | Netflix

Jeśli jest ktoś, kogo boi się bezwzględny Frank Underwood, to tylko swojej pięknej i diablo bezwzględnej małżonki, Claire. Choć oficjalnie wspiera go we wszystkich działaniach, przymyka oko na pozamałżeński seks i kolejne morderstwa, krzyżuje mu szyki, kiedy chce osiągnąć własny cel. Dość szybko okazuje się, że jej ambicje dorównują ambicjom jej męża. By je zrealizować ucieka do manipulacji, kłamstwa. Poświęca też miłość i namiętność, kiedy po krótkim romansie ze znanym fotografem, wraca do Franka. Ostatecznie szczęśliwa czuje się tylko, kiedy może grać, a stawka jest wysoka. Nie jest jednak typowym czarnym charakterem – a raczej silną, charyzmatyczną kobietą z charakterem i pazurem.

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close