Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Długi odbierają nam wolność – mówi Monika Sacewicz i radzi, co zrobić, kiedy mamy problemy finansowe [WYWIAD]

Długi odbierają nam wolność – mówi Monika Sacewicz i radzi, co zrobić, kiedy mamy problemy finansowe [WYWIAD]

co zrobić, kiedy mamy problemy finansowe
Monika Sacewicz

 

Długi odbierają nam czas dla nas i naszych bliskich. Zabierają nam nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, kiedy dopadają nas nerwice, lęki, depresje, wrzody, zaburzenia snu – tłumaczy Monika Sacewicz, doradca edukacji finansowej, coach i mentorka.

O tym, jak i na co zadłużają się Polki, dlaczego mamy problem ze spłatą zobowiązań i jak sobie z tym poradzić rozmawiała z Dagny Kurdwanowską.

Aż 600 tys. Polek ma problem ze spłatą długów – jak i na co zadłużają się Polki?

Najczęściej na potrzeby życia codziennego: czynsz na mieszkanie, usługi telekomunikacyjne, edukację dzieci, remont, komunię dziecka itp. Rzadziej na zakup samochodu czy mieszkania. Dlatego właśnie więcej jest zadłużeń na kartach kredytowych czy pożyczek konsumenckich często branych w sklepie na zakup konkretnej rzeczy niż hipotecznych kredytów bankowych.

PIENIĄDZE DAJĄ KOBIECIE WOLNOŚĆ – MÓWI DOMINIKA NAWROCKA I RADZI JAK OSIĄGNĄĆ FINANSOWĄ NIEZALEŻNOŚĆ.

Badania pokazują, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni terminowo spłacają zaciągnięte zobowiązania. Co powoduje, że przestają to robić?

Istniej wiele przyczyn. Przede wszystkim kobiety często nie są świadome realnych kosztów zaciągniętego kredytu. Nie do końca wczytują się w umowy, a później są zaskoczone wysokością raty. Innym przykładem jest kumulacja zobowiązań. Często jest to też nasza niefrasobliwość, która wyraża się w myśleniu „jakoś to będzie”. To również okoliczności życiowe jak utrata pracy, czy choroba. Jest bardzo cienka linia, po przekroczeniu której brak nam pieniędzy na terminowe spłacanie rat.

Poza tym świat bombarduje nas niezliczoną ilością informacji: co powinnyśmy robić i kupować, jakimi być by być dobrymi żonami, matkami, przyjaciółkami, pracownicami i szefowymi. Kobiety często nie filtrują tego przez swoją siatkę żywicowych wartości. Nie mają na to czasu ani siły, bo są bardzo zapracowane. Mają chęci zadbania o swoich bliskich lub wynagrodzenia im swojej nieobecności w domu właśnie poprzez rzeczy materialne.

Jak to się dzieje, że w długi wpadają często osoby wykształcone, dobrze zarabiające?

Prawidłowość jest właśnie taka, że najbardziej zadłużone osoby to właśnie osoby dobrze zarabiające. Mają dobrą zdolność kredytową, więc banki bardzo chętnie dają im karty kredytowe z dużym limitem. Często te osoby żyją pod presją określonego w danym środowisku stylu życia. Dlatego kupują drogie ubrania, torebki, bywają w ekskluzywnych salonach Spa, wyjeżdżają często i na drogie zagraniczne wakacje, jedzą w określonych restauracjach, ich dzieci chodzą na drogie zajęcia pozalekcyjne, mają wszystkie gadżety elektroniczne itd. Takie osoby zaspokajają swoje emocjonalne potrzeby poprzez zakupy, które dają im chwilowe, ale bardzo przyjemne uczucia. To sposób na leczenie kompleksów, na dowartościowanie się, wynagradzanie sobie ciężkiej pracy i rożnych kłopotów.

A czym właściwie jest spirala długów i jak się w nią wpada?

Ze spiralą długów mamy do czynienia gdy nie jesteśmy w stanie terminowo spłacać naszego zadłużenia i zaciągamy kolejne kredyty na spłatę poprzednich zobowiązań. Prawdziwy problem zaczyna się, gdy nie jesteśmy już wiarygodni dla banków i zaczynamy pożyczać pieniądze w parabankach czyli brać tzw. chwilówki.

