Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

IT – branża, w której karty rozdają pracownicy

IT – branża, w której karty rozdają pracownicy

Barbara Kowalewska
Barbara Kowalewska

Na rynku pracy zmienia się układ sił. O wyzwaniach i możliwościach z tym związanych opowiada Barbara Kowalewska, CEO IT-Leaders.


Dagny Kurdwanowska: IT-Leaders to platforma służąca do rekrutacji osób w branży IT. Skąd wziął się pomysł?

Barbara Kowalewska: Działając od wielu lat w branży rekrutacyjnej już jakiś czas temu zauważyliśmy lukę na polskim rynku pracy dotyczącą branży IT. W tym sektorze tradycyjne role w relacji pracodawca –pracownik od kilku lat są odwrócone. To rynek, na którym karty rozdają pracownicy.

Dlaczego tak się dzieje?

W Polsce brakuje obecnie ok. 50 tys. informatyków i ta liczba cały czas rośnie. Wykwalifikowani specjaliści wiedzą, że nie muszą się starać, aby otrzymać pracę, więc rzadko zaglądają na portale pracy. Firmy, chcąc pozyskać odpowiedniego pracownika najczęściej równolegle do swoich działań korzystają z usług agencji rekrutacyjnych, zazwyczaj kilku równocześnie. To sprawia, że kandydaci są zasypywani dziesiątkami ofert, często zupełnie niedopasowanymi do ich doświadczeń i potencjału. Tworzy się więc błędne koło, bo specjaliści coraz mniej chętnie odpowiadają na kolejne oferty pracy, a pracodawcy wciąż mają problem z zapełnieniem wakatu.

Czyli mamy impas?

Zgadza się. Właśnie dlatego zaczęliśmy myśleć o rozwiązaniu, które go przełamie. Zrobiliśmy analizę rynkową i okazało się, że jak dotąd nie powstało efektywne narzędzie, które umożliwiałoby kontakt z kandydatem, a równocześnie dopasowywało oczekiwania obu stron. To w sumie dziwne, bo przecież powstało wiele rozwiązań CRM dla wewnętrznych potrzeb działów personalnych.

Czym zatem różni się IT-Leaders od innych, istniejących już rozwiązań?

Przede wszystkim oferty są dopasowane do kandydatów, ponieważ to oni sami tworzą swój profil. Działamy więc na zasadzie odwróconego modelu wszystkich dostępnych portali rekrutacyjnych w Polsce. Specjalista w krótkim formularzu zaznacza swoje umiejętności, oczekiwane minimalne wynagrodzenie, ale także preferencje dotyczące lokalizacji czy formy zatrudnienia. System tworzy anonimowy profil kandydata, na który składają się wszystkie niezbędne informacje o jego umiejętnościach, doświadczeniu i oczekiwaniach. Po otrzymaniu oferty decyduje, czy odpowiada mu firma i zaproponowane warunki.

Jak to działa?

Firma poszukująca pracownika wybiera poszukiwane umiejętności, oferowaną stawkę, a następnie wysyła wybranemu kandydatowi zaproszenie do udziału w rozmowach. Specjalista jednym kliknięciem odrzuca lub akceptuje udział w rekrutacji.

Czy dane, które podaje się w formularzu wystarczą, żeby specjalista nie był zasypywany ofertami, które zupełnie go nie interesują?

W zasadzie tak. Specjaliści w swoim profilu określają stawkę wynagrodzeniową przy jakiej są skłonni podjąć rozmowy, pracodawca zapraszając wybraną osobę do rozmów jest świadomy oczekiwań drugiej strony i zaoszczędza czas na rozmowy z kandydatami „poza budżetem”. Tym samym kandydaci dostają tylko konkretne propozycje, które odpowiadają ich umiejętnościom i wymaganiom.

Co dzieje się potem? Czy nadal rekrutacja prowadzona jest on-line, czy strony przechodzą już do negocjacji osobistych?

W momencie, gdy specjalista zatwierdzi ofertę, pracodawca uzyskuje dostęp do jego pełnych danych kontaktowych i dalsze rozmowy odbywają się już w tradycyjny sposób, poza platformą. Osobiste spotkanie lub rozmowa telefoniczna pozwalają dokonać finalnej decyzji o podjęciu współpracy.

Czy taki system rekrutacji jest dla pracodawcy ułatwieniem czy raczej wyzwaniem?

Na pewno daje im możliwość szybkiego wyłonienia kandydatów odpowiadających ich wymaganiom. Pozwala oszczędzić czas i lepiej przygotować się do negocjacji. Dla obu stron korzystanie z bazy jest bezpłatne. Pracodawca dopiero, gdy zatrudni pracownika uiszcza opłatę, która jest o blisko 40% niższa niż w przypadku rekrutacji tradycyjnych. W ramach tego wynagrodzenia oferujemy tzw. „gwarancję” i jeśli w ciągu 3 miesięcy strony rozwiążą umowę, pracodawca może w ramach uiszczonej już opłaty ponownie zrekrutować nową osobę.

Promujecie także system rekomendacji wśród specjalistów – na czym on dokładnie polega?

Zachęcamy zarejestrowanych specjalistów, żeby zachęcali do korzystania z IT-Leaders także swoich kolegów i koleżanki. Jeśli osoba, której polecą platformę, zarejestruje się i przejdzie pozytywnie proces rekrutacji, specjalista, który ich zaprosił otrzyma 500 zł. To tak naprawdę system nieograniczonego zarabiania, ponieważ można zaprosić do rejestracji nieskończenie dużą ilość znajomych specjalistów i zarabiać na każdorazowym ich zatrudnieniu.

