jak dostać wymarzoną pracę

To praca twoich marzeń, ale nie masz potrzebnego doświadczenia? Zobacz, co możesz zrobić, żeby ją zdobyć!

Agnieszka Kaniewska, Jobhouse

Jako dzieci często jesteśmy pytani - kim chciałbyś zostać w przyszłości? Zazwyczaj to pytanie towarzyszy nam także w późniejszych latach i sami próbujemy sobie na nie odpowiedzieć. Gdy już nam się to uda i wiemy, w którym kierunku chcemy iść to duży sukces. Co jednak, jeśli brakuje nam doświadczenia w obszarze, w którym chcielibyśmy się rozwijać? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek!

1. Zostań wolontariuszem

Jeśli Twoje CV jest skromne, bo dopiero wchodzisz na rynek warto pomyśleć o wolontariacie. Ofert dla wolontariuszy jest bardzo dużo, jest też wiele organizacji, które zajmują się zrzeszaniem osób chętnych do bezinteresownej pomocy. Każda aktywność jest mile widziana – dzięki temu Twój wymarzony pracodawca zobaczy, że Twoje podejście nie jest pasywne i nie marnujesz wolnego czasu. Branż, w których organizowane są akcje dla wolontariuszy jest wiele, być może któraś z nich to właśnie ta, w której chciałbyś/chciałabyś docelowo pracować?

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PRZYGOTOWANIU DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ – PORADNIK!

2. Idź na staż

Często kojarzony z parzeniem kawy oraz drukowaniem dokumentów – staż. W odróżnieniu od praktyk, które na uczelniach wyższych są obowiązkowe, staż jest podejmowany dobrowolnie. Niestety niektórzy wciąż myślą o stażach w kategoriach wyzysku i pracy za darmo. I to błąd. W ofertach międzynarodowych korporacji, firm z polskim kapitałem, tych bardzo dużych, ale też tych mniejszych, możemy znaleźć niezwykle ciekawe projekty stażowe. Nie ma lepszego sposobu na zdobycie cennego doświadczenia niż obserwowanie ludzi wewnątrz organizacji, poznawanie jej tajników i kultury organizacyjnej. Staż daje nam obycie z pracą „na poważnie” i wzbogaca CV. Co więcej warto wspomnieć, że dużo firm proponuje wynagrodzenie za staż. Oczywiście nie zawsze odbycie stażu kończy się zatrudnieniem na stałe. Daje nam to jednak rzeczywiste, udokumentowane doświadczenie, pozwala rozwinąć kompetencje, weryfikuje nasze oczekiwania wobec danej firmy/stanowiska/branży i przybliża nas do zdobycia naszej wymarzonej pracy.

3. Wyjdź z inicjatywą

Możesz zrobić to w szkole, na uczelni lub po prostu. Organizowanie zbiórek, eventów, akcji społecznych, artystycznych – wszystko to można wpisać do swojego życiorysu, a co więcej opowiedzieć o tym na rozmowie i zaciekawić rekrutera. Im więcej działasz, tym bardziej przybliżasz się do wyróżnienia się na tle innych kandydatów. Dlatego rób jak najwięcej. Nie wiesz jak się do tego zabrać? W Internecie można znaleźć wszystko. Dobrym przykładem jest np. strona Zwolnieni z teorii, która skupia ciekawe inicjatywy społeczne w jednym miejscu. Opcji jest wiele, musisz się tylko zastanowić, co będzie najbardziej zbieżne z kompetencjami potrzebnymi do wymarzonej pracy.

4. Obserwuj potencjalnych pracodawców

Aktualnie większość firm ma profile w mediach społecznościowych, więc dobrze jest je obserwować. Dzięki temu będziesz na bieżąco z aktualnościami w firmie, dowiesz się o ciekawych projektach, które są realizowane, a także może o polityce rekrutacyjnej firmy, o nowych ofertach pracy i stażu. Na rozmowie kwalifikacyjnej zawsze pada pytanie o stan wiedzy na temat firmy, do której aplikujemy, więc im więcej wiemy i lepiej się orientujemy, tym więcej punktów dla nas.

5. Zdobywaj informacje

Może znasz kogoś, kto pracuje u Twojego wymarzonego pracodawcy lub zna jakiegoś pracownika tej firmy? Networking to potężne narzędzie, z którego możesz skorzystać. Dzięki kontaktowi z kimś z organizacji, w której chcesz pracować możesz dowiedzieć się np. jak przebiegała ich ścieżka kariery zanim tam trafili, na co stawia się największy nacisk przy rekrutacji, jakie kompetencje mogą zwiększyć Twoja szanse na dostanie pracy. Jeśli masz możliwość bierz udział w targach pracy, gdzie wystawiają się interesujące Ciebie organizacje, chodź także na spotkania networkingowe, gdzie możesz poznać ludzi z branży.

6. Kształć się, bierz udział w szkoleniach

Im więcej kompetencji posiadasz tym pewniej się czujesz. Jest to dostrzegane przez rekruterów i o ile nie jest przesadzone, doceniają to. Dlatego jeśli brakuje Ci doświadczenia praktycznego, (czyli nie pracowałeś na podobnym stanowisku) rozwijaj kompetencje miękkie i ucz się teorii na warsztatach, kursach. Ponadto jest to doskonała okazja żeby poznać nowych ludzi z różnych branż i rozwijać sieć swoich kontaktów, która może okazać się pomocna w przyszłości.

Wytrwałość i cierpliwość mogą nam pomóc w osiągnieciu postawionego sobie celu i realizacji marzeń. Warto też przygotować się na ciężką pracę i nigdy się nie poddawać!

***

O autorce:

Agnieszka Kaniewska – Konsultant ds. Sprzedaży Jobhouse

Przeczytaj także