I wpadamy w pułapkę, która odbiera nam wolność finansową i poczucie bezpieczeństwa.

Długi odbierają nam wolność fizyczną i duchową. Fizyczną, bo nie możemy sami dysponować naszym majątkiem, gdyż często jest on własnością banku. Nie możemy swobodnie decydować o karierze zawodowej i charakterze pracy, którą wykonujemy, bo musimy pracować tam gdzie nam najlepiej płacą, nawet jeśli tego nienawidzimy. Długi odbierają nam czas dla nas i naszych bliskich. Zabierają nam nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, kiedy dopadają nas nerwice, lęki, depresje, wrzody, zaburzenia snu itp. Ograbiają naszą moralność, bo często potrzeba zdobycia pieniędzy na kolejną ratę jest pożywką dla kłamstwa, lewych interesów czy łapówek.

A aspekt duchowy, o którym Pani wspomniała?

Wpływają nie tylko na nas fizycznie, ale przede wszystkim duchowo, oddziałując na naszą wiarę. Dlatego w swojej pracy z klientkami zdecydowałam się na kompleksowe ujęcie tematu, jakie daje połączenie tych dwóch aspektów. Kobiety zdają sobie z tego sprawę i dlatego szukają nie tylko narzędzi do zarządzania finansami, ale czegoś więcej: przyczyn i znaczenia. Szukają podstaw do zdrowego, duchowego podejścia do finansów oraz nadziei na dobre zakończenie. Dlatego wybrałam Edukację Finansową Crown jako skuteczne narzędzie do poprawy ich sytuacji. Daje duchowe wytyczne do odpowiedzialnego zarządzania naszym majątkiem oraz praktyczne narzędzia, dzięki którym liczymy każdą wydaną złotówkę, planujemy wydatki, sporządzamy harmonogram spłaty długów itp.

Co zatem jest potrzebne, żeby wyjść z długów?

Przede wszystkim zatrzymanie się i podjęcie decyzji o zmianie. Zatrzymanie się po to, by stanąć w prawdzie o faktycznym zadłużeniu przed sobą i bliskimi, by przyjrzeć się przyczynom, które do tego doprowadziły i podjąć decyzji, o wzięciu odpowiedzialności za dalsze działania. Trzeba zdać sobie sprawę, że nasze podejście do pieniędzy jest odzwierciedleniem tego, w co wierzymy, jakie są nasze wartości i jaki jest nasz charakter.

Od czego zacząć drogę do finansowej wolności, kiedy ciążą nad nami długi?

Wszystko zależy od tego w jakim momencie życia jesteśmy i jaka jest kwota zadłużenia. Trudno jest dać uniwersalną poradę, ale co do zasady przede wszystkim zaprzestajemy zapożyczania się i jak najszybciej spłacamy swoje długi. Aby to zrobić musimy między innymi zrobić dokładną listę naszego majątku i naszych długów. Kolejnym krokiem jest zrobienie rejestru naszych wydatków, by stworzyć budżet domowy i potem konsekwentnie się go trzymać. Na pewno trzeba opracować strategię spłaty długów biorąc pod uwagę wielkość oprocentowania i wysokość raty. Może okazać się konieczna rozmowa z wierzycielami i ustalenie nowych harmonogramów spłat kredytów. Więcej o drodze do finansowej wolności i planowaniu budżetu domowego będę opowiadała na konferencji organizowanej przez Ethics. Szkołę Praktyków Biznesu, która odbędzie się jesienią w Warszawie. Już dziś serdecznie zapraszam.

A czy są specjaliści, do których można się zwrócić o pomoc?

Tak, oczywiście. W zależności od sytuacji może być potrzebna pomoc przede wszystkim psychologa, ale też terapeuty, księgowej, prawnika.

Wiele osób w takich sytuacjach mówi – Mam za mało pieniędzy, więc nigdy nie wyjdę z długów. To wymówka, czy rzeczywisty problem?

