Izabela Wołyniec-Sobczak

Prosto i krótko o tym, dlaczego twoje CV i list motywacyjny nie działają. Sprawdź sama!

Izabela Wołyniec-Sobczak

 

 

Znowu nie zaprosili Cię na rozmowę kwalifikacyjną i zastanawiasz się, czego Ci brakuje? Nie otrzymujesz odpowiedzi na aplikacje i tracisz wiarę we własne kompetencje. Takie podejście to najgorsze co możesz zrobić na etapie poszukiwania nowej pracy. Zobacz jak zmienić nastawienie i stworzyć CV, które przykuje uwagę potencjalnego pracodawcy.

Nie bierz tego do siebie!

Na co dzień jestem rekruterem, ale także doradcą zawodowym i coachem kariery. Pracuję z pracodawcami szukając im najlepszych pracowników a jednocześnie indywidualnie z kobietami – pomagam im znaleźć satysfakcjonującą pracę. Kiedy trafiają do mnie kobiety, które już jakiś czas szukają pracy, często słyszę od nich:
– Zastanawiam się, co jest ze mną nie tak, że nie mogę znaleźć nowej pracy. Co robię źle?
– Czego mi brakuje, czego nie umiem, czego nie wiem, że nie otrzymuję odpowiedzi na moje aplikacje, nie otrzymuję zaproszeń na rozmowy rekrutacyjne?

To jest niewłaściwe myślenie. Chciałabym Cię uczulić na to, że może źle kierujesz swoją uwagę. Kierujesz ją na siebie i na swoje braki, zamiast na dokumenty aplikacyjne i ich braki. To najczęstszy problem z jaki spotykam się wśród kobiet. Jeśli Ty też w taki sposób myślisz o sobie, to ostrzegam Cię, że jesteś na dobrej drodze do podkopania swojej pewności siebie, co znacznie bardziej utrudni Ci szukanie pracy. Dlatego teraz skupmy się na twoich dokumentach aplikacyjnych.

Zasada jest taka – jeśli na 5 wysłanych aplikacji o pracę nie masz co najmniej 2 zaproszeń na rozmowę – to coś jest nie tak. Pytanie jednak nie brzmi “czego mi brakuje?”. Tylko “czego brakuje moim dokumentom, że nie zapraszają mnie na rozmowy?”.

Rekruterzy widzieli już wszystko

Wstępna selekcja CV to szybki proces, a rekruterzy widzieli już wszystko. Dlatego, jeśli Twoje CV nie wyróżnia się w morzu typowych, nudnych dokumentów, z których każdy zaczyna się tymi samymi wyrażeniami, w których brak odniesień do ogłoszenia, z których, powiedzmy sobie tak szczerze – nic nie wynika – to masz dużą szansę, że odpadniesz w pierwszej selekcji, nawet jeśli jesteś bardzo dobrą kandydatką na oferowane stanowisko.

Konkurencyjność na rynku pracy jest duża i minęły czasy, kiedy dokumenty wszystkich aplikantów mogły wyglądać tak samo. Twoim zadaniem obecnie jest “sprzedać” swoją osobę pracodawcy i Twoje CV musi być najlepszą ofertą przedstawiającą Ciebie.

Unikaj podstawowych szablonów

Co się jednak dzieje? Zdecydowana większość CV, które przychodzą w odpowiedzi na ogłoszenia, wygląda tak samo. W praktyce funkcjonuje bowiem kilka podstawowych szablonów, według których większość kandydatów przygotowuje swoje życiorysy. Jeśli niczym się nie wyróżniają – „giną w tłumie”. Podobny los czeka Twoje CV – jeśli wygląda tak samo jak inne, niczym się nie wyróżnia, to szansa, że zostanie wybrane i uważnie przeczytane, znacząco maleje już na tym etapie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: TOP 5 NARZĘDZI, KTÓRE MOŻESZ WYKORZYSTAĆ Z POSZUKIWANIU NOWEJ PRACY. WSZYSTKIE SPRAWDZONE PRZEZ UCZESTNICZKI PROJEKTÓW NASZEJ FUNDACJI

Nie ma jednego uniwersalnego wzoru

Jeszcze kilka lat temu uczono, jak powinno wyglądać CV. Obecnie trudno mówić o jednym – idealnym – wzorze. Na pewno powinno być czytelne, ale nie musi składać się z tych samych elementów. Warto zastosować przyciągające wzrok grafiki, np. logotypy poprzednich pracodawców. Nie obowiązuje już zasada CV na jedną stronę A4. Taka objętość nie pozwalała na wyczerpującą prezentację własnych osiągnięć. Obecnie CV może mieć nawet 3 strony A4, choć standardem są 1-2 strony. Jeśli jest czytelne i „inne”, na pewno nie odpadnie na etapie wstępnej selekcji.

Pokaż, jaka płynie korzystać z zatrudnienia właśnie Ciebie!

