co jest ważne, kiedy zakładasz własną firmę

4 rzeczy, o których musi wiedzieć przyszły przedsiębiorca

Katarzyna Gradek

Upraszczając do minimum temat prowadzenia działalności gospodarczej, można śmiało stwierdzić, że dla każdego przedsiębiorcy ważne są cztery rzeczy: podatki, ubezpieczenia, przychody i rozchody. Analizując jedynie te kwestie postanowiliśmy zwrócić uwagę przyszłych przedsiębiorców na podstawowe zagadnienia dotyczące tych obszarów.

CEIDG

Funkcjonujący od kilku lat system CEIDG to doskonałe narzędzie dla wszystkich, którzy chcą założyć działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu. Wypełniając wniosek on-line niemal jednym kliknięciem można dokonać zgłoszenia do ZUS/KRUS, GUS oraz US, co zapewni nadanie NIP, REGON oraz opłatę składek ubezpieczeniowych. Aby uniknąć wizyty w urzędzie należy spełnić jeden warunek – uwiarygodnić swoją tożsamości. Wniosek można podpisać poprzez bankowość internetową, profil zaufania lub podpis elektroniczny, który należy wykupić na własną rękę. Można również wypełnić i wysłać wniosek on-line, a w terminie do 7 dni potwierdzić swoją tożsamość osobiście we właściwym dla siebie urzędzie. Co ważne, wszystkie usługi CEIDG są całkowicie bezpłatne.


CZYTAJ TAKŻE: ILE TO KOSZTUJE? ZOBACZ, CO MUSISZ WIEDZIEĆ NA TEMAT KOSZTÓW ZANIM ZAŁOŻYSZ SWOJĄ FIRMĘ. OTO LISTA WYDATKÓW NA START.


ZUS

Dla ułatwienia komunikacji pomiędzy przedsiębiorcami a ZUS organ ubezpieczeń społecznych przygotował nowelizację. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2018 r., kiedy to przedsiębiorcy oraz osoby samo zatrudnione będą opłacać wszystkie składki jednym przelewem korzystając z indywidualnego numeru konta. Dzięki temu płatnicy wypełnią tylko jeden przelew, opłacając ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz fundusze. Nie trzeba będzie również podawać danych identyfikacyjnych, okresu i typu wpłat. Dotychczasowe rachunki zostaną zamknięte. Ponadto płatnik nie będzie podawał w przelewie, jakie składki opłaca i za jaki okres.

ZUS każdą wpłatę podzieli proporcjonalnie. Jeśli płatnik będzie miał długi składkowe, to wpłata pokryje najstarszą należność, dzięki czemu nie będą rosły odsetki za zwłokę. Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje również najniższą wysokość składek ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców zarabiających miesięcznie mniej niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia. Jak podaje Infor.pl „podstawa wymiaru składek będzie proporcjonalna do przychodu tak, aby w momencie osiągnięcia progu równała się z 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę”.

VAT

Z dniem 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy, składający deklaracje VAT-7 i VAT-7K dołączą do grona podatników, na których spocznie obowiązek prowadzenia ewidencji elektronicznej VAT i przesyłania jej do Ministerstwa Finansów jako JPK VAT (Jednolity Plik Kontrolny). JPK VAT Jest to rodzaj rejestru potwierdzający przychody i rozchody podatnika. Wykaz JPK VAT mikroprzedsiebiorcy prześlą do 25. dnia każdego miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.

Ewidencja czasu pracy

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu ze stycznia 2017 r. spowodowała zmiany przepisów dotyczących obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy osób, które zatrudniają się same i winne są prowadzić wykaz potwierdzający faktyczny czas wykonywania pracy. Właściciele mikroprzedsiębiorstw traktowani są w niej na równi ze zleceniodawcami. Zalecenie to stało się kontrowersyjne jeszcze przed wprowadzeniem w życie. Wielu specjalistów uważa bowiem, że to zbędna biurokracja. Ponadto, zwraca się uwagę na możliwość łatwego obejścia wspomnianych przepisów. Wystarczy bowiem, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zawrze umowę-zlecenie z biurem rachunkowym lub innym wykonawcą usług, a nie będzie już musiała rozliczać własnych godzin pracy. Aby uniknąć tego typu zachowań wystarczyłoby wprowadzić limit wynagrodzenia, powyżej którego prowadzenie takiej ewidencji nie byłoby konieczne. Wskazuje to niestety, że przepisy te nie są jednoznaczne i mogą spowodować odmienne interpretacje.