Dzien Kobiet

Nie dajcie sobie wmówić. To nie żadne komunistyczne święto to Dzień Praw Kobiet

Olga Kordys Kozierowska

Kupię dziś kwiaty, nie tylko dla siebie. Pomyślę z wdzięcznością o tych wszystkich kobietach, które walczyły o to, bym miała dziś prawo do decydowania o sobie, prawo do edukacji, prawa wyborcze. Pomyślę nie tylko o sufrażystkach, ale też o kobietach współczesnych, które nadal walczą o naszą podmiotowość, bezpieczeństwo i godność. Czuję, że kolejne lata to czas, na wzmocnienie tych działań i aktywizację kobiet, które jeszcze do niedawna myślały, że te tematy ich nie dotyczą…

Święto kobiet! Ważne święto! Dzień Praw Kobiet! Więc nie dajcie sobie wmówić, że to jakiś komunistyczny wybryk z tradycją rajstop i goździka.

Na dowód tego kilka ważnych faktów:

  1. Pierwszy raz Dzień kobiet obchodzono w 1909r. w USA, po zamieszkach i strajkach kobiet w Nowym Jorku. Kobiety domagały się praw politycznych i ekonomicznych.
  2. W 1910 roku w Kopenhadze ustanowiono obchodzony na świecie Dzień kobiet mający ówcześnie służyć budowaniu społecznego wsparcia dla uzyskanie praw wyborczych przez kobiety.
  3. W 1911 roku po raz pierwszy obchodzono Dzień Kobiet w Austrii, Danii, Niemczech.
  4. W Polsce ponoć pierwszy raz Dzień Kobiet obchodzony był 24 marca 1924 r., ale strajki i marsze sufrażystek miały miejsce dużo wcześniej.
  5. Komuniści zrobili z Dnia kobiet święto państwowe. Zmieniło się to dopiero w 1993 r.
  6. W komunie, w tym dniu, publikowano zdjęcia zasłużonych kobiet dla kraju, by pokazać, że nie ma takiej dziedziny życia, w której kobiety nie biorą udziału – to myślę, w nowoczesnej formule dziś bardzo by się przydało…
  7. Walka o dopuszczenie kobiet do życia publicznego i przyznanie im takich samych praw osobistych i politycznych jakimi dysponowali mężczyźni rozpoczęła się w 1848 roku. Pierwszymi bohaterkami były Elizabeth Candy Stanton i Lucciettie Moti.
  8. W 1913 r. Wielkiej Brytanii sufrażystka Emily Davidson, chcąc skierować uwagę mediów, rodziny królewskiej i polityków w na sprawy kobiet, rzuca się pod galopującego w wyścigach konia i ginie na miejscu. Jej śmierć poruszyła tysiące ludzi, co wzmocniło ruch sufrażystek.
  9. Sufrażystki były zastraszane, więzione i bite. To jednak nie powstrzymało ich od wytrwałej walki. W końcu osiągnęły swój cel. Wywalczyły prawa dla kobiet.

 

Wiedza Nie Ma Płci

Jutro, by wzmocnić głos kobiet i obecność ich światopoglądu w mediach i w świecie biznesu, startujemy z akcją Wiedza Nie Ma Płci. Tłącznie pięć debat, w których to specjalistki i top menedżerki, zabierają głos. Jedynym mężczyzną będzie dziennikarz prowadzący wydarzenia – Jarosław Kuźniar.

Najbliższa debata odbędzie się już jutro 9 marca, a podczas niej ekspertki porozmawiają o tym czym jest sukces w świecie po pandemii oraz o tym, jak go mierzyć i do niego dążyć, pomimo przeszkód.

 

Kolejne debaty w ramach inicjatywy Wiedza Nie Ma Płci odbędą się w dniach 16, 23, 30 marca, zaś 6 kwietnia odbędzie się Debata Fire Chat o tym, jaki będzie świat po pandemii, czym charakteryzuje się współczesne przywództwo i jak budować stabilność finansową w niestabilnych czasach. 

***

Zdjęcie główne: Archiwa Imperial War Museum