Są takie sytuacje życiowe, gdy naprawdę nie ma środków do spłaty zadłużenia i konieczne jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zdarza się też, że to wymówka po to, by uniknąć wszelkiej odpowiedzialności, wyrzeczeń, pracy, które trzeba podjąć by wydostać się z długów. Często osoby zadłużone chciałyby spłacić długi i żyć na poziomie jak dotychczas. A tak się nie da. Dlatego, jak wspomniałam wcześniej, kluczem jest praca na naszych wartościach i priorytetach. Jest takie powiedzenie: pokaż mi swój wyciąg bankowy, a powiem ci jakie jest twoje życie.

Jak zatem mądrze planować budżet domowy? Czy jest jeden sprawdzony sposób czy raczej wszystko zależy od naszych możliwości?

W tym pytaniu jest sedno sprawy. To my z naszymi wydatkami dostosowujemy się do dobrze sporządzonego budżetu domowego, a nie budżet do nas. Inaczej zawsze będziemy go przekraczać.
Do sporządzenia budżetu domowego potrzebny jest zeszyt w kratkę, długopis i kalkulator. Dla niektórych łatwiej jest to robić w tabelkach w komputerze, dla innych w aplikacjach na telefon. Na początek wystarczy zeszyt.

Badania pokazują, że aż jedna trzecia Polaków ukrywa wydatki przed swoim partnerem. Dlaczego tak trudno rozmawiać nam o pieniądzach?

Mamy różne wzorce wyniesione z domów rodzinnych, różne nawyki zarabiania i wydawania pieniędzy. Różne typy osobowości, a co za tym idzie sposoby komunikacji. Ważny jest model rodziny jaki sobie ustaliliśmy i niezależności finansowej. Jeśli do tego dojdzie brzemię długów, a w raz z nim poczucie winy, kłamstwo i wstyd, to nic dziwnego, że jest to dla wielu osób bardzo trudne.

W przypadku finansów powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufania? Warto mieć kontrolę nad finansami partnera?

Co do zasady uważam, że w małżeństwie powinna być jedność finansowa tzn. wychodzimy z założenia, że tworząc małżeństwo wszystko jest wspólne. Zarobki, wydatki i długi też. Odpowiedzialność jest po obu stronach niezależnie od tego ile zarabiają i czy w ogóle zarabiają. Jednak zdarzają się sytuacje trudne, a nawet patologiczne i wtedy warto obserwować i podejmować twarde decyzje. Alkoholizm, hazard, przemoc domowa, a nawet przemoc finansowa są niestety ciągle obecne w naszym społeczeństwie.

Dlaczego właściwie warto walczyć o finansową wolność i niezależność?

Dlatego, że wolność finansowa to taki stan naszych finansów, gdy po pierwsze nie mamy długów, po drugie mamy oszczędności, po trzecie jesteśmy w stanie pomagać innym oraz pomnażać nasze finanse poprzez inwestowanie. To taki stan w naszym życiu, gdy pieniądze są narzędziem do robienia dobrych rzeczy dla nas i dla innych ludzi.

***

Monika Sacewicz, doradca Edukacji Finansowej Crown. Jest chrześcijańskim life coachem, mentorem i mówcą. Jest także właścicielką firmy Nawigator Zmian, w której pomaga ludziom obierać właściwy kierunek, tak by przeszli z miejsca frustracji do efektywnego działania. Poprzez wykłady, coaching, konsultacje i kursy on-line pracuje nad tym, by kobiety miały więcej czasu i pieniędzy oraz pracę zgodną ze swoim powołaniem, by mogły spełniać swoje marzenia. Pomaga im w stawaniu się kobietami szczęśliwymi, spełnionymi i wywierającymi dobry wpływ na swoje otoczenie. Pomaga również w określaniu ścieżki zawodowej wykorzystując Career Direct i Personality I.D. Z wykształcenia jest teologiem, doradcą zawodowym i coachem personalnym. Od 2010 r. jest liderem i mówcą Edukacji Finansowej Crown, organizatorem szkoleń i konferencji na temat zarządzania finansami w oparciu o wartości chrześcijańskie. W finansach zdobywała wykształcenie jako samodzielna księgowa, pracując w biurze rachunkowym, a potem przez 3 lata prowadząc finanse jednego z najszybciej rozwijających się Kościołów w Polsce.

 

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

[newsletter_form type="minimal"]

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close