Ile studentów MBA to kobiety?

Co czytają ludzie sukcesu?

Dominika Jajszczak

Ludzie sukcesu często podkreślają, że dużo czytają. Liderzy największych firm na świecie mogą różnić się w sposobie zarządzania przedsiębiorstwem, ale mają jedną wspólną cechę: wszyscy uważają książki za podstawę samorozwoju. Dlaczego? Książki nie tylko inspirują i poszerzają horyzonty, ale też dają odpowiedzi na nurtujące pytania. Zastanawialiście się kiedyś, po jakie pozycje najchętniej sięgają liderzy światowych gigantów?

„Pracuj ze mną”, Barbara Annis i John Gray

To świetna książka, która całkowicie zmieniła moje spojrzenie i polecam ją każdemu, kobietom, jak i mężczyznom. Porusza kwestię różnic w postrzeganiu tych samych rzeczy przez kobiety i mężczyzn, często nieświadomego odbioru zdefiniowanego przez daną płeć co może prowadzić do braku porozumienia i komunikacji. Książka ta pomaga zrozumieć sposób postrzegania drugiej osoby, bez względu na różnice płci i dzięki temu komunikować się lepiej – poleca Piotr Dziwok, prezes Shell w Polsce.

„Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, Cixin Liu

W wolnym czasie lubię sięgać po książki, które pozwolą mi się oderwać od codzienności – pokażą inny, nieznany świat i perspektywę. To wszystko niedawno dostarczyła mi trylogia fantastycznonaukowa „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” („Problem trzech ciał”, „Ciemny las” i finałowy „Koniec śmierci”) pisarza Cixin Liu, uchodzącego za jedną z największych gwiazd chińskiej i światowej fantastyki naukowej. I choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to literatura naukowa, to zapewniam, że podana w bardzo chwytliwy i przystępny sposób. Osobiście najważniejsze w niej są dla mnie rozważania dotyczące ludzkości, naszej roli we wszechświecie, czego możemy się nauczyć od obcej cywilizacji i co ludzkość może przekazać jako swoje dziedzictwo. Książki Cixin Liu po prostu wciągają, barwni bohaterowie zostają z nami na długo po lekturze, a poczucie czasu – w książkach zwykle względne – tu towarzyszy czytelnikowi przez cały czas jako alternatywność i względność przestrzeni we wszechświecie. Trylogia zmusza do refleksji o losach Wszechświata i naszych decyzjach, które na niego wpływają. Bardzo polecam na jesienno-zimowe wieczory – dodaje Monika Kordowska, Dyrektor Zarządzająca Pionu Ryzyka Operacyjnego, Kontroli Kredytowej i Przeciwdziałania Nadużyciom w BNP Paribas.

„The Ride of a Lifetime”, Robert Iger

Lektura ważna w biznesie, ale i w życiu – wspomnienie 15 lat u sterów Disneya, w którym Bob Iger udowadnia, że optymizm, odwaga i uczciwość to nieodzowne cechy każdego lidera, a przyzwoitość w żadnej mierze nie umniejsza skuteczności prawdziwego przywódcy – podkreśla Piotr Korycki, Prezes Zarządu TVN Discovery Polska.

 „Nie licz na szczęście”, Clayton Christensen

Jest to opowieść o innowacjach i wyborach klientów. Autor przedstawia „teorię zadań”, które powinny spełniać produkty i usługi, dla których klienci skłaniają się do ich „zatrudnienia”. Książka nie jest o świętowaniu sukcesów, ale drogowskazem, jak przewidywać kolejne. Po tej lekturze okres tworzenia innowacji po omacku można zostawić za sobą – podsumowuje Michał Mierzejewski, Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

„Kościuszko. Książę chłopów”, Alex Storożyński

Historia Tadeusza Kościuszki, choć fascynująca, była niestety pobieżnie przedstawiona w szkołach, przynajmniej tych, do których sam uczęszczałem. Alex Storożyński opisał życie Kościuszki, jego osiągnięcia, wyzwania i porażki, które uzmysłowiły mi, jak wyprzedzał on swoje czasy. Jeżeli z sukcesem osiągnąłby swoje ambicje w XVIII wieku, światowa historia mogłaby potoczyć się zdecydowanie inaczej i prawdopodobnie nie musielibyśmy dzisiaj aktywnie wspierać działań na rzecz różnorodności, włączania i równouprawnienia. Rewolucja, pasja, walka o wolność i równość dla wszystkich oraz wiara w naukę i inżynierię to życiorys Kościuszki i posiada we wszelkie składniki wspaniałej historii. Alex Storożyński ujął je w sposób, który wypełnił lukę w mojej wiedzy i przywołał ponownie do życia tę rewolucyjną postać, która moim zdaniem zasługuje na więcej uwagi – poleca Andrzej Pacek, Head of NatWest Poland.

***

Prezesi i liderzy w powyższym zestawieniu to członkowie Klubu Male Champions of Change założonego w 2018 roku z inicjatywy Olgi Kozierowskiej i Olgi Legosz z Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką oraz ambasadora Australii Paula Wojciechowskiego. To pierwsza taka organizacja w Polsce, zrzeszająca prezesów dużych firm, którzy postanowili w ramach Klubu wyeliminować przeszkody w swoich biznesach, jakie mogą napotykać kobiety. Ich głównymi celami to między innymi zwiększenie liczby pań na wysokich stanowiskach, likwidacja luki płacowej i wprowadzanie narzędzi sprzyjających lepszemu wykorzystaniu talentów obu płci. Podejmowane przez nich działania, mogą zainspirować innych do tworzenia kultury równości i różnorodności.

>> PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KLUBIE CHAMPIONS OF CHANGE <<