
Chcesz unowocześnić swoje gospodarstwo i wprowadzić innowacje? Środki unijną mogą w tym pomóc.
W planach finansowych na lata 2014-2020 znaczna część unijnych środków zostanie przeznaczona na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Będzie to 373,2 mld euro na rolnictwo ogółem, w tym 277,8 mld euro na dopłaty bezpośrednie dla rolników i tzw. środki rynkowe.
Cel – unowocześnienie
Celem UE jest zreformowana wspólna polityka rolna, dzięki której rolnictwo europejskie stanie się bardziej konkurencyjne i przyjazne środowisku. Inwestycje spowodują zwiększenie atrakcyjności terenów wiejskich dla turystów, a rolnikom umożliwią wykorzystanie nowych technologii. Środki unijne mają wzmocnić współpracę pomiędzy rolnikami a firmami przetwórczymi i strefą handlu. Fundusze pomogą także w działaniach marketingowych.
W związku z tym UE powołała specjalny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, który ma za zadanie:
- ułatwić przekaz wiedzy i rozszerzyć działania innowacyjne na obszarach wiejskich (w tym rolnictwo i leśnictwo)
- poprawić konkurencyjność i rentowność wszystkich rodzajów gospodarki rolnej,
- chronić i wzmacniać ekosystemy zależne od rolnictwa i leśnictwa,
- wspierać efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi oraz gospodarkę niskoemisyjną
- aktywizować społeczeństwo wiejskie
Restrukturyzacja, premie dla młodych i ekologia
W ramach PROW 2014-2020 zrealizowanych zostanie łącznie 15 działań, między innymi: Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne, Transfer wiedzy i innowacji oraz Doradztwo rolnicze. Nowym instrumentem wspierającym wdrożenia innowacji w zakresie rolno-spożywczym będzie działanie Współpraca. Ponadto, w związku z tym, że najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem produkcji rolniczej jest eko-rolnictwo, nowym działaniem będzie także Rolnictwo ekologiczne, którego celem jest wzrost wewnątrzrynkowej produkcji (obecnie Polska zajmuje trzecie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem liczby eko-gospodarstw, eksportując jednocześnie 80 % żywności ekologicznej).
Ważną informacją jest fakt, iż w latach 2014-2020, w przeciwieństwie do poprzedniego okresu wspierania Polski przez Unie, istnieje możliwość równoległego (!) skorzystania z różnych działań.
Dla ułatwienia dostępu do informacji na temat PROW 2014-2020 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało broszurę opisującą rodzaje pomocy.
Liczby w skrócie:
- 8,5 mld euro ze UE dla programu PROW 2014-2020
- od 200 tys. do 900 tys. na unowocześnienia w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”
- 100 tys. dla młodych rolników (tzw. premia na start na rozpoczęcie działalności pozarolniczej)
- 60 tys. na inwestycje w poprawę dochodowości, a po uzyskaniu rentowności kolejne formy wsparcia
Więcej informacji na stronie: www.arimr.gov.pl, w zakładce: Pomoc unijna i krajowa lub na www.minrol.gov.pl, w zakładce Wsparcie rolnictwa i rybołówstwa. Na uwagę zasługują także działania Agencji Rynku Rolnego, która odpowiada za projekt „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: www.arr.gov.pl klikając na ikonę PROW.