Listy motywacyjne i CV w większości ciągle wyglądają jak lata temu – wszystkie “na jedno kopyto”, jak nudne wypracowania szkolne. A powinny wyglądać jak atrakcyjne dla pracodawcy oferty – pokazywać, dlaczego to masz być właśnie Ty. Jaka korzyść z zatrudnienia Ciebie płynie dla pracodawcy. To znaczy, że to Ty musisz zacząć rozmowę. Robisz błąd, jeśli myślisz, że to jest zadanie rekrutera i liczysz na to, że będzie on żmudnie studiował każdą aplikację, wyszukiwał to czego potrzebuje, interpretował „co autorka miała na myśli” i porównywał zakresy obowiązków i umiejętności z Twojego CV z oczekiwaniami pracodawcy. To jest Twoje zadanie – upewnić się, że już na pierwszy rzut oka na Twoje CV i list motywacyjny, wiadomo czemu jesteś świetną i konkurencyjną kandydatką. Wiadomo, że Ci zależy i wiadomo, dlaczego warto Twoim dokumentom, a w efekcie i Tobie, poświęcić więcej czasu. Tego nie zrobi kolejny punkt w doświadczeniu czy edukacji. Tego nie zrobi sam zakres obowiązków. Tego nie zrobi żaden szablon ściągnięty z Internetu.

Przestań tracić czas!

Jeśli chcesz przestać tracić czas i szanse na najlepsze stanowiska to musisz poświęcić większą chwilę i stworzyć skuteczne dokumenty aplikacyjne. Nie ujednolicone z tym wszystkim co można znaleźć w Internecie, ale sprofilowane pod Ciebie i pod konkretne ogłoszenie o pracę. Uwydatniające to, co w Tobie jest najlepsze, w kontekście ogłoszenia o pracę, na które odpowiadasz. Do tego potrzebna jest tak naprawdę zmiana, w jaki sposób myślisz o swoich dokumentach aplikacyjnych oraz nauka nowego, skutecznego podejścia.

Jak wyróżniać się ze swoim CV?

Dobre CV powinno się wyróżniać i zwracać na siebie uwagę rekruterów. Może to być: oryginalna forma graficzna, przejrzysty układ, Twoje profesjonalne zdjęcie z uśmiechem, zastosowanie dyskretnej grafiki, kolorów, pogrubień, wypunktowań do wyróżnienia poszczególnych części CV. Zaznaczam – „dyskretnych”, gdyż zastosowanie zbyt wielu wyróżnień jest odbierane jako nieprofesjonalne. Wyróżnikiem Twojego CV może również być wstęp, który zaczyna się od innych słów niż zwykle są tam zamieszczane, a które sprawią, że zainteresujesz rekrutera. Wystarczą 2-3 zdania podsumowujące Twoje doświadczenie w odniesieniu do stanowiska, na które aplikujesz, aby spersonalizować swoje CV i zwiększyć szansę na zainteresowanie potencjalnego pracodawcy.

Jeśli patrząc na swoje dokumenty zastanawiasz się:
– jak ująć to, co najważniejsze,
– jak pisać treściwie,
– jak wybrać informacje, które tam umieścić,
– skąd wiedzieć, czego oni chcą,
– jak nadrobić brak w doświadczeniu czy innych wymogach
to nie martw się, nie jesteś w tym sama, wiele kobiet przychodzi do mnie z takimi właśnie pytaniami. Na szczęście jest na to sposób.

Co zrobić?

Zwyczajnie trzeba się nauczyć:
– jak podejść do każdego elementu aplikacji,
– jak aplikację sprofilować w odpowiedni sposób i skąd wiedzieć jakie informacje zawrzeć<
– o czym pisać, a o czym lepiej nie,
– co ma znaczenie, a co nie ma,
– jakich zasad przestrzegać, a jakie są mitem.

To nie jest zgadywanie, ale proces

To zdanie po zdaniu. I właśnie ten proces i ten sposób myślenia o swojej aplikacji chcę Ci przybliżyć moimi bezpłatnym ebookiem. Proces, który pozwala na każde ogłoszenie wysłać profilowaną, profesjonalną aplikację. To nie znaczy, że za każdym razem musisz te dokumenty pisać zupełnie od nowa. Wystarczy kilka drobnych, ale kluczowych zmian, żeby Twoje dokumenty były dopasowane pod ogłoszenie o pracę. Żeby zaczęły wyglądać jak konkretna oferta współpracy, atrakcyjna dla pracodawcy. Oraz żeby zaczęły przynosić Ci zaproszenia na rozmowę.

Już teraz możesz pobrać bezpłatnego ebooka i udoskonalić swoje dokumenty aplikacyjne – CV i list motywacyjny, aby były najlepszą wizytówką Ciebie “List motywacyjny, któremu nie oprze się żaden rekruter. 7 przykładów konkretnych zdań, jak nietuzinkowo rozpocząć list motywacyjny.”

POBIERZ E-BOOKA TUTAJ!

 

***

O AUTORCE
Izabela Wołyniec-Sobczak – Ambasadorka programu Sukces TO JA, coach i doradca kariery, rekruter oraz headhunter, ekspertka personal brandingu i  trenerka umiejętności miękkich. Jej  misją jest wspierać kobiety, które pracują na etacie, w rozwoju zawodowym, aby z odwagą i pewnością siebie sięgały po pracę swoich marzeń. Pomaga zaplanować ścieżkę kariery, przygotować plan zmiany zawodowej, znaleźć nową pracę. Uczy, jak poruszać się po wymagającym rynku pracy, jak przygotować skuteczne dokumenty aplikacyjne, jak zaprezentować się na rozmowie rekrutacyjnej oraz jak budować swoją markę osobistą, aby być cenionym i poszukiwanym przez pracodawców specjalistą. Prowadzi konsultacje dla klientek indywidualnych, oferuje kursy online i szkolenia otwarte. Autorka książki „Zawodowa odnowa. Przygotuj się i zdobądź pracę Twoich marzeń”. Prowadzi grupę na Facebooku „Menedżerki swojej kariery”, w której wspiera kobiety w życiu zawodowym.

www.wolyniecsobczak.com