Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Coworking, czyli biurko dla start-upowca i freelancera

Coworking, czyli biurko dla start-upowca i freelancera

W Warszawie działa już 40 biur coworkingowych. Jakie są zalety takiego rozwiązania, jak wygląda praca w takich biurach i kto może skorzystać z oferty?

Jeśli jesteś freelancerem, dopiero założyłeś wspólnie ze znajomymi start-up, rozkręcasz firmę i póki co nie stać was na wynajęcie biura, macie dwa rozwiązania – wygospodarować przestrzeń w mieszkaniu i stworzyć biuro domowe lub skorzystać z oferty biur coworkingowych. W tym drugim przypadku możesz wynająć po prostu biurko wraz z pełnym dostępem do niezbędnej infrastruktury – internetu, sali konferencyjnej, itp. Dzięki temu zyskujesz przestrzeń do pracy bez generowania nadmiernych kosztów. W Warszawie ceny za miesięczny wynajem wynoszą średnio 550 zł/mies.

Pierwsze przestrzenie coworkingowe powstały w 2005 r. w San Francisco – autorem pomysłu był Brad Neuberg. Przez ostatnią dekadę podobnych miejsc w samych Stanach Zjednoczonych powstało prawie 1000, a idea wspólnej przestrzeni dzielonej przez firmy i pracowników wolnych zawodów przyjęła się także w Europie i w Azji. Także w Polsce pomysł na to, żeby zamiast pracować w kawiarniach, mieć własne biurko w odrębnej przestrzeni, w której pracują także inni przedstawiciele start-upów, małych firm, PR-owcy, tłumacze, dziennikarze staje się coraz bardziej popularny. Pierwsze biuro w Polsce pojawiło się w 2008 r. w Warszawie. Do dziś w stolicy powstało ich 40.

Co oferuje biuro coworkingowe?

Oferty różnią się w zależności od biura. Mogą obejmować mikrobiura, sale konferencyjne i szkoleniowe, biurka na godziny oraz biurka stałe. Do tego stały dostęp do internetu, pomieszczenia socjalne oraz m.in. możliwość zarejestrowania swojej działalności, odbieranie i nadawanie poczty oraz dostęp do najpotrzebniejszych materiałów biurowych. Podczas wyboru biura, warto zwrócić uwagę na miejsce, poziom hałasu oraz ogólny porządek. Istotne może być również sąsiedztwo restauracji, do których w wolnej chwili można wyjść na lunch lub przeprowadzić tam spotkanie biznesowe.

Zalety pracy w biurach coworkingowych

  • elastyczny dostęp do biura – wtedy, gdy zaistnieje potrzeba,
  • brak ukrytych kosztów – opłata dotyczy dokładnie tego, z czego się korzysta,
  • networking – możliwość nawiązania nowych kontaktów, głównie w branży kreatywnej,
  • praca w kreatywnym środowisku – ludzie w otoczeniu inspirują do działania i tworzenia.

HRS - Coworking space - infografika

Źródło grafik i danych: HRS.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij