kobieta

Dofinansowania na start firmy – jakich formalności należy dopełnić?

Jan Braatz

Planujesz założyć własną firmę? Zastanawiasz się, skąd pozyskać pieniądze na start? Nie wiesz, jakich dopełnić formalności? Przez wszystkie tajniki związane z dofinansowaniami przeprowadza Jan Braatz, CEO Biz Planner.

Jakie formalności i ile?

Tak jak pisałem w dwóch poprzednich artykułach, preferencyjne formy finansowania firmy możemy podzielić na wiele sposobów. Teraz skupię na stopniu sformalizowania całego procesu.

Zacznijmy więc od tych form, przy których nie będziesz musiała/ musiał przygotowywać setek stron dokumentów.

Jest to dofinansowanie z Urzędu Pracy i preferencyjna pożyczka Wsparcie w Starcie II. Pod kątem dokumentacji przeważnie zajmują między 40 a 50 stron. Natomiast lista załączników, które należy przygotować do tego naboru jest stosunkowo krótka i możliwa do utworzenia w ciągu kilku tygodni.

Oczywiście bez względu na stopień formalizacji, należy bardzo dokładnie przygotować się do tego procesu, ponieważ instytucje sprawdzające dokumentacje bardzo dokładnie ją weryfikują. Nie złożenie pewnych załączników lub błędy formalne – w niektórych przypadkach – mogą skreślić Twoje szanse na otrzymanie dofinansowania lub preferencyjnej pożyczki.

Po drugiej stronie barykady znajdziesz dofinansowanie LGD. Jest to dotacja  bardzo wymagająca względem przyszłego beneficjenta. Oprócz obszernego wniosku, który stanowi odrębny dokument, należy przygotować wyczerpujący biznesplan, w którym wskażemy m.in.

  • motywy podjęcia działalności gospodarczej w danej branży,
  • naszą osobę jako przedsiębiorcę,
  • innowacyjność przedsięwzięcia
  • badania rynku lokalnego,
  • uzasadnienie wyboru inwestycji pod kątem rzeczowym,
  • czy precyzyjną analizę finansową dotyczącą prognozowanych wyników i kosztów.


Sam proces weryfikacji dokumentacji w przypadku dotacji LGD jest także złożony. W pierwszej kolejności przechodzimy przez weryfikację lokalną, wynikiem której będzie lista rankingowa. Następnie po uprawomocnieniu się wyników, dokumentacja trafia do Urzędu Marszałkowskiego, który sprawdza już dokumenty pod kątem merytorycznym i formalnym.

Dotacje unijne na założenie działalności gospodarczej są rozwiązaniem pośrednim.

Jak długo będziesz czekać na pieniądze?

Kolejna kwestia, która interesuje wielu z Was. Nic w tym dziwnego. Bez przelewu środków nie zrealizujecie zamierzeń inwestycyjnych.

Dotacje z Urzędu Pracy z reguły weryfikowane są w ciągu 30 do 40 dni od zakończenia naboru/ złożenia dokumentów. Podobnie jest w przypadku pożyczki Wsparcie w Starcie.             

Dotacja unijna, ze względu na kilka etapów rekrutacji, z reguły rozstrzyga się w przeciągu 3 – 4 miesięcy.

Najdłuższą drogę przejdziesz, jeżeli zdecydujesz się na pozyskanie dotacji LGD. Ze względu na dwa etapy weryfikacji, mnogość i wielkość dokumentacji, cały proces trwa z reguły między 7 a 9 miesięcy. W skrajnych przypadkach nawet 12.

Kiedy możesz założyć działalność?

Oczywiście w większości przypadków dopiero po uzyskaniu finansowania, czyli po podpisaniu umowy o dofinansowanie/ preferencyjną pożyczkę. Natomiast jedna z dotacji pozwala na założenie firmy zaraz po złożeniu wniosku i jest to dofinansowanie z LGD.

