Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Jak ona wygląda? Ale gruba! – to przykłady body shamingu, zjawiska, które dotyka wiele z nas. Te kobiety pokazują jak z nim walczyć.

Jak ona wygląda? Ale gruba! – to przykłady body shamingu, zjawiska, które dotyka wiele z nas. Te kobiety pokazują jak z nim walczyć.

czym jest body shaming

 

Na pewno nie raz zdarzyło ci się spojrzeć na siebie i skupiać się na wszystkich fałdkach tłuszczu i innych niedoskonałościach. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego, gdy Jennifer Aniston zje większy lunch, media natychmiast insynuują, że jest w ciąży?

Dlaczego, gdy w serialu Empire pokazano erotyczną scenę z udziałem Gabourey Sidibe, w internecie zawrzało od hejtu?

Dlaczego, ze wspaniałego występu Lady Gagi podczas Super Bowl, wszyscy zapamiętali tylko jej fałdki na brzuchu?

To wszystko efekty zjawiska nazywanego body shamingiem, czyli zawstydzania złośliwymi lub niewybrednymi komentarzami kobiet z powodu tego, jak wyglądają. To także oczekiwanie, że wszystkie powinnyśmy wyglądać doskonale – zawsze szczupłe, zgrabne i bez zarzutu. Jego przeciwieństwem i sposobem na walkę z krytyką jest ruch Body Positivity, który pokazuje, że wygląd nie determinuje naszej wartości. Przekonuje także, jak ważna jest akceptacja własnego ciała takim, jakie jest i udowadnia, że życie w cieniu ciągłych ocen prowadzi tylko do frustracji.

Coraz więcej kobiet przeciwstawia się wyśrubowanym medialnym kanonom piękna i pokazuje jak walczyć z bodyshamingiem! Zobacz 5 pozytywnych przykładów!

1. Celeste Barber i jej parodie na Instagramie

Na Instagramie furorę robi profil Australijki Celeste Barber. Blogerka, aktorka komediowa i komiczka parodiuje zdjęcia zamieszczane przez celebrytów. Celeste Barber w pozytywny i dowcipny sposób wyśmiewa próżność i perfekcjonizm gwiazd. Kopiując zdjęcia celebrytek, pokazuje tę niepozowaną rzeczywistość – taką z fałdkami tłuszczu, cellulitem i bez ekipy makijażystów. Pomaga też innym kobietom spojrzeć na swój wygląd z przymrużeniem oka, pokazując, ile w ideałach jest zasługą Photoshopa. Jeśli chcesz, zobaczyć jak Celeste wcieliła się w rolę takich gwiazd jak Beyonce, Kim Kardashian, czy Celine Dion, koniecznie zajrzyj na jej profil na Instagramie @celestebarber

With fame comes boats, bikinis, flexibility and humility. #celestechallengeaccepted #celestebarber #funny #gigigorgeous (? @mrsmillahs )

Post udostępniony przez Celeste Barber (@celestebarber)

DID SOMEONE SAY HOLIDAY? #celestechallengeaccepted #celestebarber #funny #KendalJenner @expediaau #Expediaau #sp

Post udostępniony przez Celeste Barber (@celestebarber)

2. Beth Leipholtz, czyli bądź sportowcem, ale nie w bikini

Beth Leipholtz jest jedną z dziennikarek piszących dla Huffington Post. Ostatnio podzieliła się tam historią o tym, jak organizatorzy sportowego eventu sprawili, że poczuła znowu wstyd z powodu własnego wyglądu. Kobieta przez lata zmagała się z brakiem akceptacji dla swojego ciała. Dzięki samozaparciu udało jej się wreszcie zaakceptować siebie. Z tą nowo zdobytą pewnością siebie, Beth wzięła udział w zawodach sportowych. Zawody odbywały się na wodzie i Beth ubrana była w bikini. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie zdjęcia, które organizatorzy robili uczestnikom. Beth kończąc wyścig, zapozowała do zdjęcia, uśmiechnęła się i myślała, że na tym koniec. Problemy zaczęły się jednak, kiedy dostała od organizatorów wydarzenia maila ze swoim zdjęciem i oświadczeniem, że niestety nie zostanie ono wstawione na stronę, ponieważ… miała na sobie bikini. A właściwie, dlatego, że jej ciało w bikini nie było idealne. Zmotywowało ją to do napisania artykułu i podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat bodyshamingu z innymi.