A specjaliści będą chcieli to robić? W ten sposób zapraszają na platformę swoją konkurencję.

Ofert dla Specjalistów IT jest tak dużo, że konkurencją nie trzeba się martwić. Znacznie większe wyzwanie jest dziś przed pracodawcami, bo to oni muszą zadbać o odpowiednie warunki, by zainteresować kandydatów. A wracając do systemu poleceń w IT-Leaders, w odróżnieniu od funkcjonujących na rynku systemów, nasz nie wymaga od użytkowników żadnego zaangażowania czy śledzenia ofert. Każdorazowo, gdy zarejestrowane w bazie polecone osoby otrzymają pracę, polecający otrzymuje przelew na konto. Można łatwo przeliczyć, że zapraszając do rejestracji dziecięciu znajomych, co roku można odbierać nawet dodatkowe kilka tysięcy złotych.

Dużo mówimy o pieniądzach. Czy stawka jest najbardziej kluczowa w negocjacjach w tej branży? A co z weryfikacją umiejętności, kompetencji miękkich? To zwykle sprawdzał rekruter, a nie system.

Rozmowy o ofercie w branży IT zaczynają się zazwyczaj od pytań „za ile?” i „dla kogo?”. Weryfikacja umiejętności miękkich z reguły nie ma miejsca. Poza tym branża nowych technologii to specyficzne pojęcia, dziesiątki języków programowania, frameworków, baz danych, serwerów – żeby właściwie zidentyfikować kandydata trzeba dobrze poruszać się w klasyfikacji poszczególnych technologii. Bo w IT właśnie te tzw. „twarde skillsy” składają się na profil kompetencyjny specjalisty. Do weryfikacji tych umiejętności nie jest więc potrzebny konsultant, tylko dobrze parametryzujący dane system.

Ruszyliście niedawno. Jak w tej chwili wygląda zainteresowanie platformą? Macie już informacje zwrotne od pracodawców i specjalistów?

W pierwszej kolejności skupiliśmy się na specjalistach, od których mamy naprawdę bardzo pozytywny feedback. Otrzymujemy komentarze, że IT-Leaders trafia w sedno problematyki rynku pracy w ich sektorze, a sam system jest wyjątkowo intuicyjny i przyjazny w obsłudze. Nie ukrywam, że takie opinie z ust ekspertów od nowych technologii to dla nas wyjątkowo cenny komplement. Już w trakcie prac nad platformą zdawaliśmy sobie sprawę, że jakiekolwiek drobne niedociągnięcie w funkcjonalności systemu może wywołać falę krytyki i zaważyć na powodzeniu przedsięwzięcia. Nie osiadamy jednak na laurach, cały czas pracujemy nad rozwojem dodatkowych funkcjonalności serwisu, tak by stało się ono miejscem pierwszego wyboru uczestników rynku pracy. Mamy ambitne plany i patrząc na zainteresowanie, jakim już dziś cieszy się platforma, wierzę, że jesteśmy w stanie zmienić zasady gry na rynku pracy.

Patrząc na doświadczenia przy IT-Leaders macie poczucie, że w takim kierunku będzie zmierzać cała branża HR? Większa personalizacja ofert, oczekiwań i wymagań będzie standardem?

Najnowsze badania wskazują, że średni czas rekrutacji na stanowiska specjalistyczne wynosi ponad 70 dni. Zważywszy, że każdy dzień nieobsadzonego wakatu, stanowi dla firmy niemały koszt, można spodziewać się, że zainteresowanie rozwiązaniami zwiększającymi efektywność prowadzonych działań będzie rosło. Z tym natomiast łączy się konieczność bardziej trafnego dopasowywania ofert do profilu kandydata. W przypadku stanowisk wymagających specjalistycznej wiedzy i umiejętności, oferty pracy na tradycyjnych portalach pracy będą stopniowo traciły na znaczeniu. Już nie wystarczy napisać ogłoszenia i czekać na napływ świetnych aplikacji. Należy się spodziewać, że ich miejsce zastąpią z jednej strony wyspecjalizowane branżowo agencje rekrutacyjne, z drugiej właśnie technologia, która pozwoli dokładniej i w czasie rzeczywistym kojarzyć oczekiwania stron.

Przed jakimi wyzwaniami staną zatem rekruterzy i firmy oferujące rozwiązania z zakresu HR w ciągu najbliższych lat?

Przede wszystkim zarówno pracodawcy, jak i firmy rekrutacyjne będą musiały postawić na wdrożenie zasad przyjaznej rekrutacji i działania employer brandingowe. Bez nich, nawet najlepsza technologia nie przekona kandydatów do podjęcia zatrudnienia. Zastosowanie zaawansowanych narzędzi informatycznych pozwoli natomiast zaoszczędzić czas na proces identyfikacji i selekcji kandydatów. Działania rekruterów będą więc w większej mierze skupione na zachęceniu kandydata do pracy, odpowiedniej prezentacji oferty i jej atutów dla konkretnej osoby. Specjalizacja branżowa oraz umiejętna diagnoza potencjału i kompetencji miękkich będą przesądzały o przesądzały o powodzeniu rekrutacji. Jedno jest pewno, rynek pracownika, który występuje już w branży IT zmusi zarówno pracodawców, jak i firmy oferujące rozwiązania z zakresu HR do zmiany zasad gry. Mam nadzieję, że to właśnie my i IT-Leaders będzie rozwiązaniem, które te zmiany zapoczątkuje.

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

[newsletter_form type="minimal"]

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close