Słuchawka z flagą Ukrainy

Gdzie poszukiwać wsparcia psychologicznego dla obywateli Ukrainy?

Na terenie Polski jest już ponad 450 tys. uchodźców. Wojna to dla nich traumatyczne przeżycie, o którym często nie mają z kim rozmawiać. Taka trauma dotyka również Ukraińców, którzy od dłuższego czasu mieszkają na terenie Polski i którzy w obliczu wojny zostali pozbawieni kontaktu z najbliższymi przebywającą na zaatakowanych terenach.

Polskie Forum Migracyjne

Fundacja Polskie Forum Migracyjne uruchomiła interwencyjny telefon oferujący wsparcie psychologiczne. Pomoc psychologiczna jest udzielana w języku ukraińskim oraz rosyjskim. Infolinia pod numerem: + 48 669 981 038 obsługuje zwykłe połączenia telefoniczne, Whatsapp, Viber. Jest dostępna w dniach: poniedziałek (16.00-20.00), środa (10.00-14.00), piątek (14.00-18.00).

Zadzwoń, jeśli:

  • musiałeś/aś nagle wyjechać z Ukrainy do Polski,
  • martwisz się, jak poukładasz sobie kolejne dni, czujesz lęk lub doświadczasz paraliżującego Cię smutku,
  • martwisz się o samopoczucie swoich dzieci,
  • Twoi bliscy zostali w Ukrainie, doskwiera Ci bezradność i samotność.

Centrum Medyczne Damiana

Wszystkim osobom z jakimkolwiek dokumentem ukraińskim bądź bez dokumentów, ale mówiących po ukraińsku Centrum Damiana oferuje nieodpłatnego telefonicznego wsparcia psychologicznego. Dyżur telefoniczny pod numerem 22 566 22 27 w języku ukraińskim jest dostępny 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00 – 20:00.

Centrum Psychoterapii HELP

Nieodpłatnej pomocy psychologicznej obywatelom Ukrainy udziela również Centrum Psychoterapii HELP. Wsparcie jest udzielane w języku polskim oraz angielskim pod numerami: 720 826 806 oraz 790 626 806.

Fundacja Twarze Depresji

Jak czytamy na stronie Fundacje Twarze Depresji: „Trauma wojenna prowadzi do zespołu stresu pourazowego, depresji i bardzo wielu innych problemów psychicznych. Daj sobie pomóc”. Fundacja zdecydowała się zapewnić bezpłatną zdalną pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla obywateli Ukrainy – dzieci oraz osób dorosłych. Już działa specjalna strona dostępna w języku ukraińskim, gdzie można zgłosić się po wsparcie www.twarzedepresji.pl/ukraina

Centrum Praw Kobiet

Centrum Praw Kobiet uruchomiło telefon wsparcia dla Ukrainek. 800 10 77 77 – to nowy numer, który uruchamia Centrum Praw Kobiet dla uchodźczyń z Ukrainy. Kobiety będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną, prawną i informacje o dostępnej pomocy socjalnej, mieszkaniowej i materialnej w Polsce. Telefon czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 15-20. Infolinia prowadzona jest w języku ukraińskim.

Platforma Mindgram

Platforma Mindgram również uruchomiła nieodpłatne wsparcie psychologiczne w obliczu wojny w Ukrainie. Uruchomili Telefoniczną Linię Wsparcia dostępną także w języku ukraińskim. Szczegółową listę dyżurów możesz sprawdzić tutaj: https://mindgram.com/pl/linia-wsparcia/

Oprócz tego Mindgram organizuje serię otwartych spotkań z ekspertami z obszaru psychologii. Podczas spotkań eksperci wyjaśnią m.in.: jak rozmawiać z dziećmi o wojnie oraz jak poradzić sobie ze stresem wynikającym z aktualnej sytuacji politycznej w Europie.

