
Problem niepłodności dotyka 1,5 miliona polskich par. Jak temu zaradzić? Czy możemy podjąć jakieś działania zapobiegawcze? Przeczytaj Raport, poznaj najnowsze statystyki i podziel się z nami swoją opinią.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa niepłodność jako chorobę społeczną. Przyczyny są różne i leżą zarówno po stronie kobiet, jak i mężczyzn. Mogą być to zaburzenia hormonalne, nieprawidłowości w budowie anatomicznej, ale także nieprawidłowa dieta. Czy stres także może być przyczyną niepłodności? Wyniki badań pokazują, że tak!
Wiele par odkłada na później decyzję o posiadaniu dziecka. Raport „Wspieramy płodność” analizuje przyczyny i proponuje konkretne rozwiązania. Wskazuje, że w leczeniu niepłodności ważna jest nie tylko technologia, ale także sfera psychologiczna-emocjonalna i kompleksowa opieka nad parą.
Dokument został stworzony przez Koalicję na rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności. Pomysłodawcą było FertiMedica Centrum Płodności. Do współpracy zaproszono Stowarzyszenie „Nasz Bocian” oraz Polskie Stowarzyszenie Psychologów Niepłodności. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Raport powstał, by edukować i zwiększać świadomość, ale i wesprzeć tych, którzy przez to przechodzą, walcząc wytrwale o dziecko – tłumaczy Marta van der Toolen z FertiMedica.
„Wspieramy płodność” stworzyły osoby zajmujące się na co dzień tą tematyką – eksperci leczenia niepłodności, lekarze, psycholodzy. Wśród nich znaleźli się m.in. prof. Marian Szamatowicz, który dokonał pierwszego w Polsce udanego zapłodnienia in vitro, prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalistka z zakresu ginekologii, położnictwa, endokrynologii i seksuologii czy Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog niepłodności.