Czym jest coaching kryzysowy? Odpowiada Paulina Kliś, coach w biznesie i uczestniczka warsztatów Sukces TO JA

Małgorzata Kwiatkowska

 

 

„Cieszą mnie również takie „małe momenty” kiedy klient wyciąga wnioski czy dokonuje czegoś „odkrywczego” czego wcześniej nie dostrzegał, a to spostrzeżenie zmienia jego nastawienie.” – wyznaje Paulia Kliś, coach w biznesie i coach kryzysowy.

 

Co to jest właściwie coaching kryzysowy?

Coaching kryzysowy to połączenie elementów interwencji kryzysowej i coachingu klasycznego. W pierwszym etapie pracy elementy interwencji kryzysowej są niezbędne, ponieważ klient, kiedy doświadcza kryzysu postrzega sytuację czy zdarzenie w sposób często wyolbrzymiony, jest “pochłonięty” tą sytuacją i ma poczucie zazwyczaj, że “świat zawalił mu się na głowę”, mocno przeżywa i rozpamiętuje zdarzenia. Dopiero kiedy klient, dzięki interwencji kryzysowej, odzyskuje panowanie nad sytuacją i dokonuje jej reinterpretacji, można pracować stosując klasyczny coaching.

Co skłoniło Ciebie do wyboru takiej specjalizacji jaką jest coaching kryzysowy?

Kiedy zaczęłam praktykę jako coach, osoby, które do mnie się zgłaszały w większości doświadczyły trudnej dla nich sytuacji, z którą nie byli w stanie sobie poradzić i myśleć “trzeźwo” lub doświadczali długotrwałego stresu. U niektórych osób zaobserwowałam objawy somatyczne takie jak brak sił, poczucie bezradności, problemy ze snem. Nie szukałam takich osób, po prostu działo się to samoistnie. Na tamten moment czegoś mi brakowało. Widziałam, że metody coachingu klasycznego nie są odpowiednie w stanie, w którym znajduje się klient. Wtedy postanowiłam zgłębić swoją wiedzę i trafiłam na szkołę, w której uczą właśnie coachingu kryzysowego i podstaw psychologii. W pracy z osobami w kryzysie czuje się najlepiej i daje mi to ogromną satysfakcję z tego co robię, ponieważ mam możliwość wsparcia osoby w trudnej dla niej sytuacji i co więcej wesprzeć ją w dalszym rozwoju, kiedy kryzys już się skończy.

Co to w ogóle jest kryzys? 

Dziękuję za to pytanie, bo chociaż słowo kryzys jest powszechnie znane i używane to warto zgłębić to pojęcie. Mam na myśli oczywiście kryzys psychologiczny :) Kryzys to specyficzna reakcja zdrowego człowieka na trudną sytuację. Aby kryzys wystąpił musi pojawić się czynnik, który go wywołał. Osoba wówczas dokonuje jego interpretacji w taki sposób, że wyczerpuje to jej zasoby do skutecznego radzenia sobie w codziennym życiu.

Z jakimi rodzajami kryzysów pracujesz? Podaj proszę przykłady. 

Pracuję nie tylko z klientami w kryzysie, ale też zajmuje się coachingiem klasycznym np. przy zmianie nawyków czy podniesieniu umiejętności sprzedażowych handlowców, pośredników nieruchomości. Jeśli chodzi o coaching kryzysowy to wspieram kobiety w ciąży oraz osoby, które straciły bądź zmieniły pracę i osoby, które zagubiły poczucie sensu w życiu, a także osoby, które doświadczyły rozstania.

Co to jest interwencja kryzysowa? 

Interwencja to krótkotrwała, szybka pomoc psychologiczna, która ma na celu opanować kryzys, jednakże niekoniecznie rozwiązać problem. Praca jest bardzo intensywna, spotkania są częste w tym okresie, aby klient mógł odbudować poczucie wpływu na swoje życie i znaleźć sposób na powrót do równowagi. Bardzo ważna jest wówczas atmosfera i relacja z interwentem, klient musi mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa, musi czuć się zrozumiany i nieoceniany.

Czym różni się coaching kryzysowy od np. psychoterapii?

Jest kilka różnic pomiędzy coachingiem kryzysowym a psychoterapią. Jedną z nich jest to, że na psychoterapię zgłaszają się osoby w już pogłębionym kryzysie czy depresji. Skupia się ona na wyjściu z niepożądanego stanu do funkcjonowania osoby sprzed kryzysu czy depresji i na tym praca psychoterapeuty się kończy. Coaching kryzysowy natomiast daje możliwość wzrostu pokryzysowego, czyli kiedy klient już poradzi sobie z kryzysem pracuje dalej z coachem metodami coachingu klasycznego i nie tylko dochodzi do stanu sprzed kryzysu, ale też może wykorzystać siłę pokryzysową, aby wyznaczać i osiągać swoje cele w różnych dziedzinach życia np. w pracy, czy w życiu prywatnym i po prostu spełniać się.