Helping Hand

Helping Hand to pierwsza w Polsce aplikacja, oferująca kompleksowe i zindywidualizowane wsparcie psychologiczne, kiedy tego potrzebujesz. Helping Hand jako organizacja oferują bezpłatne webinaria, otwarte spotkania online (język polski, ukraiński, angielski), czaty z psychologiem (język polski, angielski) oraz dyżury telefoniczne w języku ukraińskim pod numerem +48 698 188 305.

Harmonogram wszystkich aktywności na bieżąco publikowany jest na Facebooku Helping Hand: https://www.facebook.com/hh24pl

Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM

Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM postanowiła także uruchomić sieć wsparcia psychologicznego dla mieszkańców Ukrainy. Bezpłatna pomoc psychologiczna na razie świadczona jest w ramach telefonu zaufania w języku polskim. Możliwość uzyskania wsparcia pod numerem: +48 733 563 311 lub mailowo: twojpsycholog2@gmail.com

W związku z toczącą się na terenie Ukrainy wojną, uruchamiamy grupę wsparcia psychologicznego, kierowaną do obywateli Ukrainy. Grupa będzie prowadzona w języku rosyjskim.  Pierwsze spotkanie odbędzie się w siedzibie fundacji w piątek 4 marca o godz. 11:00.

Grupę poprowadzi psycholog i psychoterapeuta Tomasz Rejent oraz Viktoriia Kokhanova. Więcej informacji pod numerem telefonu: +48 790 707 760  oraz adresem e-mail: biurofundacjarazem@gmail.com.

Fundacja ART

Fundacja ART udziela pomocy uchodźcom z Ukrainy w Warszawie. Świadczy usługi doradztwa kryzysowego i psychoterapii dla dorosłych i dzieci. Istnieje możliwość dołączenia do spotkań grupowych i indywidualnych. Spotkania prowadzi psycholog ukraińskojęzyczny. Zapisy pod linkiem: https://forms.gle/d9aW1D4Yuxs2vJ579 i telefonicznie +48600433799 (Viber).

Grupa koordynacyjna Мами з України у Варшаві / Matki z Ukrainy w Warszawie znajdziesz tutaj: www.facebook.com/groups/mamywarszawa/

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie

Wsparcie psychologiczne dla społeczności ukraińskiej zapewnia także Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie. Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio w siedzibie Ośrodka ul. Radziwiłłowska 8b lub dzwoniąc na całodobową infolinię 12 421 92  82, która obecnie jest dostępna w języku polskim. Możliwy jest również wcześniej umówiona konsultacja zdalna.

CALMA Klinika Terapii

Bezpłatną pomoc psychologiczną obywatelom Ukrainy zapewnia także Klinika Terapii CALMA. Udzielają pomocy w formie rozmowy indywidualnej z psychologiem telefonicznej lub zdalnej oraz konsultacji psychiatrycznej osobistej lub online z receptą na potrzebne leki. W celu umówienia wizyty możesz skontaktować się z Kliniką pod numerem telefonu +48 660 198 321 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-20:00 lub drogą elektroniczną:  rejestracja@klinikacalma.pl. Klinka pracuje w języku polskim oraz angielskim.

Przystań Psychologiczna

„Wiemy, że czujesz teraz niepokój, wiemy, że możesz chcieć zwyczajnie porozmawiać.” Pisze na swoim profilu warszawska Przystań Psychologiczna oferuje bezpłatne spotkania online lub stacjonarne w stolicy w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Zapisy odbywają się pod numerem: +48 533 300 999 lub adresem e-mail: recepcja@przystan-psychologiczna.pl.

Centrum Psychologiczne KOMPAS

Centrum Psychologiczne KOMPAS oferuje w Radomiu lokalną bezpłatną pomoc psychologiczną stacjonarnie lub online w języku polskim. Celem umówienia wizyty skontaktuj się z Centrum pod numerem: +48 537 606 041.

Twoja klinika, organizacja, fundacja w tych trudnych chwilach także oferuje wsparcie psychologiczne lub psychiatryczne dla obywateli Ukrainy? Napisz do nas na redakcja@sukcespisanyszminka.pl. Dołączymy Was do listy powyżej.