Alina Kaźmierczak przedstawia koncepcję Mel Robbins o tym, jak podejmowac decyzje w 5 sekund

Trenuj pewność siebie każdego dnia. 7 ćwiczeń na 7 dni tygodnia

Z pewnością się nie rodzisz, ale możesz ją trenować każdego dnia. Alina Kaźmierczak, ekspertka w programie Sukces TO JA przygotowała specjalnie dla naszych czytelniczek pakiet 7 ćwiczeń, które wspierają codzienne generowanie pewności siebie.

Poniedziałek – Ćwiczenie 1. Koło pewności siebie

Przypomnij sobie sytuacje, w których zachowujesz się pewnie i zaznacz na kole swój poziom satysfakcji z tego obszaru. To samo zrób z obszarami, w których uważasz, że Ci pewności siebie brakuje.

Osiem części koła reprezentuje różne obszary, w których wyrażasz swoją pewność siebie lub nie.

Biorąc pod uwagę, że środek koła oznacza 0, a jego zewnętrzna granica 10, oceń swoją satysfakcję z każdego obszaru pewności siebie poprzez narysowanie łuku w miejscu, które wybierzesz. Następnie wypełnij kolorem tę część koła. Do każdego obszaru użyj innego koloru.  W ten sposób stworzysz koło Twojej pewności siebie i zobaczysz obszary, w których potrzebujesz ją wzmocnić lub bardziej rozwinąć.

Wtorek – Ćwiczenie 2. Poznaj swoje mocne strony

Krok 1: Wypisz 20 rzeczy, które potrafisz zrobić (mogą to być umiejętności np. potrafię słuchać lub konkretne czynności np. potrafię upiec sernik). Nie zastanawiaj się i nie szukaj wartościowych rzeczy, spisz wszystkie, które potrafisz robić bez oceny.

Krok 2: Następnie wypisz 10 rzeczy, które potrafisz robić dobrze. Nie spiesz się. Możesz skorzystać z listy powyżej pod jednym jednak warunkiem: nie może zostać miejsce wolne. Czyli jeśli jakąś umiejętność uznajesz, że robisz dobrze, a zaczerpnęłaś z listy pierwszej w puste miejsce wpisz jakąś dodatkową umiejętność, którą potrafisz zrobić.

Krok 3: Następnie wypisz 5 rzeczy, które potrafisz robić bardzo dobrze. Nie spiesz się. Możesz skorzystać z list powyżej pod jednym jednak warunkiem: nie może zostać miejsce wolne. Czyli jeśli jakąś umiejętność uznajesz, że robisz  bardzo dobrze, a zaczerpnęłaś z listy pierwszej lub drugiej w puste miejsce wpisz jakąś dodatkową umiejętność, którą potrafisz zrobić lub robisz dobrze.

Krok 4: Następnie wypisz 3 rzeczy, które potrafisz robić najlepiej na świecie. Nie spiesz się. Możesz skorzystać z list powyżej pod jednym jednak warunkiem: nie może zostać miejsce wolne. Czyli jeśli jakąś umiejętność uznajesz, że robisz  świetnie, najlepiej na świecie, a zaczerpnęłaś z listy pierwszej, drugiej lub trzeciej w puste miejsce wpisz jakąś dodatkową umiejętność, którą potrafisz zrobić lub robisz dobrze lub bardzo dobrze.

Środa – Ćwiczenie 3. Mój wymarzony dzień

Opisz swój typowy dzień, w którym Twoja pewność siebie w różnych sytuacjach (zawodowych i prywatnych) jest satysfakcjonująca. Zwróć uwagę na to, jak wyglądasz, jak się zachowujesz, co mówisz, co inni mówią do Ciebie. Zauważ wszystkie szczegóły, które Cię otaczają- kolory, smaki, odgłosy, zapachy. Opisz to jak najbardziej szczegółowo, jak potrafisz.

