Magiczna siła dyscypliny
Automotywacja jest niezbędna do rozwoju i realizacji celów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. W pracy przydatna jest szczególnie tym, którzy pracują w pojedynkę, prowadzą własną firmę lub mają dużą niezależność w swojej pracy. Motywacja automatycznie łączy się z dyscypliną. Dużo trudniej ją wypracować, jeśli nie ma czynnika zewnętrznego – przysłowiowego szefa, który sprawdza, nagradza i każe. Co jednak zrobić, jeśli to tylko my sami możemy się nagrodzić lub ukarać?
Zdefiniuj cele
Bez jasno określonych celów można zginąć w gąszczu zadań, które tak naprawdę nigdzie Cię nie prowadzą. Pamiętaj – mierz siły na zamiary. Cel musi być wyzwaniem, ale jednocześnie musi być realizowalny – czyli w zasięgu Twoich możliwości. Powinien być też mierzalny i określony w czasie. W ten sposób dużo łatwiej ocenić efekty. Jeśli Twoim głównym celem jest np. nauczenie się podstaw języka hiszpańskiego – musisz określić, że dajesz sobie na to 4 miesiące i rozplanować, że codziennie poświęcasz na naukę pół godziny. I z tego postanowienia możesz rozliczać się przed sobą.
Kij czy marchewka – określ, co na Ciebie działa
Kiedy masz cel – czas zdecydować, co sprawi, że będzie Ci się chciało go realizować. Udowodniono, że większy potencjał do osiągnięcia sukcesu mają osoby, które są skłonne odsunąć gratyfikację swoich działań na później, czyli są w stanie dłużej poczekać na plony swoich działań. Mimo to, warto nagradzać się w mniejszej skali – trochę jak cheat meat wśród osób, które trenują. Zostając przy przykładzie z hiszpańskim – może warto ustalić, że po tygodniu regularnej nauki pójdziesz na świetny obiad do pobliskiej, hiszpańskiej knajpki? Oczywiście można działać też metodą karania siebie, np. odmówienie sobie jakiejś przyjemności, ale motywacja przez negatywne emocje jest mniej skuteczna. Jednak trzeba zawsze mieć świadomość, że nieprzestrzeganie własnych planów niesie za sobą konsekwencje.
Wypracuj nawyk
Przeciętnie wytworzenie nawyku trwa od około 3 tygodni do miesiąca. Po tym czasie jakieś działanie zostaje w naszej głowie zautomatyzowane – staje się rutyną. Wtedy dzień bez nauki hiszpańskiego wydaje się wybrakowany i niepełny. To oczywiście najprzyjemniejszy okres, ponieważ nie ma już konieczności zmuszania się do pewnych czynności. Ale do momentu wytworzenia nawyku trzeba być bardzo zdyscyplinowanym.
Bądź konsekwentna
Trudno traktować samego siebie wiarygodnie jako szefa z kijem lub marchewką, kiedy do hiszpańskiej knajpki na obiad pójdzie się nie przepracowując nawet jednego dnia z hiszpańskim. Jeśli zmienia się kolejność działań – nagrodę przyznaje się sobie nawet mimo tego, że nie wypełniło się własnych założeń, to najgorsze, co można zrobić własnej motywacji. Traci się wtedy wiarygodność we własnych oczach. Wtedy realizowanie celów i konsekwencja są bardzo trudne do wypracowania. Jeśli wiem, że nagrodę mogę sobie przyznać niezależnie od swojej pracy, praca przestaje mieć sens. Dlatego tak ważne jest, aby trzymać się własnego planu i być wobec siebie jednocześnie czułym, ale także surowym. Nie ma sposobu tak skutecznego, że działa w równej mierze na każdego. Dlatego kluczem do sukcesu jest dobre poznanie siebie i swoich potrzeb, ale też zlokalizowanie swoich słabości. Tylko wtedy można wybierać i skutecznie wykorzystywać najskuteczniejsze narzędzia automotywacji.
***
O autorce
Karolina Cwalina-Stępniak – PCC ICF, life&business coach
Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Przepracowała już ponad 2300 godzin z Klientami. Posiada certyfikat potwierdzajaący ukończenie treningu „ Coaching Prowokatywny”, prowadzonego przez Jaapa Hollandera, akredytowanego przez Instytut Komunikacji Prowokatywnej PROVOCARE. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalista w ośrodku psychoterapii i coachingu Inner Garden w Warszawie. Specjalizuje się w obszarach zarządzania czasem, budowania relacji zespołowych, motywacji oraz organizacji pracy. Założycielka firmy szkoleniowo – coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo – szkoleniowy. Występuje często w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz pisze na różnorodnych portalach biznesowych oraz lifestylowych swoje felietony eksperckie. Autorka książki: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/ Działaj/ Nie marudź”. Więcej na www.karolinacwalina.pl