jak uczyć się na prestiżowych uczelniach

Harvard w twoim domu. Jak uczyć się na najbardziej prestiżowych uczelniach świata siedząc na kanapie?

Dagny Kurdwanowska

MIT, Harvard, Yale – najbardziej prestiżowe uczelnie świata udostępniają coraz więcej swoich kursów on-line. Dla każdego i za darmo. Jak z nich skorzystać?

Chciałabyś pogłębić swoją wiedzę z astrofizyki? Pasjonuje cię literatura starożytnej Grecji? A może szukasz sposobu na zdobycie wiedzy z dziedziny przywództwa, zarządzania organizacją, pozyskiwania inwestorów lub projektowania gier na urządzenia mobilne? Przy odrobinie samozaparcia i silnej woli możesz się tego wszystkiego nauczyć nie wychodząc z domu. Najlepsze uniwersytety na świecie udostępniają bowiem coraz więcej kursów on-line. Nie dość, że prowadzone są przez wybitnych specjalistów, to jeszcze można z nich skorzystać za darmo, dołączając w dowolnym momencie trwania kursu. Jak to działa?

Dostęp do wiedzy

Darmowe kursy on-line tworzone przez najlepsze amerykańskie uniwersytety to rodzaj misji. Uznano bowiem, że im szerszy i łatwiejszy jest dostęp do wiedzy, tym lepiej dla świata. Zbiegło się to z badaniami, z których wynika, że skuteczność nauki on-line jest często większa niż kursów stacjonarnych. Dla studentów uczelni kursy miały być szansą na poszerzenie wiedzy, dla uczelni krokiem ku unowocześnieniu nauczania, zaś dla wszystkich innych szansą na skorzystanie z fachowej wiedzy, która do tej pory była dla nich niedostępna. Dzięki temu właśnie w 2012 r. powstały dwa portale, które są dziś liderami darmowego nauczania on-line – utworzona przez naukowców z uniwersytetu Stanford Coursera oraz edX, platforma stworzona przez uczelnie MIT i Harvard. Z Coursery w 2015 roku korzystało 15 milionów osób, edX miał „skromne” 5 milionów użytkowników. Po piętach depcze im już brytyjska Future Learn. Wspólnie oferują kilkaset kursów opracowanych przez ponad setkę uniwersytetów z całego świata – od USA, przez Europę aż po Azję.

Z certyfikatem lub bez

Co zrobić, żeby zacząć? Zarówno w przypadku edX, Future Learn, jak i Coursery wystarczy się zarejestrować. Nasze konto będzie panelem nawigacji po kursach, na które się zapiszemy. Po zalogowaniu można zacząć szaleć – oferta przyprawia bowiem o zawrót głowy. Możemy wybrać spośród kilku kategorii – nauki ścisłe i humanistyczne, biznes, marketing, zarządzanie, nauki społeczne, psychologia, programowanie, kryminalistyka, politologia, itd. Kursy pojawiają się sezonowo i nie wszystkie dostępne są przez cały rok. Większość z nich trwa ok. dwóch-trzech miesięcy. Na kurs składa się kilka elementów – wykłady video, materiały tekstowe oraz zadania, testy i prace domowe. Kursant może wybrać, czy chce zdobyć certyfikat (jest płatny i kosztuje zwykle ok. 40 – 50 dolarów), czy wystarczy mu, że zdobędzie wiedzę. W tym drugim przypadku testy i zadania będzie robił wyłącznie dla własnej przyjemności i w wybranym przez siebie momencie. W tym pierwszym musi zrobić je w wyznaczonym przez prowadzącego czasie i zaliczyć je na odpowiednim poziomie. Przy każdym kursie działa także forum, a prowadzący konsultują on-line wybrane problemy i zagadnienia. Nie należy się gniewać jednak, jeśli nasze pytanie pominą. Średnio w kursach uczestniczy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy osób! Kursy zazwyczaj są prowadzone w języku angielskim (są dostępne wersje z angielskimi napisami), ale dostępne są także kursy w językach francuskim, hiszpańskim, niderlandzkim, japońskim.

Przeczytaj także: Kryzys zawodowy dotyka w pierwszych latach pracy aż 54% Polaków

Kryptografia, genetyka i przedsiębiorczość

Czego można się nauczyć na tym globalnym uniwersytecie? Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie – czy wolisz rozwijać swoje pasje, czy raczej zdobywać twardą wiedzę, która pozwoli w zawodowym rozwoju. Często jedno można połączyć z drugim. Sama do tej pory zrobiłam kursy m.in. z historii sztuki, archeologii, przedsiębiorczości, architektury i designu. Kurs o bohaterach starożytnej Grecji zrobiłam dla czystej przyjemności, ale już budowanie strategii zarządzania ryzykiem w komunikacji był mi potrzebny do poszerzenia kompetencji zawodowych. Jednak wybierając kursy warto pamiętać o jednym – na każdy trzeba poświęcić przynajmniej ok. pięciu godzin tygodniowo (czyli na przykład godzinę dziennie). Jeśli mamy czas tylko wieczorami, nie ma sensu zapisywać się na więcej niż dwa kursy naraz. Im mniej czasu i więcej kursów, tym większa szansa, że nie skończymy żadnego.

Jeśli nie Harvard to co?

Wybór kursów on-line jest bardzo duży. Oto kilka portali, które warto odwiedzić.

edX

Ponad 80 międzynarodowych partnerów, kursy m.in. z zakresu przedsiębiorczości, biznesu, historii, nauk społecznych. Na zakończenie można uzyskać płatny certyfikat.

Coursera

Kilkaset kursów m.in. z zakresu biznesu, nauk społecznych, IT, historii i literatury. Większość można zakończyć uzyskaniem płatnego certyfikatu. Na Coursera można zrobić także coś w rodzaju studiów podyplomowych – składają się z kilku modułów, każdy jest jednak płatny (od kilkudziesięciu do ok. 100 dolarów). Po zrobieniu wszystkich otrzymuje się dyplom.

Sukces TO JA

To platforma, której celem jest aktywizacja zawodowa kobiet i rozęój ich kompetencji zawodowych. Znajdziesz tam kursy online, po których ukończeniu możesz ubiegać się o nieodpłatny certyfikat w obszarach takich jak: sprzedaż i marketing, pewność siebie, model biznesowy, zarządzanie czasem, wyznaczanie celów, poszukiwanie rozwiązań czy pracy, promocja w social mediach oraz PR. Oprócz tego możesz wziąć udział w darmowych cyklicznych webinarach na Youtube oraz skorzystać z bezpłatnej mobilnej aplikacja MyOla.

Futurle Learn

Platforma, która daje dostęp do darmowych kursów z uniwersytetów brytyjskich. Do wybory m.in. biznes i zarządzanie, prawo, psychologia, ochrona środowiska.

Open Culture

Tu znajdziesz zebrane linki do ponad 1000 kursów, wykładów i materiałów edukacyjnych, które uczelnie i naukowcy udostępniają on-line za darmo.

Open Yale

Materiały tekstowe i video z wykładów prowadzonych na Uniwersytecie Yale.