Mój typowy dzień w moim nowym życiu z większą pewnością siebie wyglądałby tak: ………………………………………………………………………………………………………………………………………..

I jak Ci poszło? Przyjemne uczucie, prawda?  Powracaj często do tego ćwiczenia. Poprzez zestawienie rzeczywistości z oczekiwaniami wypracujesz w sobie motywację do działania, nawet jeśli pojawią się trudności.

Czwartek – Ćwiczenie 4. Wytwór mojej pracy

Kiedy coś stworzysz (np. wiersz, opowiadanie, obraz) lub wykonasz jakieś zadanie (projekt, prezentację, wystąpienie), przeanalizuj dzieło jak najbardziej obiektywnie.
Zapisz wszystkie wnioski (na komputerze lub w smartfonie, nie na kartce), najlepiej w postaci punktów.
Po zakończonej analizie wykasuj wszystkie negatywne elementy swojego małego sprawozdania.

Tak spreparowaną całość przeczytaj jeszcze raz. Jakie wrażenia?

Piątek – Ćwiczenie 5. Dobrze – źle, któż to wie?

Wypełnij tabelę. W kolumnie pierwszej w rubryce nr 1 wypisz wszystkie swoje cechy, które uznajesz za zalety („pozytywy”) np. wesoły_a, punktualny_a, dbający_a o innych.

Następnie w kolumnie drugiej w rubryce nr 2, wypisz wszystkie przeciwieństwa tych cech, unikając jednak słowa „nie” czyli wesoły_a- smutny_a, punktualny_a- spóźnialski_a, dbający_a o innych – dbający_a o siebie.

Następnie analogicznie zrób to z wadami (rubryka nr 3 i 4).

W efekcie masz po lewej stronie masz cechy, o których wiesz, których jesteś świadomy_a. Po prawej te cechy, które również posiadasz, ale nie zawsze zdajesz sobie z nich sprawę lub ukazują się one w określonych warunkach.

O czym to świadczy?
Jakie wnioski możesz z tego wyciągnąć?
Jak to może wpłynąć na Twoją pewność siebie?

Sobota – Ćwiczenie 6. Co pomaga, co przeszkadza?

Krok 1: Wypisz 5 rzeczy, które dodają Ci pewności siebie. Mogą Ci pomóc w poczuciu się bardziej pewnym_ą siebie.

Krok 2: Wypisz 5 rzeczy, które odbierają Ci pewność siebie. Sprawiają się, że ja tracisz.

Krok 3: Odpowiedź sobie na pytanie, w jaki sposób, patrząc na wymienione rzeczy, możesz pracować nad swoją pewnością siebie.

Niedziela – Ćwiczenie 7. Dostrzegaj swoje talenty i mocne strony

Krok 1: Zrób listę swoich talentów (nawet najmniejszych), predyspozycji i mocnych stron.

Krok 2: Wybierz jeden z nich i napisz sobie odpowiedzi na poniższe pytania:
W jaki sposób możesz rowijać ten talent rozwijać?
Co zrobisz w tej kwestii w ciągu najbliższych 24 godzin?
Co zrobisz w ciągu najbliższego tygodnia?
Co zrobisz w kwestii jego rozwoju w najbliższym miesiącu?

Alina Kaźmierczak o tym, dlaczego tak trudne jest przebywanie ze sobą

O autorce

Alina Kaźmierczak

Certyfikowana trenerka i ekspertka metody Points Of You®, szkoleniowiec, coach, certyfikowana konsultantka siły i odporności psychicznej MTQ 48® oraz Ambasadorka programu Sukces TO JA Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Pomysłodawczyni projektu Uskrzydlacze i autorka kanału na Youtube “3 minuty Uskrzydlania”. Specjalizuje się w wydobywaniu oraz rozwoju pasji i potencjału. Udziela konsultacji indywidualnych, pracuje z grupami oraz prowadzi webinary.