emocje w pandemii

Jak funkcjonować w niepewności ? podpowiada Jakub B. Bączek

Dominika Jajszczak

Które emocje dodają nam energii, a które ją zabierają? Czemu powinniśmy docenić rolę złości w naszym życiu? Jak poszerzyć naszą perspektywę, gdy musimy zaadaptować swój biznes do nowych warunków? Jak zdjąć presję przy realizowaniu celów? O tym wszystkim w najnowszym odcinku DNA SuXesu opowiadają Olga Kordys Kozierowska i Jakub B. Bączek.

Spróbujmy sobie na początek wyobrazić, że gdybyśmy byli sztuczną inteligencją to emocje byłby dla nas komunikatem, który a wywołać jakieś zachowanie. Gdy pojawia się komunikat pod tytułem „złość” to jest to informacja do naszego komputera, że ktoś naruszył nasze wartości i mamy w sobie energię, żeby się obronić i powiedzieć „dosyć”. Jeśli pojawiła się emocja pod tytułem „smutek” to nasz komputer odczytuje taką informację jako „Zatrzymaj się. Obniż trochę energię i zastanów się co zmienić”. A jeśli na przykład pojawia nam się emocja pod tytułem „lęk” to z kolei nasz komputer odczytuje to jako „Coś wydarza się czego ja nie chcę. Muszę tego unikać”. Często dotyka nas takie zjawisko, że emocje potrafią nas uprowadzić. Bernard Roth używa takiego sformułowania „uprowadzenie emocjonalne”, czyli czując złość, lek lub smutek my potrafimy popaść w histerię, beznadzieję, brak myślenia o sobie, że jesteśmy coś warci. Tymczasem komputer na naszym miejscu po prostu wykonałby jakieś działanie. Oczywiście, wiem, że komputerami nie jesteśmy i nie chcemy w tę stronę iść, ale zachęcam wszystkich, żebyśmy spróbowali – na tyle na ile to jest możliwe – spojrzeć na emocje z pewnym dystansem chociaż o 5% większym niż zazwyczaj i zadali sobie pytanie jaką informację ten bodziec mi wydaje i co ja mogę z taką informacją zrobić.” – opowiada Jakub B. Bączek.

Czego jeszcze dowiesz się z tego odcinka?

  • jak uwolnić emocje,
  • do czego służą emocje,
  • które emocje dodają energię, a które je zbierają,
  • dlaczego złość w życiu jest nam potrzebna,
  • jak poradzić sobie ze złością,
  • jak otworzyć się na zmianę,
  • jak poszerzyć swoją perspektywę i wyjść z działania tunelowego,
  • czym jest intencja paradoksalna,
  • jak cel zadaniowy i cel wynikowy wpływają na presję.

Posłuchaj na iTunes

Posłuchaj na Spotify

Obejrzyj całość poniżej!

Gościem Olgi Kozierowskiej był Jakub B. Bączek – trener mentalny i biznesowy, właściciel kilku firm, autor kilkunastu książek. Dzięki sukcesom, które osiągnął w przedsiębiorczości, doszedł do etapu wolności finansowej. Jego felietonów możesz słuchać w najnowszej aplikacji „MyOla” Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.