
Polacy coraz częściej kupują w Internecie. Za swoje zakupy chętnie płacą online. Czy tego typu transakcje są bezpieczne? Sprawdź, co powinnaś o nich wiedzieć.
24/7
Czekasz na lotnisku na samolot, z nudów surfujesz po sieci i nagle widzisz je – buty, na które tak długo polowałaś mają nową, promocyjną cenę. Cztery, może pięć kliknięć i jeden przelew później są twoje. Kiedy wrócisz z weekendowego wypadu, będą już na ciebie czekały w domu. Proste? Rozwój rynku e-commerce w Polsce i rosnąca popularność płatności online sprawiły, że zakupy można robić szybko, wygodnie, z każdego miejsca i o każdej porze.
To właśnie szybkość i wygoda sprawiają, że kupując w sklepach internetowych odchodzimy także od płatności gotówkowych i przelewów bankowych. Choć wciąż praktykuje się płatności za pobraniem, coraz więcej branż jako standard wprowadza płatności online. A klienci chętnie z nich korzystają. Tak wynika przynajmniej z badania „e-Commerce w Polsce 2014″ zrealizowane przez Gemius dla e-Commerce Polska. Czy jednak najpopularniejsze oznacza także najbezpieczniejsze?
Szybkie płatności
Za co płacimy najczęściej online? Przeważnie za kosmetyki, ubrania, książki, produkty farmaceutyczne. Z szybkich płatności korzystają także firmy oferujące ubezpieczenia i usługi finansowe, transportowe oraz branża turystyczna.
– W rzeczywistości płatności online stają się standardem dla niemal każdej branży. Ta forma cieszy się coraz większą popularnością, co widzimy nie tyle z roku na rok, co praktycznie z miesiąca na miesiąc – mówi Bernadetta Madej, dyrektor działu handlowego firmy Dotpay.
Z raportu „e-Commerce w Polsce 2014″ wynika, że osoby kupujące online wydały średnio 500,84 zł w skali jednego miesiąca, co dało kwotę ok. 3 000 zł w ciągu półrocza. Co ciekawe, znaczna część tej sumy została opłacona właśnie za pomocą systemów płatności online. Co więcej, ok. 25% osób zadeklarowało zwiększenie wydatków online w ciągu najbliższego roku, co także wpłynie na wzrost popularności przelewów internetowych.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: 5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ROZPOCZĄĆ BIZNES ECOMMERCE
Showroom zamiast sklepu
Zakupy w internecie doprowadziły do upowszechnienia jeszcze jednego zjawiska – klienci najpierw odwiedzają sklep stacjonarny, oglądają i porównują produkty, by finalnego zakupu dokonać w sklepie internetowym. Czołowe miejsce zajmuje tu branża RTV/AGD, gdzie aż 68% klientów zadeklarowało taki sposób dokonywania zakupów. 57% badanych potwierdziło, że płaci wówczas w systemie online. Kolejnym sektorem jest branża kosmetyczna – drogerie i perfumerie. Klientki testują produkty i wyboru dokonują w sklepach stacjonarnych, zakupy finalizują już w Internecie. Powód? Najczęściej decyduje niższa cena oraz wygoda.
– Rosnące zainteresowanie płatnościami online nie powinno nikogo dziwić, ponieważ współczesny człowiek ceni sobie narzędzia wpływające na optymalizację czasu i redukcję kosztów. Konsumenci wybierając płatności online kształtują rynek i sprawiają, że tego typu systemy stają się standardem już nie tylko w przypadku e-sklepów – tłumaczy Andrzej Budzik, prezes Dotpay.
Online płacimy coraz częściej także za usługi, np. rezerwując bilety do kin, teatrów i na wydarzenia sportowe.
Bezpieczeństwo w sieci
E-płatności usprawniają proces dokonywania zakupów, ale czy są bezpieczne? Okazuje się, że klienci częściej boją się ryzyka związanego z jakością towaru zakupionego w internecie niż z samą płatnością. Płatności online choć dość bezpieczne, narażone są jednak na cyberataki oraz inne próby oszustwa. Dlatego udostępniając swoje dane, numery kart kredytowych lub logując się do banku, z którego dokonujesz płatności warto pamiętać o sprawdzeniu, czy logujemy się do właściwej witryny lub czy w adresie strony nie pojawiły się nieznane znaki (czasem jedna dodatkowa cyfra może oznaczać, że ktoś podszywa się pod sklep, a nasze pieniądze trafią do oszusta). Ryzykowne może być także korzystanie w trakcie dokonywania płatności z internetu w publicznych hot spotach. Płatności najlepiej dokonywać przez sprawdzone instytucje finansowe – można je zweryfikować na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, wpisując w wyszukiwarkę nazwę instytucji.
W przypadku zakupów internetowych warto pamiętać o zachowaniu ostrożności. Wówczas zakupy będą nie tylko szybkie, wygodne i przyjemne, ale także bezpieczne.
***
Pisząc tekst korzystałam z materiałów www.dotpay.pl