
W „NON/fiction” nie chodzi o kliki, reklamy i bicie rekordów sprzedaży. Chodzi za to o stworzenie przestrzeni, w której mądre i ambitne teksty będą publikować młodzi i doświadczeni reporterzy. Za projektem stoją Karolina Bednarz, japonistka i reportażystka oraz Dorota Groyecka, dziennikarka i kulturoznawczyni.
„Na pewno nieraz słyszeliście: w Polsce nikt nie czyta, ludzie nie interesują się światem, tygodniki muszą pisać o “ogórkach”, żeby w ogóle coś sprzedać. Uważamy, że to nieprawda! Jesteśmy przekonane, że w Polsce jest miejsce na ambitne treści” – wyjaśniają. By ruszyć z tym niezwykłym projektem potrzebują twojej pomocy. Właśnie prowadzą zbiórkę, by wydać pierwszy numer.
„NON/fiction” nie będzie miało stałej redakcji. Każdy numer będzie miał temat przewodni, który będzie skupiony na konkretnym problemie i związanym z nim stereotypami. Do współpracy będą zapraszani specjaliści w danej tematyce. „Nie ma tematów „nudnych”, czy mało „sexy”, bywa tylko nieodpowiednie podejście” – piszą pomysłodawczynie. I stawiają na jakość, podaną w atrakcyjnej i przystępnej formie.
Także w formie graficznej – magazyn będzie drukowany w formacie B5, przez co bliżej mu do małej książki, którą można postawić na półce. Ambicją Bednarz i Groyeckiej jest drukowanie pisma na papierze wysokiej jakości. Kolejne numery mają tworzyć kolekcję.
Pierwszy numer jest w zasadzie gotowy.
Autorzy przygotowali ponad sto stron materiału – to kilkanaście tekstów, ubranych w staranną oprawę graficzną autorstwa Poważne Studio. Tematem numeru jest „Głód”. W tekstach zagłębią się w różne wymiary problemu takie jak, brak żywności, wykluczenie, ale także zaburzenia odżywiania czy przemysł promujący diety.
W numerze przeczytacie między innymi rozmowę z Martínem Caparrósem, autorem książki Głód, nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2017. Znajdzie się tam też – wywiad z dr Sandrą Aamodt, autorką książki “Dlaczego tyjemy od diet?”, o tym, dlaczego diety wcale nie sprawią, że będziemy szczuplejsi oraz „Cięcie wielkiej wagi”, czyli reportaż Renaty Kołton o tym, do czego jesteśmy w stanie się posunąć, żeby schudnąć. Znajdą się tam także ilustracje Marcina Podolca, Tymka Jezierskiego i Susie Hammer oraz fotoreportaż Andreei Câmpeanu z Sudanu Południowego.
Żeby wydać pierwszy numer dziewczyny potrzebują twojej pomocy! Materiały do pierwszego numeru są już gotowe – czekają tylko na druk. Redakcja pracuję już nad numerem 2. Jeśli zbiórka nie osiągnie 100%, nie uda się im wydać magazynu w wyznaczonym terminie (wrzesień 2017) lub nakład będzie znacznie mniejszy niż założony w projekcie (3 tysiące egzemplarzy).
Zbiórka trwa do 12 sierpnia 2017 roku, a celem jest zebranie 35 000 zł. Jeśli chcesz przyczynić się do rozwoju tej świetnej inicjatywy wejdź na https://wspieram.to/nonfiction.