wsparcie

Fundacja Feminoteka otworzyła pierwszy w kraju Punkt pomocy dla kobiet po doświadczeniu gwałtu

W Polsce nie ma żadnej wyspecjalizowanej instytucji, w której kobieta po doświadczeniu przemocy seksualnej, w tym gwałtu mogłyby otrzymać fachową, bezpłatną i wolną od stereotypów pomoc w szerokim zakresie. Minęło 8 lat od rządowego zobowiązania do stworzenia takiego ośrodka, wynikającego z ratyfikacji konwencji stambulskiej. To znów organizacje społeczne wypełniają tę lukę. Pierwszy w kraju Punkt pomocowy uruchomiła fundacja Feminoteka.

Tak zwana ciemna liczba przypadków przemocy – przede wszystkim przemocy seksualnej – jest ogromna, ponieważ przemoc często jest ukrywana i nie zgłaszana lub zgłaszana w wyjątkowych okolicznościach. W Polsce oficjalnie odnotowuje się̨ jedynie około 8% tego typu przestępstw. Niemal 92% zgwałconych kobiet nikomu nie zgłasza tego faktu, nie szuka pomocy i wsparcia, gdyż wstydzi się i nie wierzy w realną pomoc, a także z powodu braku przeszkolenia i wsparcia ze strony instytucji mających pomóc ofiarom oraz odpowiednich procedur.

Punkt pomocy dla kobiet po doświadczeniu gwałtu

Adres Punktu nie jest upubliczniany. Dla zapewnienia poczucia bezpieczeństwa i poufności poznać go mogą jedynie pracownice, wolontariuszki i kobiety zwracające się o pomoc.

Punkt zapewnia usługi psychologiczne, terapeutyczne, prawne, medyczne, a także wsparcie asystenckie dla pokrzywdzonych. Znajdą w nim pomoc kobiety po 18 roku życia, każdej orientacji seksualnej (także osobom transseksualnym), które doświadczyły gwałtu lub innej formy przemocy seksualnej w dowolnym momencie swojego życia.

Nie ma danych obrazujących w sposób rzetelny skalę przemocy seksualnej wobec kobiet w Polsce, ponieważ gwałt często jest niezgłaszany lub zgłaszany w wyjątkowych okolicznościach. Badania pokazują, że aż dziewięć na dziesięć kobiet nie zgłasza tego faktu przez poczucie wstydu i braku wiary w realną pomoc. Mowa nie tylko o ukaraniu sprawcy, ale także o terapii traumy czy zorganizowaniu doraźnej pomocy, by pokrzywdzona mogła wyjść z przemocowej sytuacji w związku, pracy czy domu rodzinnym i rozpocząć, czasem wieloletni, proces dochodzenia do równowagi

Ponad 80% kobiet, które doświadczyły gwałtu, cierpią na zespół stresu pourazowego, ale nie stać ich na wieloletnie terapie.

Od 2005 roku Feminoteka pomaga kobietom po doświadczeniu przemocy, od kilku lat skupia się na pomocy w przypadkach przemocy seksualnej. Udziela pomocy psychologicznej, terapeutycznej i psychotraumatologicznej, a także prawnej, prowadzi grupy wsparcia i telefon pomocowy z dyżurami ekspertek, specjalny Fundusz dla kobiet po gwałcie, wspiera pokrzywdzone również finansowo. Rocznie około 400 kobiet korzysta z różnych form wsparcia fundacji.

Wytyczne dotyczące zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej zostały zapisane w Konwencji Rady Europy z 2011 roku, nazywanej konwencją stambulską. Strony konwencji zobowiązały się m.in. do tworzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy seksualnej. Polska ratyfikowała ją w kwietniu 2015 roku.

„Minęło już osiem lat, a Polska wciąż nie wywiązała się z tego obowiązku. Wypełniamy więc tę lukę, otwierając Punkt pomocy dla kobiet po doświadczeniu gwałtu, ponieważ pokrzywdzone nie mają w naszym kraju żadnej wyspecjalizowanej instytucji, w której mogłyby otrzymać fachową, bezpłatną, wolną od stereotypów pomoc w szerokim zakresie. Widzimy potrzebę tworzenia podobnych ośrodków także lokalnie” – tłumaczy Joanna Piotrowska.

Według danych polskiej policji kobiety stanowią̨ od 92% do 93% osób doświadczających przemocy seksualnej w Polsce

Wanda C. doświadczała rożnego rodzaju przemocy od byłego partnera, ale dopiero po brutalnym gwałcie zgłosiła to do prokuratury. Krystyna Z. została zgwałcona podczas służbowego wyjazdu przez kolegów z pracy. Barbara H. całkowicie straciła wzrok i pokonała raka, jednocześnie przechodząc przez dziesiątki lat szokującego fizycznego, seksualnego i psychicznego znęcania się przez męża. Cierpi na złożony zespół stresu pourazowego, lęki i ataki paniki. Bożena G. – matka dwójki dzieci z niepełnosprawnościami, która zupełnie bez środków do życia uciekła od męża stosującego m.in. przemoc seksualną. Ewa B., 20-latka wykorzystywana seksualnie w dzieciństwie przez starszego brata (imiona i inicjały zostały zmienione).

– „To przykłady kobiet z całej Polski, które znalazły w sobie odwagę, by szukać dla siebie pomocy. Jako Feminoteka zorganizowałyśmy dla nich pomoc w postaci wsparcia ekspertek, opłaciłyśmy wielomiesięczne terapie, a także zorganizowałyśmy pomoc finansową, aby mogły zająć się powrotem do równowagi, a nie lękiem o byt i podstawowe sprawy” – dodaje Katarzyna Nowakowska.

 

Fundacja Feminoteka działa od 2005 roku. Jest organizacją pożytku publicznego. Pomaga kobietom z doświadczeniem przemocy, zwłaszcza seksualnej. Fundację tworzy zespół ekspertek z wieloletnim doświadczeniem w przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Feminoteka edukuje, organizuje akcje, pisze petycje, dąży do zmian w prawie i społeczeństwie. Prowadzi telefon pomocowy, udziela pomocy prawnej, psychologicznej, terapeutycznej i traumatologicznej, organizuje grupy wsparcia, jogę dla kobiet z PTSD, bezpieczne miejsce schronienia.

Numer pomocowy: 888 88 33 88, czynny poniedziałek-piątek, w godz. 11.00 – 19.00

 

Przeczytaj także