Dlaczego warto biegać?

Poznaj 5 naturalnych dopalaczy, które dodadzą ci mocy

Dominika Jajszczak

Duża dawka energii, zmniejszenie stresu, poczucie szczęścia – naturalne dopalacze dodają mocy. Wytwarza je twój własny organizm podczas wysiłku fizyczneo.

TESTOSTERON

Choć testosteron kojarzy nam się głównie z mężczyznami, można się na niego natknąć także w kobiecych organizmach. Odgrywa on ogromną rolę w życiu biegaczy (nawet amatorów!), gdyż to właśnie dzięki niemu białko wykorzystywane jest do budowy mięśni. Zatem testosteron robi wszystko, co w jego mocy, aby zwiększyć siłę organizmu. Wysoki poziom tego hormonu stymuluje także przyswajanie wapnia. Co to oznacza? Mniejsze ryzyko osteoporozy. Z tego właśnie powodu trening biegowy zalecany jest kobietom po menopauzie, które są szczególnie narażone na te dolegliwości.

GRELINA

Nasz wewnętrzny dietetyk – grelina – powoduje ssanie w żołądku. Trening biegowy zmniejsza jej wydzielanie i odczuwalny głód. Jej poziom spada także kiedy się wysypiamy dlatego deficyt snu wpływa na poziom odczuwalnego przez nas głodu. Ilość wydzielanej przez nasz organizm greliny może także zależeć od poziomu stresu. Zatem zamiast „zjadać” nasze troski, przebiegnijmy się trochę.

ENDORFINA

Endorfina jest odpowiedzialna za tzw. euforię biegaczy. Jest to „narkotyk” ludzi aktywnych fizycznie, który sprawia, że znacznie poprawia im się samopoczucie. Jednak nie każdy organizm wydziela endorfinę podczas treningu. Zazwyczaj jej poziom zaczyna wzrastać dopiero po pół godziny od startu treningu. Zanika zaś po około 30 minutach od zakończenia ćwiczeń. Krótko? Owszem, ale każdy biegacz potwierdzi, że warto. To właśnie przez endorfinę bieganie uznawane jest jako efektywny reduktor stresu, a nawet naturalny lek na depresję.

KORTYZOL

Kortyzol odpowiada za dostarczenie energii pracującym mięśniom. Długodystansowy bieg stymuluje jego wydzielanie, jednak zalecany jest rozsądek, gdyż kortyzol lubi rywalizować z testosteronem. Zbyt duży poziom kortyzolu może mieć niszczący wpływ na efekty pracy testosteronu. Z tego powodu nierzadko zalecany jest trening krótki, ale intensywny, aby móc trzymać kortyzol na więzi.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: TRENUJESZ? TYCH BŁĘDÓW NIE POPEŁNIAJ!

TYROKSYNA

Za szybkość ludzkiego metabolizmu odpowiedzialna jest tyroksyna. Niski jej poziom będzie najprawdopodobniej oznaczać skłonności do tycia, zaś wysoki powiązany będzie z gubieniem zbędnych kilogramów. Tyroksyna wywołuje pewne kontrowersje wśród naukowców. Jedni z nich twierdzą, że zbyt duża ilość tej substancji niszczy gruczoł, który ją wydziela (tarczycę). Z drugiej zaś strony istnieje grupa badaczy, która wierzy, że intensywne ćwiczenia pozytywnie wpływają na działanie tegoż właśnie gruczołu. Pamiętajmy także o największych wrogach, samej tarczycy. Są to przede wszystkim napoje alkohole, słodkości, kofeina i stres. Jeśli zadbasz o tarczycę twój organizm ma szansę spalać większa ilość kalorii w mniejszym czasie.