Należy jednak pamiętać, że po złożeniu wniosku nie wolno Ci przystąpić do realizacji wydatków, które wskazałeś w biznesplanie pod kątem inwestycji.

Dlaczego? Jest to dotacja w formie premii, a nie refinansowanie. To znaczy, że umowa o dofinansowanie będzie zawierała dokładną listę rzeczy, które możesz sfinansować dopiero po jej podpisaniu. Dodatkowo, założenie działalności gospodarczej po złożeniu wniosku do LGD wiąże się z jeszcze jednym ryzykiem. Jeżeli Twój wniosek nie znajdzie się na liście wybranych wnioskodawców, a będziesz posiadał już firmę, to skreślisz sobie możliwość ubiegania się o inne formy pozyskania kapitału.

Niestety, bardzo często trafiają do mnie osoby, które proszą o pomoc w uzyskaniu dofinansowania na firmę założoną kilka – kilkanaście tygodni wcześniej. Niestety, ale nie da się pomóc takim przedsiębiorcom, ponieważ założyli już firmę, a żadna z dostępnych form nie pozwala na sfinansowanie świeżego start-up. Dlatego dla bezpieczeństwa, nie zakładaj firmy przed otrzymaniem finansowania w postaci dotacji lub preferencyjne pożyczki.

Które dofinansowanie jest dla ciebie?

W tym miejscu należy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie. Jakie środki będziesz musiała/ musiał przeznaczyć na inwestycje w ciągu pierwszych 6-7 miesięcy swojej działalności gospodarczej?

Określ, czy będą to raczej wydatki na koszty bieżące, takie jak marketing, wynajem, opłaty leasingowe. Być może będziesz potrzebował raczej jednorazowych wydatków w postaci m.in. maszyn, urządzeń czy oprogramowania? Z reguły jeżeli większość Twoich wydatków stanowią jednorazowe koszty inwestycyjne, to lepszym finansowaniem będzie dotacja z Urzędu Pracy lub dofinansowanie LGD.

Natomiast jeżeli ponad 50% nakładów inwestycyjnych to koszty bieżące – warto przemyśleć dotacje unijną lub preferencyjną pożyczkę Wsparcie w Starcie.

Oczywiście sytuacja każdego jest odrębna i wymaga dokładnej analizy dotyczącej także sytuacji życiowych/ zawodowych czy lokalizacji (obecnej lub przyszłej).

Wskazówki, które Wam przekazałem są pewnego rodzaju statystycznym uogólnieniem. Jeżeli potrzebujecie bardziej szczegółowego wywiadu, możecie skorzystać z mojej pomocy. Zawodowo zajmuję się spełnianiem marzeń moich Klientów poprzez doradztwo i zdobywanie odpowiedniego finansowania na start ich działalności gospodarczej.

Z przyjemnością także i Wam pomogę.

Jan Braatz

O autorze

Jan Braatz

  • twórca jednego z najpopularniejszych blogów poświęconych m.in. tematyce  zdobywania dofinansowań na założenie działalności gospodarczej bizplanner.pl/blog,
  • swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się także na kanale BizPlannerPl na youtube.com:
  • autor licznych publikacji internetowych o tematyce dofinansowań na założenie działalności,
  • absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunku Finanse i Rachunkowość,
  • założyciel firmy Biz Planner, która zajmuje się, w głównej mierze, pozyskiwaniem funduszy na rozpoczęcie działalności. Nieprzerwanie, od 2019 roku, pozyskuje setki dotacji rocznie,
  • dzięki szerokiej wiedzy i kompetencjom w zakresie świata dotacji, jest niezależnym doradcą, który dopasowuje odpowiednie fundusze na start firm Klientów,
  • skutecznie pozyskuje dofinansowania na założenie działalności gospodarczej w całej Polsce, setki przepracowanych wniosków procentują w znajomości zawiłych procedur i doradztwie najkorzystniejszych rozwiązań.