Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Jak kobiety wydają pieniądze?

Jak kobiety wydają pieniądze?

W zarządzaniu domowym budżetem liczy się skrupulatność. Kobiety robią to bezbłędnie, z jednym małym zastrzeżeniem – nie zawsze pamiętają o sobie.


W zarządzaniu domowym budżetem, tak jak w każdym zarządzaniu pieniędzmi, liczy się skrupulatność, przemyślana taktyka i niewielka skłonność do ryzyka. My kobiety potrafimy robić to bezbłędnie, z jednym małym zastrzeżeniem – nie zawsze pamiętamy o sobie. Ostatnie badania „Polka a finanse” przeprowadzone przez firmę Optima pokazały, że Polki są pozytywnie nastawione do życia i rozsądnie wydają pieniądze. Zresztą, wbrew powszechnej opinii na temat rzekomej rozrzutności kobiet, z wielu innych badań dawno już wynika, że niegospodarność kobiet, brak kontroli nad wydatkami czy bezmyślne korzystanie z promocji to jedynie stereotypy. Jak ujawnił, przeprowadzony w 2012 roku sondaż warszawskiego Domu Badawczego Maison, pt. „Polki same o sobie” współczesna Polka to kobieta nowoczesna, świadoma swojej wartości, dla której wciąż ważne są sprawy rodzinne, ale również praca zawodowa i rozwój osobisty.

Pieniądze nie tylko z banku

Polki są zorientowane w produktach finansowych. Oprócz zwykłych rachunków bankowych i lokat oszczędnościowych posiadają także wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych i nierzadko inwestują dodatkowe pieniądze. Co ciekawe, Polki nie lubią pożyczać. I to zarówno od banków jak i od krewnych. Zdecydowana większość kobiet sytuację, w której trzeba poprosić rodzinę o pieniądze uważa za bardzo krepującą, a nawet budzącą konflikty. Z raportu TNS Polska, „Audyt bankowości detalicznej” wynika natomiast, że jesteśmy ostrożne w podejmowaniu decyzji o kredytach bankowych. 22 % pań zupełnie wyklucza możliwość wzięcia pożyczki z banku, uznając to za ryzyko. Ulubioną formą zaciągania długów są systemy ratalne. Zakupowe potrzeby domowe realizuje tak ponad 40% kobiet spośród 60% pań, które zajmują się domowym budżetem bez udziału partnera.

Zakupy i rachunki

Kobiety to największa grupa konsumencka w Polsce. To my podejmujemy decyzje zakupowe dotyczące gospodarstw domowych. Skrupulatnie płacimy też rachunki, chociaż połowie z nas zdarza się lekkie opóźnienie. Niestety wciąż mamy poczucie, że oczekiwania domowników musimy zaspokoić od ręki, a nasze potrzeby mogą poczekać. Na zakupowe szaleństwo pozwalamy sobie jedynie podczas sezonowych wyprzedaży i robi to tylko 31% z nas. Kupujemy wtedy ubrania i kosmetyki. Przeciętna Polka na zakupy produktów spożywczych oraz rzeczy niezbędnych dla wszystkich domowników poświęca 4 godziny tygodniowo.

Oszczędności

Dom Badawczy Maison utrzymuje, że kwoty jakie posiadają Polki na tzw. czarną godzinę to od 1000 do 10 tys. zł. Według Optima 37% pań dodatkowe 1000 zł wpłaciłoby na konto oszczędnościowe, 14 % zainwestowało w rozwój osobisty, a 24 % ponownie zadbało o bliskich. Oprócz przeciwności losu kobiety oszczędzają również na remonty mieszkań i rodzinne wakacje.

A Ty, na co wydałabyś dodatkowe pieniądze? Czy w planowaniu domowych wydatków swoje potrzeby stawiasz na ostatnim miejscu? Czy rzeczywiście nie lubisz pożyczać? A może żyjesz na kredyt i nie masz żadnego planu jak mądrze wydawać pieniądze?

Jak zarządzać mądrze finansami? Przeczytaj wywiad z Dominiką Nawrocką – Pieniądze dają kobiecie wolność.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!