Przemoc wobec kobiet - Mity - Avon Alert

16 mitów na 16 Dni Przeciwko Przemocy. Znana marka zachęca do mówienia głośno o przemocy

Dominika Jajszczak

W ramach kampanii „Mów o tym głośno!” Avon przedstawia 16 niebezpiecznych mitów na 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. We współpracy z fundacją Feminoteka marka zwraca uwagę na różne przejawy agresji domowej i zachęca wszystkich do reagowania. Avon chce chronić również swoich pracowników przed tym zjawiskiem. Dlatego wewnątrz firmy wprowadzana jest procedura postępowania w przypadku przemocy zwana Protokołem GBV (ang. Gender-Based Violence) oraz nowe stanowiska Ambasadora ds. Przemocy. Dodatkowo rozbudowana została aplikacja Avon Alert.

Z okazji światowych 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć Avon we współpracy z fundacją Feminoteka rozpoczyna kampanię „Mów o tym głośno!”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na różne formy występowania przemocy, a także na szkodliwe przekonania panujące w społeczeństwie. Osoby dotknięte tym problemem spotykają się z powszechnym bagatelizowaniem ich odczuć, manipulacją czy zastraszaniem. Bardzo często nie wiedzą także, gdzie mogą szukać pomocy. W konsekwencji duża liczba przypadków nie zostaje nawet zgłoszona.

16 mitów dotyczących przemocy

  1. „Uderzyłem Cię, bo mnie sprowokowałaś”
    Sprawca bardzo często wywołuje poczucie winy u swojej ofiary. To, że ktoś nie panuje nad sobą jest tylko i wyłącznie jego winą.
  2. „To się więcej nie powtórzy, tym razem się zmienię. Wiesz, że Cię kocham”
    Sprawca manipuluje uczuciami ofiary. Pamiętaj, jeśli Cię kocha to nie może robić Ci krzywdy. Sprawcy, jeśli nie ponoszą konsekwencji, stosują przemoc nadal.
  3. „Jesteś kobietą i musisz mnie słuchać”
    Nie daj sobie wmówić, że jesteś gorsza.. Twoje zdanie i uczucia są tak samo ważne.
  4. „Muszę z nim być, bo nie dam sobie rady bez niego”
    Przemoc często pozbawia poczucia mocy sprawczej. Nie daj się zastraszyć, jesteś silniejsza niż myślisz.
  5. „On jest dobrym człowiekiem, tylko nerwowym”
    Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przemocy. Każdy człowiek musi pracować nad sobą i ponosić konsekwencje swoich działań. Jeśli stosuje przemoc, nie jest dobrym człowiekiem.
  6. „Mężczyźni tak mają, rolą kobiety jest przy nich trwać pomimo wszystko”
    Tak jak każdy człowiek zasługujesz na szacunek i wolność. Rolą kobiety nie jest godzenie się na przemoc.
  7. „Nie przyznam się, to taki wstyd”
    Strach przed upokorzeniem jest największą barierą, by mówić głośno o przemocy. To nie osoby doświadczające przemocy powinny się wstydzić, a oprawcy.
  8. „Nie zarabiasz, więc się nie odzywaj”
    Twoje zdanie i uczucia są ważne w każdej sytuacji. Pieniądze nie są usprawiedliwieniem gorszego traktowania.
  9. „Ja lepiej będę zarządzać Twoimi pieniędzmi, Ty się nie znasz”
    Ograniczanie dostępu do wspólnych pieniędzy, to przemoc ekonomiczna. Nikt nie może cię pozbawić niezależności finansowej.
  10. „Nie możecie się go zostawić. Rodzina musi trzymać się razem”
    Wiele kobiet dla dzieci poświęca swoje bezpieczeństwo. Jednak to czego najbardziej potrzebują Twoje pociechy to spokojnego domu bez przemocy. Wasze zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze.
  11. „Przesadzasz, inni mają gorzej”
    Bagatelizowanie przemocy jest częstym problemem wśród społeczeństwa. Pamiętaj, że najważniejsze jest to jak Ty się czujesz i nie bój się mówić o tym głośno.
  12. „To są sprawy rodzinne, nie powinnaś o tym opowiadać”
    Mów głośno o wszystkim co Cię boli, ponieważ ukrywanie w żaden sposób nie rozwiąże problemu. Pamiętaj, że to właśnie życie z przemocą niszczy Waszą rodzinę od wewnątrz.
  13. „Zależy mi na Tobie i chcę Cię chronić, dlatego nie pozwalam Ci się z nimi spotkać”
    Masz prawo do własnego życia prywatnego i decydowania o sobie.  Nikt nie może Cię z tego powodu wpędzać w poczucie winy.
  14. „Przemoc? To dotyczy tylko patologicznych rodzin, nie nas”
    Przemoc zdarza się w każdym środowisku społecznym. Nie bój się mówić o tym głośno.
  15. „Jako żona masz obowiązek uprawiać ze mną seks”
    Seks nie jest obowiązkiem, a powinien wynikać tylko w wyłącznie z Twojej wolnej woli. W każdym momencie masz prawo do powiedzenia „NIE”.
  16. „Mężczyźni mają większe potrzeby seksualne, musisz to zrozumieć”
    Zmuszanie do seksu przez groźby, szantaż czy w jakikolwiek inny sposób, to przemoc seksualna. Pamiętaj, że nie musisz robić nic co jest wbrew Tobie.

