co jest ważne, kiedy zakładasz własną firmę

Jak możesz wykorzystać środki unijne w rozkręceniu start-upu? Poznaj różne opcje wsparcia, o które możesz się starać

Dominika Jajszczak

 

Masz pomysł na innowacyjny biznes, ale brakuje Ci środków? A może już zaczęłaś działalność, ale potrzebujesz zastrzyku funduszy, aby kontynuować badania nad swoim prototypem. Możliwości jest wiele. Sprawdź je teraz!

Pieniądze na rozwój młodej innowacyjnej firmy

Zazwyczaj osoby z pomysłem na biznes starają się o dotację przed założeniem własnej działalności gospodarczej. Jednakże wsparcie od Funduszy Europejskich możesz dostać także na preferencyjną pożyczkę dla młodej, innowacyjnej firmy czy start-upu. Oczywiście środki te będziesz musiał zwrócić, ale dostaniesz je o wiele łatwiej niż w banku i na lepszych warunkach.

Program Inteligentny Rozwój

Z programu mogą skorzystać przede wszystkim przedsiębiorstwa, które poprzez inwestycje, badania, rozwój oraz opracowywanie i wdrożenie innowacyjnych produktów czy usług zdobywają rynki zagraniczne i stale ulepszają swoje produkty. Program ten ma na celu przede wszystkim wspieranie podmiotów sektora MŚP, start-upów oraz jednostek naukowych. Środki unijne w ramach tego programu możesz wykorzystać m.in. do przygotowania prototypów doświadczalnych oraz instalacji pilotażowych, na infrastrukturę oraz prace działu Badań i Rozwoju w obszarze zaawansowanych technologii czy rozwój świadczenia proinnowacyjnych usług. Możliwości jest wiele. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.poir.gov.pl/strony/o-programie/zasady/co-mozna-zrealizowac/

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZAKŁADASZ START-UP? OTO 8 ZASAD BIZNESOWEGO SURVIVALU, KTÓRE POMOGĄ CI PRZETRWAĆ I ODNIEŚĆ SUKCES!

Program Polska Wschodnia

Program działa obecnie na terenie 5 województw: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Skierowany jest m.in. do przedsiębiorstw typu startup oraz MŚP. Swój pomysł na innowacyjny pomysł możesz zgłosić do jednej z Platform Startowych (www.PlatformyStartowe.gov.pl), gdzie będziesz miał szansę pokazać projekt przed ekspertami w danej dziedzinie. Co możesz otrzymać, gdy pozytywnie przejdziesz kolejne etapy konkursu? Precyzyjnie dopasowany do potrzeb twojej firmy pakiet usług biznesowych, marketingowych i technologicznych oraz opiekę mentora. To pomoże Ci w dopracowaniu produktu i stworzeniu modelu biznesowego, dzięki czemu będziesz gotowa do wejścia na rynek. Potem możesz starać się o bezzwrotną dotację, która może wynieść do 800 000 złotych (!).

Ciągły rozwój

Fundusze Unijne to nie tylko możliwość otrzymania środków na start, ale także możliwość skorzystania ze szkoleń czy kursów. Oferta jest bardzo bogata i jej spektrum możesz zobaczyć w Bazie Usług Rozwojowych na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/). Znajdziesz tam różne propozycje: szkoleń, kursów zawodowych, mentoringu, coachingu, studiów podyplomowych, które mogą pomóc Ci w rozwinięciu własnego biznesu.

Możesz także bezpłatnie korzystać ze szkoleń e-learningowych na platformie www.akademiaparp.gov.pl. Podczas szkoleń online masz okazję dowiedzieć się m.in. jak:
– krok po kroku założyć własną działalność,
– prowadzić księgowość w małej firmie,
– korzystać z social mediów w biznesie,
– prowadzić negocjacje handlowe,
– zadbać o ochronę danych (RODO) w małej firmie.