Jacy klienci mogą się do Ciebie zgłosić i skorzystać z coachingu?

Jeśli ktoś czyta ten artykuł i jest mu bliski temat kryzysu, bo wydarzyło się niedawno coś niespodziewanego w jego życiu np. niespodziewana ciąża, utrata pracy, rozstanie, czy inne wydarzenia zawodowe bądź rodzinne i zmaga się obecnie z emocjami, nie wie co ma dalej robić to warto, aby się zgłosił. Zapraszam też osoby, które niekoniecznie doświadczyły kryzysu, ale chcą dokonać jakiejś zmiany w swoim życiu, zmienić nawyk, poprawić relacje z bliską osobą, zwiększyć kontrolę nad własnym życiem, zwiększyć poczucie własnej wartości i pewności siebie.

Co uważasz dla siebie, za najważniejsze/najcenniejsze w pracy coacha kryzysowego?

Najcenniejsza dla mnie jest satysfakcja ze swojej pracy, że mogłam wesprzeć klienta w polepszeniu sytuacji, która często przekłada się na inne sfery jego życia. Cieszą mnie również takie „małe momenty” kiedy klient wyciąga wnioski czy dokonuje czegoś „odkrywczego” czego wcześniej nie dostrzegał, a to spostrzeżenie zmienia jego nastawienie. Podczas spotkań nie tylko klient rozwiązuje problem, czy osiąga cel, ale też coach rozwija się i pracuje nad sobą, to działa w dwie strony.

Jaką masz wizję (plany) własnego rozwoju zawodowego w najbliższej przyszłości?

Na pewno będę dalej pogłębiać swoją wiedzę i praktykę, bo aby być dobrym coachem to jest niezbędne. Przygotowuje się do Akredytacji Izby Coachingu, więc to jest mój cel na najbliższy czas. Organizuje też w najbliższym czasie warsztaty między innymi dla kobiet w ciąży i z RTZ (racjonalnej terapii zachowań), w których mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą np. zmienić swoje nawyki czy niechciane zachowanie.

Jakie są Twoje marzenia?

Mam sporo marzeń, niektóre już spełniłam inne jeszcze nie, ale to kwestia czasu J Jestem w trakcie spełniania swojego marzenia zawodowego, czyli stania się bardzo dobrym coachem. Prywatnie chciałabym więcej podróżować z rodziną.

Uczęszczasz także na warsztaty Sukces TO JA.

Tak uczestniczyłam w warsztatach w Opolu. Najbardziej podobał mi się sposób prowadzenia warsztatów. Spotkania były praktyczne, bo większość osób biorąca w nich udział miała możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami, skorzystania z wiedzy i odniesienia jej do swoich doświadczeń.

>> SPRAWDŹ KIEDY SĄ NAJBLIŻSZE WARSZTATY SUKCES TO JA W TWOIM MIEŚCIE TUTAJ! <<

 

***

BOHATERKA WYWIADU
Paulina Kliś
– ekonomista, coach w biznesie i coach kryzysowy. Miłośniczka rozwoju osobistego i spacerów z rodziną po górach. Właścicielka firmy PKstudio Paulina Kliś. Empatyczna i odważna kobieta z dużym poczuciem humoru.

WYWIAD PRZEPROWADZIŁA
Małgorzata Kwiatkowska – doradca zawodowy, pedagog pracy, trener rozwoju osobistego. Ambasadorka programu Sukces TO JA Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Od 13 lat związana z administracją publiczną. Twórca marki „Sukcesomania” (www.sukcesomania.com), poświęconej doradztwu zawodowemu i e-learningowi. Specjalistka od pisania CV. Prowadzi rubrykę „kobieteria” w lokalnej gazecie. Twórczyni festiwalu „Energia jest w Tobie” i opolskiego klubu inspiracji. Autorka kilku narzędzi coachingowych. Wspiera w prowadzeniu kariery osoby tak, by ich przebieg był zgodny z ich wartościami, talentami, marzeniami, potrzebami i umiejętnościami. Pomaga obiektywnie i rzetelnie ocenić aktualną sytuację zawodową oraz wskazuje możliwości i zagrożenia w kreowaniu przyszłości zawodowej. Świetnie odnajduje się na sali szkoleniowej. W wolnych chwilach prowadzi blog z rozwoju osobistego oraz blog kulinarny www.bonappetitmalgorzaty.blogspot.com