Ogromnym problemem jest poprawne definiowanie przemocy. Choć wydaje się, że wszyscy znamy to zjawisko, jednak różnego rodzaju przekonania zakorzenione w społeczeństwie sprawiają, że często wolimy go nie dostrzegać lub staje się ono powodem do wstydu. Przede wszystkim warto obalić najważniejszy mit – przemoc to nie tylko agresja fizyczna. Może przybierać różne, często z pozoru niedostrzegalne formy jak ciągłe podważanie samooceny, odcinanie od finansów czy szantaż emocjonalny. Te działania bardzo często powodują obniżenie poczucia własnej wartości, bezradność i lęk. W wielu przypadkach dzwoniące do nas kobiety pytają czy to, czego doświadczyły jest już przemocą. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości społeczeństwa i mówienie o tym głośno – podkreśla Joanna Piotrowska, prezeska fundacji Feminoteka, która prowadzi infolinię wspierającą kobiety w trudnej sytuacji. Jak podkreśla pandemia postawiła nowe wyzwania w niesieniu pomocy – Wiele osób ze względu na społeczną izolację są zamknięte ze swoimi oprawcami i nie mają możliwości swobodnego skontaktowania się z infolinią. W takich przypadkach sprawdza się nasza aplikacja Avon Alert, która pozwala na dyskretny i szybki kontakt i umówienie konsultacji z przedstawicielami fundacji w bezpiecznym sposób.


PRZECZYTAJ TAKŻE: PRZEMOC DOMOWA W DOBIE KORONAWIRUSA – JAK UZYSKAĆ POMOC?


Avon Alert

Uruchomiona rok temu Avon Alert była pierwszą przeciwprzemocowa aplikacją na urządzenia mobilne w Polsce. Choć zarówno firma Avon, jak i fundacja Feminoteka nie spodziewały się, że zostanie przetestowana w warunkach pandemii, bardzo szybko okazało się, że jest skutecznym narzędziem niesienia pomocy kobietom doświadczającym przemocy w trakcie izolacji. Dostosowując się do ich potrzeb, Avon rozszerzył platformę edukacyjną dostępną w aplikacji. Użytkownicy uzyskali dostęp do większej ilości materiałów, w tym także poradników postępowania w trakcie pandemii. W Avon Alert można także znaleźć specjalną mapę stworzoną w ramach współpracy fundacji Feminoteka, Antyprzemocowej Sieci Kobiet oraz osób indywidualnych. Znajdują się w niej miejsca z całej Polski oferujące wsparcie kobietom dotkniętym zjawiskiem przemocy.

Dobre praktyki

W Avon od dawna mówimy głośno o przemocy i  staramy się jak najlepiej wspierać osoby doświadczające tego zjawiska. Zależy nam, by proponować praktyczne i kompleksowe rozwiązania. Dzięki wprowadzeniu nowości do aplikacji Avon Alert każdy niezależnie od miejsca zamieszkania, może sprawdzić, gdzie szukać pomocy i dowiedzieć się jak po nią sięgnąć w bezpieczny sposób – mówi Agnieszka Isa, General Manager w Avon Cosmetics Polska.- Jako odpowiedzialna społecznie firma postanowiliśmy wprowadzić także specjalny Protokół GBV i stanowisko Ambasadora ds. Przemocy. Dzięki temu wszyscy pracownicy Avon, doświadczający tego problemu, otrzymają profesjonalne wsparcie, a także możliwość pracy w elastycznym wymiarze lub udania się na płatny urlop, który pozwoli na uporanie się z trudną sytuacją.

Co najważniejsze wszystkie działania podejmowanie w ramach Protokołu GBV podlegają ścisłym zasadom poufności, a Ambasador ds. Przemocy będzie na bieżąco doradzał i reagował na zgłaszane sytuacje oraz kierował pracowników do przedstawicieli Fundacji Feminoteka, którzy udzielą profesjonalnych porad psychologicznych i prawnych.


Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie: https://avonkontraprzemoc.pl oraz w aplikacji Avon Alert https://avonalert.pl


Avon Kontra Przemoc

Firma Avon wierzy w świat, w którym kobiety i dziewczęta mogą żyć bez przemocy, dlatego w 2008 roku w Polsce została zainicjowana kampania Avon Kontra Przemoc. Działania w ramach tej inicjatywy budują świadomość istnienia problemu i koncentrują się wokół edukacji na temat możliwości udzielenia pomocy ofiarom przemocy.

Dzięki funduszom, które firma zebrała w ramach kampanii Avon Kontra Przemoc i przekazała na działanie Niebieskiej Linii pomoc uzyskało 23 883 osoby. W 2019 roku Avon we współpracy z fundacją Feminoteka rozpoczął akcję „Avon Kontra Przemoc – Skreśli niepotrzebne”, w ramach której powstała aplikacja Avon Alert dla ofiar przemocy i ich otoczenia.

Rozpoznawalną inicjatywą kampanii jest coroczny bieg „Avon Kontra Przemoc” w podwarszawskim Garwolinie, który wpisał się na stałe w kalendarz miłośników biegania. Bieg charakteryzuje się bardzo wysokim odsetkiem kobiet, który wynosi średnio około 30 procent, podczas gdy na innych podobnych imprezach kobiety to zaledwie kilkanaście procent biegaczy.