Wydarzenie obfituje w wykłady na temat zdrowia intymnego i cyklu kobiet, podejmuje tematy wykluczenia z życia społecznego oraz zawodowego ze względu na zmiany w cyklu i walczy ze stereotypami (np. “Taka Pani uroda – mity o zdrowiu intymnym”). Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach wzmacniających działania prozdrowotne, w tym zrozumienie i ekspresję własnych potrzeb i emocji (np. “Joga – świadomość miednicy” czy “Uwolnij głos”).
– Festiwal “Babki w kurorcie” otwiera cykl wydarzeń w naszym mieście pod hasłem Marzec Sopocianek – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Bardzo zależy nam na rozwoju kobiet i ich dobrobycie, dlatego cieszymy się, że bierzemy udział w tak edukacyjnym przedsięwzięciu, jakim jest festiwal zdrowia kobiet. Mamy nadzieję, że “Babki w kurorcie” pomogą przełamać tabu kobiecego ciała i sprawią, że panie poczują się komfortowo w swoim ciele.
Zatrważający stan wiedzy na temat zdrowia kobiet
Według raportu Kulczyk Foundation z 2020 roku, aż 52% kobiet postrzega miesiączkę negatywnie, a 23% uważa ten temat za krępujący. Założycielki Stowarzyszenia Projekt Masterki postanowiły rozprawić się z tabu i mitami wokół zdrowia kobiet:
– Na podstawie praktyki w moim gabinecie widzę, że brak wiedzy i świadomości cyklu hormonalnego wpływa negatywnie na funkcjonowanie kobiet, prowadzi do braku diagnozy dolegliwości, a w konsekwencji nawet poważnych problemów zdrowotnych, nie tylko natury ginekologicznej – zauważa fizjoterapeutka uroginekologiczna Zuzanna Kulczyńska, członkini zarządu Stowarzyszenia Projekt Masterki.
Profilaktyka zdrowia psychofizycznego to jeden z najważniejszych celów, które przyświeca stowarzyszeniu. Dlatego podczas wydarzenia organizatorki planują zapoznać kobiety z narzędziami wspierającymi naukę obserwacji ciała.
"Babki w kurorcie" nie tylko dla babek
Rozbudowany program skierowany głównie do kobiet uzupełnia intrygujący wykład “Głupio nie wiedzieć”, na który organizatorki zapraszają głównie mężczyzn:
– Będzie to dawka wiedzy w pigułce dla panów – dr Maciej Chojnacki opowie im, jak wielki wpływ na ciało i zachowanie kobiety ma jej cykl hormonalny i jak jej partner (lub brat czy ojciec) może ją w tym wesprzeć. Coraz częściej mężczyźni otwarci są na naukę o ciele kobiet, aby móc lepiej je zrozumieć, co bardzo nas cieszy, dlatego wychodzimy naprzeciw ich pytaniom z tym właśnie wykładem – mówi Dominika Suprun, prezeska Stowarzyszenia Projekt Masterki.
Organizatorki przygotowały również specjalne warsztaty dla matek, które pomogą rodzicom w rozmowie z dorastającymi córkami na temat cyklu menstruacyjnego i jego wpływu na życie.
Event odbywać się będzie w 3 miejscach – Teatr Atelier przy ul. Mamuszki 2 w Sopocie, Sopot Yoga przy ul. Morskiej oraz w Art Inkubatorze Goyki 3.

Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny, obowiązywać będą zapisy.
Festiwal jest dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.
Szczegóły: https://fb.me/e/4e7KUYp1S oraz https://app.evenea.pl/panel/moje-wydarzenia
Stowarzyszenie Projekt Masterki
Świadomość i obserwacja cyklu hormonalnego pozwala w innowacyjny sposób dbać o zdrowie. Jako Masterki działamy, by zapewnić powszechny dostęp do tej wiedzy. Uważamy, że mówienie o cyklu i miesiączce nie powinno krępować i zawstydzać. Chcemy pomóc w oswajaniu tematu, inicjowaniu rozmów i edukowaniu kolejnych pokoleń. Jesteśmy częścią Okresowej Koalicji zrzeszenia organizacji, ekspertek(-ów) i aktywistek(-ów) zajmujących się tematem miesiączki.