Babcia, dziadek i technologie XXI wieku

Jedna trzecia seniorów jest osamotniona, a 70% z nich nie ma koło siebie kogoś, komu można zaufać (badanie stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich). Możemy pomóc naszym babciom i dziadkom czuć się bezpieczniej, ułatwić im życie, usprawnić komunikację z bliskimi czy wesprzeć w zachowaniu zdrowia na dwa sposoby: jeden jest nowoczesny, sprytny, ale wymagający nieco zachodu, a drugi szybki, bezpośredni i bardzo efektywny.

Sposób pierwszy to zastosowanie technologii

“Dziś mamy dostęp do ogromnej liczby urządzeń elektronicznych, które mają ułatwiać nam życie. Często traktujemy je jak wygodne gadżety, ale wiele z nich dla osób w podeszłym wieku może być prawdziwym wsparciem i zmianą, która realnie podnosi jakość życia. Elektronika sterowana zdalnie użyteczna jest również dla bliskich i opiekunów osób w podeszłym wieku, pozwalając na zdalną kontrolę bardziej skomplikowanych systemów, podgląd na żywo czy umożliwiając szybką reakcję w niebezpiecznych sytuacjach. To istotne cechy, ponieważ z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Wiosna wynika, że aż co trzeci Polak w wieku powyżej 75 lat mieszka sam” – ocenia Paweł Szałamacha, Dyrektor Dywizji Komputronik.

Dla seniorów szczególnie użyteczne mogą być urządzenia działające w systemie smart home posiadające możliwość sterowania online, także przez członka rodziny czy znajomego. Podłączone do sieci czujniki gazu czy czadu zaalarmują w odpowiednim momencie wyznaczoną osobę. Głowice termostatyczne pozwolą zdalnie regulować temperaturę, zapewnią komfort termiczny i umożliwią zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Zaoszczędzić pomogą także zdalne wyłączniki światła oraz lampki i oprawki żarówek z czujnikami ruchu. Przydatne mogą być sterowane z zewnątrz gniazdka elektryczne, dzięki którym można np. w prosty sposób zresetować dekoder TV czy zawieszający się telewizor. Bezpieczeństwo samotnej osoby podniesie wideo dzwonek z rejestracją obrazu, a kontrolę nad tym, co dzieje się w mieszkaniu zapewnią rodzinie mieszkającej w innym mieście kamery dostępne online, zamontowane w domu seniora.

Poczucie bezpieczeństwa babciom i dziadkom pomogą podnieść urządzenia pomagające dbać o zdrowie. Tu warto wspomnieć o miernikach ciśnienia z możliwością przekazywania danych online czy coraz popularniejszych sensorach do stałego pomiaru poziomu cukru połączonych z aplikacją smartfonową. Seniorzy znajdują się w grupie szczególnie zagrożonej działaniem smogu, dlatego w okresie grzewczym przydadzą się im oczyszczacze powietrza (również z możliwością sterowania online).  

Po wyjściu z domu użyteczne mogą być nadgarstkowe tzw. opaski życia umożliwiające szybką lokalizację jej właściciela (podobnie jak specjalne wkładki do butów z lokalizatorem GPS), błyskawiczne powiadomienie wyznaczonych osób o sytuacji zagrożenia życia lub gwałtownym pogorszeniu zdrowia, czy przesłanie powiadomienia o upadku. Większość z tych funkcji oferują również bardziej zaawansowane smartwatche.

Sposób drugi to systemy RPM (Remote Patient Monitoring – zdalny monitoring pacjenta), dostosowywane do potrzeb pacjenta: np. monitoring kardiologiczny, pulmunologiczny itp. 

Seniorowi w  codziennym funkcjonowaniu w domu pomóc może robot-odkurzacz w znaczący sposób ułatwiający utrzymanie mieszkania w czystości (także w wersji z systemem czyszczenia podłóg na mokro), czy tagi z systemem bluetooth pomagające odnaleźć często gubione przedmioty: klucze, dokumenty czy kosztowności. Dla osoby w podeszłym wieku wielką pomocą mogą być obsługiwane głosem inteligentne głośniki np. systemu Android, Amazon czy Apple.

W organizacji czasu wolnego pomagają natomiast czytniki e-booków, do których można wgrywać książki i czasopisma np. za pomocą e-maila czy TV box, który zamieni każdy – nawet wiekowy – telewizor w centrum multimedialne umożliwiające wyświetlanie udostępnianych zdjęć, oglądanie filmów z serwisów streamingowych, a nawet korzystanie z gier online.  

W kwestii komunikacji z najbliższymi, najlepszym narzędziem do komunikacji dla seniora jest tablet. Duży wyświetlacz, obecność dwóch kamer, głośniki, wiele możliwości wykorzystania i prostota obsługi czynią z tego urządzenia najlepsze centrum komunikacyjne dla babci czy dziadka. Podczas wypraw poza dom senior może korzystać z telefonu komórkowego z dużymi, czytelnymi klawiszami.

“Coraz mądrzejsze urządzenia elektroniczne niewątpliwie są w stanie znakomicie pomagać seniorom w codziennym funkcjonowaniu, ale na poczucie bezpieczeństwa, poczucie, że nie są wykluczani z życia czy wręcz zbędni, wpływ ma przede wszystkim bezpośredni kontakt z bliskimi, sąsiadami czy przyjaciółmi i poczucie, że nie są sami. To właśnie ten drugi sposób okazania im troski. Pamiętajmy, by urządzenia nie zastępowały wizyt, rozmów, wycieczek i spacerów z naszymi babciami i dziadkami. Urządzenia właściwie spełnią swoją rolę, gdy będą wyrazem naszego zainteresowania i uczuć, a nie czymś, co będzie miało zastępować naszą obecność” – radzi Katarzyna Kowalczyk, opiekunka seniorów.