Cały artykuł możesz przeczytać TUTAJ.

3. Mamy Głos i kampania #bodystory

Mamy Głos to inicjatywa pięciu dziewczyn nastawiona na promocję praw, kultury i historii kobiet wśród nastolatek. Mamy Głos chce, by każda dziewczyna czuła się dobrze i bezpiecznie w swoim domu, szkole oraz nauczyła się akceptować własne ciało. Pokazuję, że każda z nas jest wystarczająco silna, by zmienić świat. Dziewczyny ruszyło ostatnio z nową akcją pod hasłem #bodystory. Oprócz artykułów propagujących ciałpozytywność, zaprosiły też do współpracy inne osoby, by podzieliły się historiami ich ciał i budowania akceptacji dla własnego wyglądu.
Ruszyły także z akcją crowdfundingową, na której zbierają fundusze na organizację warsztatów ciałopozytywności dla nastolatek. Dziewczyny zachęcają do nagrania krótkiego filmiku, w którym opowiecie o historii swojego ciała i opublikowania go na Facebooku bądź Instagramie, przy użyciu hasztagu #bodystory. Chcą w ten sposób sprawić, aby jeszcze więcej osób dowiedziało się o ich akcji.

4. 21-letnia artystka, która zamienia „wady” w kolorowe dzieła sztuki

Na swoim Instagramie, Cinta Tort Cartró, uwiecznia zmiany kobiecego ciała, takie jak rozstępy w tęczowych barwach. Jedna z jej ostatnich serii zdjęć oznaczona jest hasztagiem #manchoynomedoyasco, co można przetłumaczyć jako: “nie wstydzę się swoich plam”. Jest częścią większej artystycznej akcji, która ma na celu destygmatyzację menstruacji. Na innych zdjęciach artystki możemy zobaczyć także, rozstępy w kolorach tęczy i inne zdjęcia w tematyce kobiecej, ukazane w typowych dla Cartró kolorach i technice akwareli. Koniecznie zapoznajcie się z twórczością tej młodej dziewczyny na jej Instagramie @zinteta

#estrías ???❤️?? Hola a todxs! Hoy ha sido precioso. Hoy he trabajado en medio de la montaña de mi pueblo, rodeada de la naturaleza más savia y pura. Resultados mágicos, estad atentxs! Quiero agradeceros el apoyo constante, vuestros mensajes y correos… y, aunque no os haya respondido a todxs, intentaré hacerlo durante estos días. Estoy muy en shock, muy emocionada, piel de gallina. Esto es precioso, gracias. Hi people! Today I worked in the mountain, surrounded by pure and sap nature. Magical results, stay tuned! Thanks for all the messages, for the constant support… I will try to answer all of you during these days. I’m very excited and shocked. This is beautiful. Lots of love. Cinta.

Post udostępniony przez ¿ Cinta Tort Cartró (@zinteta)

5. Dziennikarki „Wysokich Obcasów” i ich #ciałogotowenaplaże

Na oficjalnym profilu na Instagramie zostało opublikowane zdjęcie dziennikarek gazety „Wysokie Obcasy” w kostiumach kąpielowych. Zdjęcie jest początkiem akcji “Ciało gotowe na plażę”. Ma ona zachęcić czytelniczki do przesyłania zdjęć swoich ciał w bikini. Tych prawdziwych, dalekich od ideału, ale przez to niepowtarzalnych i po prostu pięknych. Oprócz tego w magazynie pojawi się też seria tekstów na temat pozytywnego spojrzenia na własne ciało.

Nasze ciała są gotowe na plażę. I na ulicę, i do pracy, i na basen, i do łóżka. Są gotowe, bo są nasze. Prawdziwe, niedoskonałe i wspaniałe. Jeśli macie dość absurdalnego poczucia, że coś z waszym ciałem jest nie tak, prześlijcie nam swoje zdjęcia w kostiumie na adres wysokieobcasy@wyborcza.pl lub wrzućcie na Instagram z #cialogotowenaplaze, #cialopozytywne @seilekcja @mo_tutak @olalubanska @sulej.kubik #takapraca

Post udostępniony przez Wysokie Obcasy (@wysokieobcasy.pl)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!