Kasia Malinowska podpowiada jak odzyskać pewność siebie po utracie pracy

Czy wiesz, w czym jesteś dobra? 5 pytań, które warto sobie zadać, żeby odkryć swoje talenty

Dagny Kurdwanowska

Zawsze lubiłam czytać książki. Nigdy nie uważałam, że jest to jakiś szczególny dar albo talent. Wiele osób przekonywało mnie nawet, że zamiast ciągle czytać, powinnam robić coś bardziej pożytecznego. Całkiem niedawno postanowiłam zrobić test talentów Instytutu Gallupa. Jego wyniki zupełnie mnie zaskoczyły.

Bo wyszło w nim, że moim głównym talentem jest umiejętność gromadzenia wiedzy. Dla dziennikarza i osoby, która szkoli innych to bardzo ważne. Rozwijałam go latami, czytając książki. Okazało się, że moja największa pasja jest moim największym talentem.

Uświadomiło mi to także coś jeszcze – często nie potrafimy swoich talentów nazywać i definiować. Mówiąc o talencie, często myślimy o różnych twardych kompetencjach. O miękkich lub o tych, które nie są jakoś szczególnie „modne” zapominamy.

Masz talent?

Lista talentów Instytutu Gallupa jest długa i są wśród nich tak niespodziewane jak na przykład ostrożność. Przydaje się na przykład wtedy, kiedy wszyscy w zespole zapalają się do jakiegoś projektu i niesieni hura-optymizmem postanawiają go wdrożyć bez głębszej analizy. Osoba z takim talentem potrafi powiedzieć „stop”, zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy, czy na pewno to dobry moment, żeby zrealizować to w taki właśnie sposób. Nie mówi „to nie ma sensu, odpuśćmy”, ale zachęca, by kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie tylko intuicją i emocjami. Pomaga więc przywrócić w zespole równowagę i ustrzec firmę przed błędami.

Co jeszcze może być talentem?

Na przykład to, że potrafisz innych zmobilizować do działania. Albo to, że potrafisz konsekwentnie trzymać się obranego planu. Talentem jest także umiejętność skupienia się na zadaniu, nawiązywania relacji z innymi, lojalność, wierność swoim przekonaniom. Prawd, że są to talenty nieoczywiste?

Po co właściwie warto znać swoje talenty?

Popatrz na talent jako na swoją naturalną silną stronę. To coś, co masz i w łatwy sposób możesz rozwinąć, a zatem wzmocnić siebie i w pełni odkryć swój potencjał. Znając i rozumiejąc swoje talenty bardziej także wierzymy w siebie. Wiedza o swoich talentach przydaje się także w trudnych chwilach – kiedy szukamy nowej pracy lub zastanawiamy się, czy zmierzamy w dobrym kierunku. Talenty mogą nam również podpowiedzieć zupełnie nowy kierunek, o którym wcześniej nie myślałyśmy.

Przeczytaj także: 15 historii sukcesu, które zaczęły się od wielkiej porażki

Jak określić swoje talenty? A co jeśli nie potrafimy tego zrobić? Oto 5 pytań, które warto sobie wówczas zadać.

1. Co ja właściwie lubię robić?

Wiele z tych rzeczy, które są naszą pasją lub po prostu lubimy je robić, mogą wskazywać na nasze talenty. U mnie było to czytanie książek. U innych może być to przyjemność z chodzenia po górach (nie boisz się wysiłku, sprawdzasz się w trudnych warunkach, odważnie podejmujesz wyzwania), poznawanie historii regionu (potrafisz gromadzić wiedzę, wiesz jak wyszukiwać informacje) albo z rozmawiania z ludźmi (potrafisz nawiązywać relacje, słuchać, zdobywać cenne informacje).

2. W czym jestem dobra?

Co uważasz za swoją silną stronę? Co przychodzi ci łatwo i w sposób naturalny? Może jesteś urodzoną mówczynią? A może doskonale formułujesz myśli na papierze? Doskonale radzisz sobie z analizą danych? A może potrafisz wyciągać syntetyczne wnioski z informacji, które posiadasz? Każda rzecz, która pomaga ci w osiąganiu celów i w tym, co robisz to twój potencjalny talent!

3. Co lubiłam robić jako dziecko?

Czasem w określeniu swoich talentów bardzo pomaga wycieczka w przeszłość. Jako dzieci często wykorzystujemy naturalne talenty, o których z wiekiem zapominamy. Także dlatego, że ulegamy stereotypom – a to, że coś nie wypada dziewczynce, a to, że to coś niepotrzebnego. Jeśli jednak jako dziecko wchodziłaś na plac zabaw i natychmiast nawiązywałaś nowe przyjaźnie, możesz mieć talent do budowania relacji. Jeśli wymyślałaś wciąż nowe zabawy, możesz mieć talent do kreacji. A może widząc dwoje dzieci, które się kłócą, biegłaś, rozdzielałaś je i godziłaś? Możesz być utalentowanym negocjatorem, który dobrze radzi sobie w sytuacjach konfliktowych.

4. Jak radzę sobie lub radziłam w sytuacjach kryzysowych?

Kryzys to naturalny moment, w którym ujawnia się wiele naszych talentów. Postawieni pod ścianą nagle odkrywamy, że potrafimy ułożyć plan działania, zbudować strategię, określić i realizować cele, zarządzić ryzykiem i wiele, wiele innych. A zatem zastanów się, co pomogło ci radzić sobie, gdy dopadały cię różne kryzysy. Odpowiadając, nazwiesz i zdefiniujesz swoje talenty.

5. A może zapytam innych o zdanie?

Jeśli chcesz uzupełnić swoją wiedzę o sobie, zawsze warto zapytać o swoje mocne strony innych. Możesz być zaskoczona, ile się dowiesz. Często inni dostrzegają w nas to, czego my sami nie widzimy. Na przykład naszą sumienność, otwartość na nowe wyzwania, chęć rozwoju, poczucie humoru i optymizm. Tak, to też talenty. I pamiętaj, każdy z nas ma wiele uzupełniających się talentów. Dlatego nie ustawiaj w poszukiwaniu ich wszystkich.