3 sposoby na dynię. Poznaj ciekawe przepisy!

Anna Ruszczak

Idealna na rozgrzewkę w pierwsze jesienne chłody jest ozdobą stołu. Nie tylko z okazji Halloween.

Na przystawkę

Przełom września i października to szczyt dyniowych zbiorów. Dynią przez wiele lat kompletnie się nie przejmowałam. Nie istniała wręcz. W moim domu występowała w postaci marynowanej w słoikach i lądowała na imieninowym stole jako przystawka, bardzo pyszna przystawka.

Dynia marynowana

1 kg dyni
½ l octu 6%
1 szklanka wody
20 dag cukru
3-4 goździki
kora cynamonowa

Dynię obrać, pokroić w kostkę, lekko zblanszować. Zagotować pozostałe składniki i do gorącego roztworu włożyć dynię. Przełożyć do słoików. Pasteryzować.

PRZECZYTAJ TAKŻE: PRZEPIS NA JESIENNY GULASZ Z DYNI

Dynia na ostro

Kilka lat temu, kiedy zaczęła wracać moda na dynię, trudno było mnie namówić choćby na jej spróbowanie. Miałam kilka podejść, jak przysłowiowy pies do jeża. W końcu uległam. Przecież nie można mówić, że się czegoś nie lubi, jeśli nawet się nie powąchało. Zakochałam się od pierwszego „kęsa” i związek ten trwa do dziś – powiedziałabym nawet, że temperatura uczuć rośnie, zwłaszcza, gdy ta na zewnątrz spada. Teraz pasjami gotuję z niej zupy z różnymi dodatkami, na słodko i na ostro, choć wolę te bardziej wyraziste, pikantne. W ostatnią deszczową sobotę, kiedy poważnie powiało chłodem, urządziłam sobie istne piekło w gębie…. Przestrzegam więc przed nadmiarem, mały kawałeczek habanero to mały kawałeczek, a pół łyżeczki curry to pół łyżeczki. Amatorzy pikanterii powinni być usatysfakcjonowani tą ilością.

Krem z pieczonej dyni z papryką, curry i domowym sosem pomidorowym

1 kg dyni
5 ząbków czosnku
1 duża czerwona papryka
mały kawałeczek papryczki habanero
½ łyżeczki pasty curry
2 szklanki bulionu warzywnego
mała śmietana do zup
sól, pieprz (świeżo mielone z młynka)

Sos pomidorowy:
olej rzepakowy
6 średnich pomidorów
2 średnie cebule
szczypta cukru
sól, pieprz

Na rozgrzanym oleju zeszklić pokrojoną w kostkę cebulę. Dodać sparzone, obrane i oczyszczone z gniazd nasiennych pomidory, sól, pieprz, cukier. Smażyć, aż sos zgęstnieje.

Dynię pokroić na duże kawałki, upiec ze skorupą i pestkami razem z czosnkiem. Po ostudzeniu, obrać i pokroić w kostkę. Paprykę oczyścić i upiec. W garnku z grubym dnem rozgrzać oliwę i podsmażyć pastę curry przez pół minuty, mieszając. Wrzucić pokrojoną dynię, czosnek, paprykę i habanero, podsmażyć kilka minut. Dodać bulion i sos pomidorowy, sól, pieprz do smaku. Gotować 10 minut. Przestudzić. Zmiksować ze śmietaną na gładki krem, po czym jeszcze raz podgrzać.

Pomysł na pestki

Nie wyrzucajcie pestek! Można je ususzyć i potem schrupać pod kocykiem, oglądając ulubiony film. Dodaje się je też do sałatek, chlebów lub ciast. Olej z pestek dyni jest smacznym dodatkiem do wielu potraw. Nie wolno go jednak używać do smażenia, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury tworzy szkodliwe związki. Jest też doskonałym kosmetykiem, dzięki swoim nawilżającym, natłuszczającym i wygładzającym właściwościom, a dzięki dużej zawartości potasu działa oczyszczająco i rozjaśniająco. Samo zdrowie, jak zresztą cala dynia. Im intensywniejszy kolor miąższu, tym więcej witamin i składników mineralnych. Bogata w białko, pektyny i kwasy organiczne. I nie tuczy!

Wielkimi krokami zbliża się Haloween. Nie jestem jego fanką, obchodzę listopadowe święto tradycyjnie w zadumie. Co nie przeszkadza wcześniej spędzić beztrosko trochę czasu z zaprzyjaźnionymi Milusińskimi i pobawić w wycinanie. I czyż to nie przyjemne, gdy przy wejściu do domu witać mnie będzie uśmiechnięta dynia?

Anna Ruszczak
autorka bloga „Na moim stole”
www.annaewamarianamoimstole.pl
https://www.facebook.com/annaewamarianamoimstole
https://www.pinterest.com/annaewamaria/na-moim-stole/