#Nie
Przepraszam
Za

8 marca, w Dzień Kobiet, ruszyła nowa kampania Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką #NiePrzepraszamZa zainicjowana przez Olgę Legosz i skierowana do wszystkich Polek. Akcja przede wszystkim ma być impulsem do tego, by kobiety nabrały pewności siebie i uwierzyły w swoje możliwości. Kampania ma wywołać dyskusję na temat tego, za co tak naprawdę w dzisiejszym świecie kobiety NIE powinny przepraszać.

Przeprowadzone przez Fundację Sukcesu Pianego Szminką badania pokazały jasno – największą barierą w rozwoju zawodowym kobiet i zakładaniu przez nie własnych firm jest ich brak pewności siebie. Okazuje się, że wiele Polek wciąż ma wycofaną, przepraszającą postawę. Kampania #NiePrzepraszamZa miała na celu to zmienić! Nie tylko zmusiła kobiety do refleksji nad sobą, ale także zachęciła do tego, aby informacją „za co nie będą przepraszać” podzieliły się w mediach społecznościowych, docierając tym samym do ogromnej liczby innych kobiet.

Kobiety ciągle dyskutują czy miały prawo do swojego wyboru czy nie. Poprzez tą akcję chcę, by kobiety czuły się z każdą decyzją pewnie i świadomie, jakakolwiek ona by nie była. Słowo przepraszam zakorzeniło się w naszej kulturze tak głęboko, że zaczęło być nadużywane. Ciągle się z czegoś tłumaczymy, a to dlatego że na wczesnym etapie wychowywania wpaja się dziewczynkom zwroty grzecznościowe. Przepraszajmy wtedy, kiedy popełniliśmy błąd i nie stawiajmy sobie granic, to nasz wybór i mamy to tego prawo. Kobietom zdarza się przepraszać za to, że zostały dłużej na macierzyńskim bądź nie, czy też za to, że dłużej zostały w pracy czy nie zdążyły z obiadem. Przepraszając oczekujemy pewnego wybaczenia, chcemy wiedzieć że nic się nie stało. Stawia nas to w pozycji słabszych, dlatego chcę pokazać, że kobiety mają prawo wybierać co chcą. Chcę, by nasza akcja społeczna przyczyniła się w rozwoju poczucia naszych praw i pozycji. Dlatego właśnie zachęcam kobiety w Polsce, żeby zwróciły na to uwagę w swoich mediach społecznościowych, gdzie aktywizujemy dyskusję na ten temat. Aby miały odwagę powiedzieć co w życiu wybierają, bez potrzeby przepraszania za to.

– mówi Ola Legosz, pomysłodawczyni akcji #NiePrzepraszamZa i współzałożycielka Fundacji Sukces Pisany Szminką.

Akcję #NiePrzepraszamZa wsparły gwiazdy m.in. Agata Młynarska, Zofia Maria Ślotała, Kinga Rusin, Joanna Jabłczyńska, Karolina Ferenstein-Kraśko, Beata Sadowska, Agnieszka Cegielska, Tatiana Mindewicz-Puacz, Ewa Chodakowska, Gabi Drzewiecka, Pani Gadżet Anna Nowak-Ibisz czy Anna Dereszowska.

Partnerami kampanii byli: BNP Paribas, Mastercard i Coca-Cola Polska.

Zarejestruj się aby otrzymać newsletter