Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Gry symulacyjne – alternatywa dla tradycyjnych szkoleń

Gry symulacyjne – alternatywa dla tradycyjnych szkoleń

Uczą na błędach i poprzez doświadczenie – o tych i innych zaletach pisze Weronika Sierant ze Smart MBC.

Coraz więcej organizacji decyduje się wprowadzić nowe metody szkoleniowe. Z tego powodu powstała ciekawa alternatywa dla tradycyjnych szkoleń – gry symulacyjne, a coraz częściej wprowadza się również ich elektroniczną wersję. Nie tylko ze względu na rozwój nowych technologii, ale także dlatego, aby sprostać oczekiwaniom młodego pokolenia, które wychowane na grach komputerowych bardzo dobrze czuje się w wirtualnym świecie.

Gry symulacyjne uznawane są za jedną z najlepszych metod rozwijania umiejętności strategicznego myślenia i zarządzania. W szkoleniach ważne jest nie tylko przekazywanie wiedzy i teoretycznych wskazówek, ale przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie. Im bardziej uczestnicy szkolenia są zaangażowani w jego przebieg, tym z większa łatwością zapamiętują jego treść. Teraz liczy się łączenie rozrywki ze zdobywaniem przydatnej wiedzy. Z tego powodu gry symulacyjne są nieodłącznym elementem dobrego szkolenia biznesowego, ponieważ uczą przez doświadczenie i umożliwiają przećwiczenie realnej sytuacji. Ich atrakcyjność polega na zaangażowaniu emocjonalnym uczestników. Pozwalają aktywnie podejmować decyzje i odzwierciedlają rzeczywistość. Co więcej, dzięki nim można odczuć realne skutki działań bez kosztów ewentualnego niepowodzenia. Gry symulacyjne uczą na błędach i podjętych próbach, nierzadko w trakcie działania pod presją czasu. Zdobyta w ten sposób nowa wiedza i umiejętności pozostają w pamięci na dłużej, ponieważ dodatkowo będą kojarzone z rozrywką.

Elektroniczne gry symulacyjne mają przewagę nad tradycyjnymi. Po pierwsze, interaktywne symulacje nie pozwalają wybrać drogi na skróty – eliminują najłatwiejsze rozwiązania, zmuszają do przechodzenia na coraz wyższy stopień trudności. Są wysoce spersonalizowane, przez co każda osoba zmierza się z zadaniami, które sprawiają jej największy kłopot. Jedną z największych ich zalet jest automatycznie generowany raport. Otrzymanie konkretnej informacji zwrotnej o popełnionych błędach pozwala wyeliminować je w przyszłości. Ponadto, możliwość powrócenia do danej rozgrywki pozwala na wielokrotną analizę sytuacji. Wśród innych zalet wymienić należy atrakcyjną grafikę, która wpływa na zwiększenie zaangażowania w symulację.

Szkolenia z wykorzystaniem gier symulacyjnych warto wprowadzić pracując nad sposobem komunikowania trudnych decyzji, delegowania zadań, budowania czy integracji zespołu, a także, by nauczyć się skutecznie nagradzać Pracownika i zwiększać jego motywację. Nieocenione są także w zdiagnozowaniu kompetencji swoich oraz całego zespołu, za który jesteśmy odpowiedzialni. Elektroniczne gry symulacyjne zostaną docenione zwłaszcza przez osoby młodszego pokolenia i studentów, którzy właśnie wchodzą na rynek pracy.

Weronika Sierant jest specjalistką z firmy Smart MBC.

***

Pozostałe teksty stworzone w cyklu Smart MBC możesz przeczytać TUTAJ.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!