Empatia – jak i po co ćwiczyć neurony lustrzane?

Ania Jędrych, Redakcja Inemo

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

Emocje to fenomen XXI wieku. Neuronauka pokazuje, że coraz większą rolę pełni dziś ich odczytywanie oraz wyczuwanie nastrojów innych ludzi.

Emocje to fenomen XXI wieku. Neuronauka ujawnia ich niezwykłą wartość. Podpowiada, że stany te poprzedzają myślenie, są doskonałym motywatorem oraz wsparciem dla komunikacji. Pokazuje, że coraz większą rolę pełnią dziś umiejętności miękkie, a więc odczytywanie emocji oraz wyczuwanie nastrojów innych ludzi.

Empatii, bo o niej mowa, nie można dotknąć ani usłyszeć, można ją za to poczuć i w sobie rozwijać. Czy warto? Henry Ford – amerykański przemysłowiec, założyciel Ford Motor Company, mawiał, że „sekret sukcesu leży w umiejętności patrzenia na rzeczy zarówno z pozycji rozmówcy, jak i własnej”. To możliwe. A wszystko dlatego, że natura wyposażyła nas w specjalne struktury w mózgu – tzw. neurony lustrzane.

Sekret neuronów lustrzanych

Neurony lustrzane. Nazwa nieco enigmatyczna. Odkrył je na początku lat 90. włoski neurofizjolog – Giacomo Rizzolatti. Są to grupy komórek nerwowych, czyli neuronów, które aktywują się podczas wykonywania pewnej czynności bądź obserwowania jej u innych. Spełniają niezwykle ważne funkcje: pozwalają lepiej rozumieć rozmówcę, czuć to, co on, a nawet przewidywać jego intencje. Neurony lustrzane stanowią więc fundament empatii. To za ich sprawą na naszych twarzach pojawia się smutek, kiedy ktoś płacze i uśmiech, gdy z innych emanuje szczęście. To one czynią ziewanie zaraźliwym. Na cudze cierpienie każą reagować bolesnym grymasem twarzy, na radość – pasją. To one sprawiają, że w obliczu cudzych problemów natychmiast wyciągamy pomocną dłoń. Neurony lustrzane to mali geniusze, którzy czynią nasze życie intensywnym doznaniem, a obcowanie z drugim człowiekiem – niekończącą się przygodą. Aby bez zarzutu spełniały swoje funkcje, warto czasem dać im „wycisk”.

Plan treningowy dla neuronów lustrzanych

Człowiek, jako istota stworzona do funkcjonowania w grupie, posiada tak zbudowany mózg, aby mógł swobodnie wchodzić w interakcje z innymi członkami społeczności. Jeśli chcemy utrzymać najlepszy poziom interakcji, niezbędna jest dobrze rozwinięta umiejętność rozumienia innych ludzi oraz zdolność przewidywania ich zachowania. W tym miejscu zza kulis wychyla się nieśmiało „aktorka” pierwszego planu – empatia.

Empatia rozwija się dzięki aktywności neuronów lustrzanych. Stąd tak ważny jest skuteczny plan treningowy tychże struktur. Co robić? Same przyjemne rzeczy! Przede wszystkim spotykać się i rozmawiać z ludźmi – bliskimi bądź przypadkowo poznanymi. Świetną gimnastyką będą plotki z sąsiadką, niezobowiązująca rozmowa z kierowcą taksówki lub pasażerem pociągu, którym akurat podróżujemy. Ten sam efekt zyskamy, opiekując się dzieckiem – przebywanie z nim to niekończąca się lekcja domysłów oraz przewidywania jego oczekiwań, preferencji, potrzeb, uczuć i emocji. Neurony lustrzane pobudzi także regularny kontakt z książką i… serialami. Najlepiej, by zawierały wiele wątków oraz tętniły różnorodnością relacji. To niepodważalny argument, aby wreszcie bez wyrzutów sumienia
i poczucia straty czasu, zasiąść przed telewizorem i obejrzeć kolejny odcinek „M jak miłość”. Takie seanse to niezawodny fitness inteligencji emocjonalnej.

„Skutki uboczne” silnej empatii

Empatia to klucz do drugiego człowieka. Jest niczym pomost łączący różnorodne byty, szyfr, który usprawnia komunikację i poszerza horyzonty. Jej wysoki poziom wyzwala w nas wigor i gotowość działania. Rozbudza pewność siebie, odwagę, by stawić czoła wyzwaniom oraz otwartość na świat, by czerpać z niego jak najwięcej. W biznesie silna empatia oznacza przede wszystkim dobrą jakość zarządzania ludźmi. Przyczynia się do wzrostu efektywności pracowników oraz poprawy jakości współpracy z klientem. Dzięki empatii możemy zyskać mistrzostwo w dziedzinie dialogu i negocjacji. Jest ona równoznaczna ze zdolnością konstruktywnego rozwiązywania kryzysów, umiejętnością budowania satysfakcjonujących relacji zawodowych, a także osobistych.

Silnie rozwinięta zdolność empatii niesie za sobą całą gamę korzyści – zarówno dla życia zawodowego, jak i prywatnego. Nie wolno nam zapominać, że stanowi owoc regularnych treningów neuronów lustrzanych. Spotkania i rozmowy z ludźmi, ciekawa lektura i wielowątkowe seriale pełne relacji – to tylko niektóre z aktywności stymulujących ich pracę. Gdzie szukać inspiracji? Jak zaplanować trening odpowiedni dla siebie? Świetną linią startu może być MindSpa – innowacyjny program zarządzania emocjami, oparty na zasadach neuronauki, który wprowadza w arkana umysłu, emocji i intuicji. Wybija z rutyny, zwiększa świadomość siebie i otoczenia. Otwiera na zmiany, wskazuje niekonwencjonalne ścieżki rozwoju, metody błyskawicznego resetu oraz poprawy nastroju. Program MindSpa to lifting umysłu, który rozrusza neurony lustrzane, a stosowany regularnie pozwoli czerpać z życia pełnymi garściami.

***

Autorski program MindSpaTM opracowany przez prof. Rafała Ohme opiera się na najnowszych odkryciach neuronauki i psychologii. Wykorzystuje objętą patentem technologię iCodeTM oraz neurofitness. Skierowany jest do specjalistów, menadżerów, przedsiębiorców oraz wszystkich tych, którzy znają smak sukcesu,
a jednocześnie dążą do samopoznania i samorealizacji, chcą uniknąć wypalenia, zachować kreatywny umysł, otworzyć się na zmiany, zadbać o siebie i bliskich. MindSpa to szansa na spotkanie nietuzinowych ludzi oraz ciekawa propozycja dla tych, którym się wydaje, że na rynku szkoleń już nic ich nie zaskoczy.

Firma Inemo organizuje MindSpa w dwóch formach: otwartej i zamkniętej (Business Edition) – dla firm. Najbliższa edycja MindSpa w formule otwartej odbędzie się 18 października br. w Warszawie. Zapraszamy do udziału!

Szczegóły wydarzenia oraz rezerwacja miejsc na stronie www.mindspa.pl

Zarejestruj się aby otrzymać newsletter