Kobieta z dzieckiem na home office

Czy Twoja firma przyciąga i utrzymuje talenty?

Konkurs Firma Przyjazna Rodzinie/ Firma Przyjazna Człowiekowi (Family & Human Wellbeing Humanites AWARD) to wyjątkowy projekt nagradzający najlepszych pracodawców, którzy nie marketingowo, lecz strategicznie i systemowo budują mądrą politykę wellbeing, uwzględniającą zarówno zawodowe, jak i prywatne role pracowników.

Jak to działa?

Oryginalna formuła konkursu polega na tym, że wszyscy Pracodawcy otrzymują indywidualne raporty z uwzględnieniem głosu pracowników. To daje szansę Uczestnikom Konkursu na skuteczną ewaluację dotychczasowej strategii well-being oraz jej rozwój.

Kto ocenia zgłoszenia?

Konkurs jest organizowany przez Instytut Humanites we współpracy z Instytutem Biznesu Rodzinnego. Instytut Humanites “od ponad dekady wspiera budowanie wysokiej kultury zarządzania, gdzie biznes realizuje swoje cele, a ludzie odnajdują poczucie sensu”- mówi Zofia Dzik, Impact Inwestor i CEO Instytutu Humanites. W Jury obok ekspertów Instytutu i doświadczonych osób świata biznesu: Adrianna Lewandowska – prezes IBR, Maciej Witucki – prezydent Konfederacji Lewiatan, zasiadają sami zatrudnieni! To Pracownicy w ostatnim etapie konkursu, w anonimowej ankiecie oceniają jakość kultury organizacyjnej.

Jaki jest cel konkursu?

Celem konkursu jest propagowanie najlepszych praktyk well-being i podnoszenie świadomości w zakresie zatrudnienia przyjaznego rodzinie (z uwzględnieniem aspektu wielopokoleniowości i związanej z tym polityki różnorodności), integracji ról zawodowych i prywatnych, dbałości o wielowymiarowy rozwój pracowników i miejsce pracy.

Nowe wyzwania pracodawców

Za sprawą upowszechnienia się pracy zdalnej i hybrydowej kultura pracy przechodzi dynamiczne zmiany. Wielu pracowników wskazywało w ankiecie konkursowej zalety tego rozwiązania takie jak: większa elastyczność, możliwość satysfakcjonującego łączenia życia zawodowego z domowym. Wypowiedzi te potwierdziło przekrojowe badanie Humanites polskiego rynku pracy, w którym respondenci ocenili integrację pracy z życiem osobistym w 2022 roku lepiej niż w badaniu (z 2019 r.), przeprowadzonym przed pandemią. Praca zdalna i hybrydowa jednak niesie za sobą takie zjawiska jak: postępująca anonimowość w środowisku pracy, problemy z relacjami w zespole, który rzadko się spotyka w “realu” – to są nowe wyzwania dla Pracodawców.

Wpływ kadry zarządzającej

Kluczowy wpływ na kulturę korporacyjną ma kadra zarządzająca: według przytaczanego wcześniej badania Humanites: tylko 20% pracowników widzi w swoim szefie wzór do naśladowania w kwestii harmonijnego łączenia ról zawodowych i prywatnych. Pracownicy nie czują też oparcia w przełożonych. Wsparcie emocjonalne ze strony zwierzchnika odczuwa zaledwie 32% kobiet i 39% mężczyzn. A to właśnie menadżer przekazuje wiedzę i kulturę nowym członkom zespołu, i to on powinien zauważyć, że ktoś przechodzi trudniejszy czas i zaoferować pomoc. Cechą wyróżniającą laureatów konkursu Firma Przyjazna Rodzinie/ Firma Przyjazna Człowiekowi 2021 jest wysoka jakość i spójność przywództwa. Pracownicy wskazywali ten atrybut w pytaniu otwartym doceniając u przełożonych: profesjonalizm, wyczucie biznesu i kulturę osobistą oraz umiejętne dobieranie ludzi do zespołu. Zatrudnieni dostrzegali, że chęć słuchania, niesienia pomocy, życzliwość i szacunek okazywane przez przełożonych są konsekwencją atmosfery i relacji, jakie panują w firmie na wszystkich jej szczeblach.

Liczą się dobre praktyki i realne działania

Pracodawcy dziś nie mogą pozwolić sobie na sprzeczne komunikaty oficjalne i nieoficjalne dotyczące polityki zatrudnienia w obiegu oficjalnym i nieoficjalnym. Dlatego kluczem, który przyjęło Jury, aby wyłonić laureatów Konkursu jest spójność strategii wellbeing nominowanych firm. Sposobem pozwalającym odróżnić firmy świetnie wyglądające tylko “na papierze” od tych, których działania realnie przekładają się na dobrostan pracowników i budowę kapitału społecznego w regionie jest kompleksowy proces oceny 360°, który jest rzadkością w tego typu projektach na rynku.

Dziś organizacje mają trudność z utrzymaniem zatrudnienia na stałym poziomie: mierzą się już nie tylko z rynkiem pracownika, lecz także tzw. “wielką rezygnacją”. Według wspomnianego badania: zmianę pracy w tym roku rozważa niemal 80% osób pracujących w toksycznych organizacjach. Wobec tych zjawisk Pracodawcy często stoją przed zadaniem zbudowania kultury dobrostanu niemal od zera, aby skutecznie walczyć o nowe talenty, zapewnić możliwość rozwoju, motywować, zatrzymać najbardziej doświadczonych pracowników w zespole. Mądra i długoterminowa strategia wellbeing powinna tworzyć przestrzeń, w której zatrudniony jest człowiek z uwzględnieniem wszystkich jego życiowych ról: zawodowych, rodzinnych i społecznych. Ludzie odnajdują w takim środowisku pracy poczucie sprawczości i sensu, a to przekłada się na ich zaangażowanie, motywację i lojalność.

Jak i kiedy można zgłosić się do konkursu?

Zgłoszenie do konkursu przyjmowane są do 22.07.2022 pod poniższym linkiem:

https://2godzinydlarodziny.pl/firma-przyjazna-rodzinie/

Udział w konkursie jest darmowy dla małych firm i organizacji, które często nie mają możliwości pojawienia się w podobnych rankingach ze względu na wysokość opłaty wstępnej. Firmy duże i średnie dokonują symbolicznej opłaty solidarnościowej pokrywającej koszty organizacyjne projektu.